
Художникът Людмил Георгиев успя да върне интереса на младите хора към едно позабравено изкуство - графиката. 28 артисти от цялата страна изпратиха свои произведения в първия национален конкурс за графика, организиран лично от него. В сряда вечерта, 11 октомври, победителите Иван Матеев, Зоран Мише и Васил Колев - Vasillo получиха своите награди в галерия “Средец” на Министерството на културата, което е и патрон на конкурса.
Десетки хора се събраха в 18,00 ч за откриването на изложбата, в която бяха показани картините на 23-мата селектирани участници.
“Благодарен съм, че сте тук, защото искам хората да разберат, че това не е едно административно събиране, а
среща на млади и
талантливи хора”,
обърна се към гостите Людмил Георгиев. Преди да раздаде наградите, той призова всички участници да излязат на сцената до него.
“Графиката е най-демократичното изкуство. В най-големите времена на криза именно то стига до всички”, каза директорът на Софийската градска художествена галерия Аделина Филева, която е и член на журито. “Би ми се искало младите хора да бъдат много по-дръзки и големи мечтатели, дори и ако мечтите им изглеждат невъзможни”, добави тя.
Една от целите на конкурса е
да вдъхнови новото
поколение
художници,
което за първи път показва свои произведения, все още не е натрупало опит и няма награди зад гърба си. “Тъй като има отлив от графиката, реших да стимулирам младите да се занимават с нея”, пояснява Людмил Георгиев. Затова и едно от правилата за участие е авторите да нямат навършени 40 години.
Изборът на журито никак не е лесен. То получава рисунки от 28 автори. Сред тях са студенти или съвсем скорошни дипломанти от Художествената академия в София, от Шуменския и от Великотърновския университет. В конкурса се включват и художници от Търговище, Горна Оряховица, Пловдив, Сандански, Бургас и др.
И въпреки голямата и силна конкуренция журито е достатъчно опитно и талантливо, за да избере най-добрите. Оценителите са Людмил Георгиев, колегата му Захари Каменов, доцентът в Художествената академия Емануела Ковач, Стоимен Стоилов, Аделина Филева и експертът от Министерството на културата Екатерина Джумалиева.
PRINT NEST обединява млади артисти, които
още от пръв поглед
се влюбват в
графиката
Част от групата са художниците Васил Ангелов, Павел Целковски, Горан Тричковски и класираният на второ място в конкурса Зоран Мише. Той е македонец, завършил в България, който продължава да живее и работи в страната. Неговите картини в изложбата са три. Всяка от тях символизира различните етапи на съзнанието - блокирано, освободено и плаващо. Рисува в свободното си време и избира тези картини, които смята, че го представят най-пълно като артист.
Графичната група работи в общо ателие, а техните изяви и произведения се характеризират с изящна изработка и внимание към детайла. “Те са чудесни графици”, казва Людмил Георгиев.
Третото място в конкурса зае асистентът в катедра “Графика” на Художествената академия Васил Колев - Vasillo. Той вече предава своя опит на младото поколение.
Завършва
Академията за
изящни изкуства
във Венеция
Неговите картини са участвали в конкурси не само в България, но и в чужбина - Китай, Тайланд, Турция, Полша, Италия, Испания, Франция и др. Двете графики, включени в изложбата, носят името “Проникване - моите къщи”.
Министърът на културата Боил Банов не успя да дойде на откриването, но изпрати поздравителен адрес.
“Предизвикателствата
пред младите
художници са големи
Настоящата изложба е доказателство, че класическите техники в графиката имат свое бъдеще”, написа министърът.
Големият победител Иван Матеев получи парична награда на стойност 2000 лв. Людмил Георгиев, който сам финансира конкурса, му връчи и бронзова статуетка, изработена от Елеонора Пармакова. Зоран Мише получи 1000 лв. а класираният на трето място Васил Колев - Vasillo - 700. Всеки от наградените спечели художническа престилка.
И въпреки тръпката от получената награда и признание, още по-развълнувани от победителите бяха самите организатори и спонсори - Мариела Гачевска и Людмил Георгиев, след като видяха колко много са почитателите на графичното изкуство.
Освен десетките художници, студенти и журналисти сред присъстващите бяха още сестрата на премиера Бойко Борисов д-р Красимира Иванова, говорителката на главния прокурор Румяна Арнаудова, д-р Даниела Дариткова, председател на здравната комисия в парламента, Илия Лачовски, кмет на Кнежа, дошъл на изложбата заради прочутия си съгражданин. Кнежа е родното място на Людмил Георгиев.
Сред гостите бяха и личности, силно изкушени от изкуството - проф. д-р Чавдар Славов, най-големия колекционер на графика, Албена Спасова, секретар на кабинета по графика в СБХ, Стефан Стоянов, известен галерист, който отдавна работи в САЩ и по целия свят, известният скулптор проф. Ангел Станев, учител на Лора Пармакова, изработила пластика за първа награда, както и известните български графици доц. Димо Колидаров, Бранко Николов, Иван Нинов и Оник Карамфилян.
Още първата вечер някои от изложените картини намериха своя нов собственик. Организаторите на конкурса, както и участниците си пожелаха това първо издание да се превърне в крайъгълен камък на една традиция, която още дълго време да вдъхновява младите хора на изкуството. Картините на 23-мата участници ще бъдат изложени в галерия “Средец” до 20 октомври.