
Участниците в първия в света маратон с падъл борд, направен от употребявани пластмасови бутилки, пристигнаха във Видин в неделя.
Бразилецът Карлос и англичанката Каролин провеждат маратона си в 12 европейски страни, като България е деветата държава в маршрута им. Те са стартирали от Франция на 8 юни, когато е Световният ден на океана, минали са през Испания, Португаля, Италия, Словения, Хърватия, Гърция и Македония. След нашата страна ще продължат в Сърбия, Босна и Херцеговина и трябва да приключат необичайната си обиколка на 30 септември в Черна гора.
„Искаме да привлечем вниманието върху замърсяването на световния океан с пластмаса. Това е глобална заплаха, която достига тревожни размери - до 2050 г. в океана ще има повече пластмаса, отколкото риба”, сподели Каролин Нютон.
Другата им цел е да накарат повече хора да се занимават с гребане с падъл борд. „Като гребете, няма да мине много време, преди да видите пластмаса или друг боклук да се носи по водата. Ако се блъснете в него, ударът ще има траен ефект и ще ви накара да направите нещо по въпроса”, обяснява Карлос де Суса.
Той е учител, специализиран за работа с деца със специални образователни потребности. Роден е и израснал в Сао Пауло, Бразилия, но последните 11 години живее във Великобритания.
Гребането с падъл борд е красив спорт, който позволя на хората да преживеят радостта от „ходенето по вода”, докато са сред природата, убедена е Каролин Нютон.
Тя е начален учител, а от 2007 г., когато разбрала, че китовете и другите морски животни умират от пластмасовото замърсяване, активно участва в инициативи за опазване на околната среда. Става въпрос за многобройните съобщения през последното десетилетие за намерени пластмасови отпадъци в стомасите и червата на китове и делфини, които се самоубиват като излизат на брега. Задръстването на червата с полиетиленови торбички вероятно им причинява големи болки, освен че бозайниците започват да страдат и от недохранване.