
Медичите минавали скришом по 760-метровия “Вазари” във Флоренция
Ако сте ходили във Флоренция, няма начин да не сте чули за прочутия коридор “Вазари”. Той е дълъг 760 метра и тръгва от Палацо Пити, бившата резиденция на Медичите, преминава над река Арно по известния мост Понте Векио, след това се промушва през галерия “Уфици” и стига до Палацо Векио, където днес се помещава кметството на Флоренция.
Новината вече е официална – през 2021 г. любителите на Ренесанса, Медичите и Флоренция ще могат да се разхождат по коридора,
изграден през 1565 г.
за рекордните
5 месеца
Това става по искане на великохерцога Козимо I де Медичи и по случай сватбата на сина му Франческо с Йохана Австрийска. Идеята за коридора е на художника и архитект Джорджо Вазари, който реализира и галерията “Уфици”. В нея навремето се помещава администрацията на управлението на Медичите.
Коридорът, който днес минава над главите на флорентинците, подпирайки се върху жилища и магазини, в действителност имал точно определена цел.
Той служел за бързото и сигурно придвижване на великохерцозите от резидeнцията им в Палацо Пити, от едната страна на река Арно, до сградите на правителството, “Уфици” и Палацо Векио, от другата страна на реката. Или с други думи бил нещо като бързa и резервнa лента за преминаване на управляващите.
Основната функция на коридора обаче била свързана със сигурността на великохерцозите, които по онова време съвсем не се радвали на всенародна любов, като се има предвид, че задраскали категорично древната флорентинска република.
Новият херцог на Флоренция не бил сигурен, че ще има подкрепата на флорентинците, затова и
предпочел да
се придвижва
тайно и далече
от хорските очи
Така в крайна сметка коридорът “Вазари” се оказал перфектният начин да се прибира всеки ден у дома безпроблемно. Той обаче минавал близо до сергиите за месо до Палацо Векио. Миризмата им дразнела херцога, затова били преместени по-далече. На тяхно място на Понте Векио били поставени дюкяни и магазинчета “без мирис” - продавали злато и златни предмети. Затова и днес ще видите как целият Понте Векио е изпълнен само със златарски магазини.
В течение на годините по тайния коридор на Медичите преминавали най-различни исторически личности, включително Бенито Мусолини и Адолф Хитлер през май 1938 г., за да скрепят съюза между Италия и Германия.
През 1944 г. пък наред били партизаните, които искали да пристигнат скришом иззад гърба на враговете си в северната част на града.
Говори се, че при преминаването си през коридора
фюрерът оценил
високо панорамата
към града
затова и решил да го пожали от бомбардировките за разлика от останалата част на река Арно.
Коридорът е затворен за посещения от началото на XX век и оттогава е отварян само спорадично за институционални визити. През 2016 г. обаче е затворен и за тях заради проблеми със сигурността.
След повече от век, през 2021 г., той ще бъде отворен за пръв път “демократично”, т.е. за всички. Близо 500 000 туристи годишно ще могат да минават по него срещу билет от 20 до 45 евро в зависимост от туристическия сезон (по-скъп е от 1 март до 31 октомври). Това ще донесе годишни печалби от 10 млн. евро.
Коридорът ще бъде напълно обезопасен с привеждането му в годен за визити. 125 души ще могат да минават по него едновременно. Той ще бъде пригоден и за преминаване на инвалидни колички, ще бъде оборудван с климатична инсталация и с 5 резервни изхода.
И папите имали секретен пасаж
В Рим е известен като “пасето дел борго”. На практика това е 800-метровият коридор, който минава върху част от ватиканските стени и свързва Ватикана с крепостта “Сант Анджело”. Става въпрос за надлез, който според официалните версии бил построен през 1277 г. по искане на папа Николай III. Това е първият папа, който се мести да живее във Ватикана от Палацо Латераненсе.
Истинската функция на коридора била да позволи на папата да избяга от Ватикана в крепостта “Сант Анджело” в случай на опасност, а навремето съвсем не липсвали подобни екстремни ситуации. Първият път, когато коридорът се оказал полезен, датира от 1494 г., когато папа Александър VI избягал в “Сант Анджело”, след като милициите на краля на Франция Шарл VIII нахлули в Рим.
През 1527 г. скривалище в “Сант Анджело” през коридора потърсил и папа Климент VII по време на разграбването на Рим от частите на император Карл V.
Днес “пасето дел борго” се отваря само от време на време за организирани туристически визити.