
Двете първи дами избират
белия цвят - знак за съвършенство
Държавното посещение на френския президент Еманюел Макрон в САЩ по покана на американския президент Доналд Тръмп предизвика не само много политически коментари, но и оживена лайфстайл дискусия, свързана със стила и облеклото на техните съпруги - Мелания Тръмп и Брижит Макрон. Културните и модните среди ненапразно се вълнуваха, защото ставаше дума за две от най-емблематичните модни икони днес - първите дами на Франция и на САЩ. Вълнението си струваше, защото и двете показаха изключително висока поведенческа класа, стил и перфектен усет за съчетаване на официално и протоколно, от една страна, и женствено и модно облекло, от друга страна.
Белият цвят, който сякаш уговорили се (а защо и не?) бяха избрали двете съпруги за червения килим на Южната морава на Белия дом, беше повече от подходящ. По няколко причини. Първо, това е колористичен тон, който мнозина тълкуватели смятат за знак за съвършенство, а масовото мнение е и за чистота и невинност. Второ, според традиционната концепция в модата най-сигурните цветове (с които човек никога не може да сбърка) са белият, черният или комбинацията от бяло и черно. Трето, някои тълкуват това предпочитание като знак в подкрепа на движението за женско равноправие. Но не само цветът показа единство и хармония между Мелания Тръмп и Брижит Макрон. Сходни бяха и кройките, и конструкциите на тоалетите им - и двата тип “тайор” - майсторска комбинация на сако и пола и сако и рокля, обувките им - с
достатъчно, но и
еднакво високи
токчета,
дължината на полата и роклята - макар че роклята на Брижит откриваше коленете ѝ, а на Мелания - не. Тоалетът на френската първа дама бе дело на нейната любима и предпочитана френска луксозна марка “Луи Вюитон”, а на съпругата на американския президент - на Майкъл Корс - един от най-известните дизайнери в САЩ.
Обувките на Мелания - с контрастните светли токчета, фокусираха вниманието неслучайно. Те са дело на може би обущар №1 в момента - Кристиан Лубутен, от серията деним на Christian Point Louboutin Kate.
Обувките на Брижит не отстъпваха по дизайнерски шик и актуалност, но бяха една идея по-официални.
Коя от двете дами
е по-смела
и радикална в предпочитанията си? Трудно е да се отговори на този въпрос, но обстоятелството, че Мелания е заложила на асиметрията и удълженото сако, поставя лек акцент върху свежия ѝ и енергичен маниер, макар че и Брижит, както биха казали някои на всекидневен език, “държи фронта” в това отношение. С хубав тен, красиви и впечатляващи крака и двете показват високо ниво, естетика и атрактивност.
Две думи за шапката на Мелания! Да, необичайно допълнение е в нейния тоалет. Да, прикрива част от лицето и най-вече челото ѝ. Да, напомня на визията на Бионсе от клипа Formation. Да, може да се търси прилика и с шапката на Джъд Лоу от тв сериала “Младият папа”. И какво от това? Шапката - дело на друг неин любим дизайнер - Ерве Пиер, е ефектна, стои ѝ добре и фокусира погледа върху голямата си периферия, а и дава още една възможност знаково да се засвидетелства допълнителен респект към гостите чрез нотка здравословна строгост.
Тоалетите на първите дами, с които са облечени за частната вечеря на президентските семейства, издават изтънченост и протоколна, но заедно с това - и дамска взискателност и естетическа адекватност. Брижит Макрон бе заложила на късо палто в жълто-кремаво с големи външни джобове, черна панделка встрани и ефектно закопчаване, както и на жълта елегантна рокля над коляното - по дизайн на “Луи Вюитон”. Мелания Тръмп предпочете да бъде изискана в черно - смокинг-пелерина на “Живанши” и малка черна рокля на “Долче и Габана” с дължина като на Брижит Макрон (или дори малко по-къса). Уместна за случая бе и малката ѝ черна чанта със змийски принт. “Ралф Лорън” също присъстваше - макар и по-дискретно - в аутфита на Мелания - тази вечер тя сложи колан на дизайнера, който също е един от най-любимите ѝ стилисти. Любопитен факт за културната и модна приемственост е, че при официалната визита на президента Джон Ф. Кенеди във Франция по покана на Шарл дьо Гол през 1961 година първата дама на САЩ -
Джаки Кенеди, също
носи тоалет на Юбер
дьо Живанши
(подробности за това знам лично от дизайнера, с когото се познавах и бях интервюирал, но който, за жалост, почина наскоро).
Какво може да се каже за най-официалните тоалети, с които се появиха Мелания и Брижит на първата държавна вечеря от посещението в Белия дом? Трудно е да се отправят каквито и да било забележки, но може би съпругата на френския президент беше малко по-стилна със своята дълга почти до пода кремава рокля на “Луи Вюитон” - висока талия в стил ампир и златисти бродерии и апликации. В същото време Мелания стоеше превъзходно в своята дълга до земята сребриста рокля (прозрачна в най-долната част), ръчно рисувана и украсена с кристали и пайети. Тук отново пролича модният реверанс на американската първа дама към френската култура и дизайн, тъй като
ефектната - на ръба
на естетически риск,
рокля
бе на прочутата модна къща “Шанел”. Модните коментатори не пропуснаха да отбележат факта, че двете първи дами са осъществили златно-сребърно “съгласуване” как да изглеждат по време на тази официална вечеря. Подобно синхронизиране винаги е от полза.
Общото внушение от визията на съпругите на президентите Тръмп и Макрон по време на официалната френска визита на най-високо ниво в САЩ е, че и двете демонстрираха безупречен вкус и ултимативен стил. Брижит Макрон основно заложи на една-единствена марка - на френския луксозен бранд “Луи Вюитон”, докато Мелания Тръмп разчиташе на изобилие от модни къщи в географския триъгълник Франция - САЩ - Италия, което обаче не само че не доведе до еклектичност, а показа максимално висока култура на модна координация и интегриран шик.