
Симеон Втори и доня Маргарита посетиха 33-те параклиса край Свети Влас, посветени на Исус Христос
Симеон Втори и доня Маргарита посетиха 33 параклиса в планината край Свети Влас, посветени на живота на Исус Христос.
Малките параклиси са изградени собственоръчно от местния свещеник отец Петър Цанков по стръмна горска пътека, която се вие до върха на планината край морския град. За това дело той бе сред наградените в инициативата на “24 часа” и БНТ “Достойните българи” за 2016 г.
Параклисите са построени от каменни плочи, редени една върху друга без никаква замазка. “Това е дългогодишен труд на един човек, полаган смирено години наред, без да се шуми - в името на вярата. Подобни инициативи показват България откъм добрата ѝ страна, би трябвало да се говори повече за тях”, казва Негово Величество. Той научил за Пътеката на вярата от свои приятели. “Ние като българи имаме какво да покажем на света, само трябва повече да популяризираме добрите дела на сънародниците си и красотите на нашата родина”, е мнението на царя.
Симеон Втори разгледа внимателно всеки един параклис, а отец Петър обясни смисъла на направеното. По това време мнозина богомолци и туристи, преминаващи по Пътеката на вярата, молеха за снимки с царя и отеца.
Всеки от малките храмове показва епизод от живота на Исус Христос. Първият параклис в подножието на планината е “Благовещение” и изобразява благата вест за рождението на Христос. Следват “Рождество Христово”, “Проповед на планината”, “Преображение”, “Тайната вечеря, разпятие и възкресение”. Колкото по-високо се вие пътеката в планината, толкова по-наситен става разказът за Христос. В края на пътеката отец Петър е изградил “Възнесение Господне”, а на върха е поставил кръст. Разпятието е изработено от дъб, като клоните символизират ръцете на Христос.
Параклисите са 33 - колкото са годините на Христос, пояснява отец Петър. Те са още в груб строеж, тепърва свещеникът ще ги ремонтира и усъвършенства. Работа има много, така че всеки, който има желание да помага, е добре дошъл, казва отец Петър. Сега най-често негови помощници са случайни туристи, които носят камъни, копаят основи или помагат на майстора при градежа.
Свещеникът служи в манастира “Свети Власий”, който се намира наблизо. През 2010 г. той бе възстановен от фондация “Българска памет - братя Диневи”. В основите му са вградени мощи на свети Власий, подарени от Вселенския патриарх Вартоломей Първи, който присъства на освещаването на храма.
“Фондацията е поела ангажимент да възстанови част от другите големи манастири в планината”, поясни отец Петър. Скоро ще започне градежът на най-стария храм - “Свети Андрей Първозвани”, за който има свидетелства, че съществува от V век.