
Хората ще видят за първи път какъв е бил като син, брат, баща, казва сценаристът Емил Бонев
Утре се навършват 48 г. от катастрофата, убила Аспарухов и Котков на 30 юни 1971 г. Двамата, на 28 и 32 г., пътуват за Враца с “Алфа Ромео” на Аспарухов, който е зад волана. Малко след моста над река Бебреш колата не успява да спре на Т-образен разклон и се блъска в движещ се към София камион ЗИЛ. Ударът е точно зад шофьорската врата, където е резервоарът, и той се запалва. Аспарухов и Котков загиват в пожара.
Един нов български сериал ще махне футболната корона от звездната глава на Георги Аспарухов-Гунди, за да покаже човешкия му ореол - какъв е бил той като син, брат, съпруг, баща, приятел, съотборник, извън светлините на прожекторите.
С тази амбициозна задача се заема драматургът и актьор Емил Бонев.
“Ще покажем Гунди
в полувремената на
живота му,
между тренировки, мачове и спортни лагери. Ще се вгледаме в ежедневието му извън футбола”, разказа той пред “24 часа”.
Преди 2 г. Бонев започва работата по сериала, като на следващ етап ще бъде заснет и игрален филм за Гунди. Сценаристът изчита всички възможни книги, посветени на изключителния футболист, издирва стари вестници и списания от 60-те и 70-те години със статии за Гунди, рови за архивни кадри с негови интервюта и мачове.
Но за да е още по-плътен разказът му в сериала, той е в непрекъсната връзка със съпругата на Аспарухов Величка Маркова, среща се със сина им Андрей, говори със сестрата на Гунди Лидия Карова и с нейния съпруг. Така сглобява образ на великия футболист, какъвто обикновеният зрител и до днес не е виждал.
“Искахме да вдигнем завесата към неговата личност, да покажем какви са били отношенията му в семейството, с приятелите. Близо година работя със съпругата му, за което съм ѝ безкрайно благодарен. Хората наистина за първи път ще видят и чуят факти за големия човек и изключителния спортист, като например колко толерантна и безконфликтна личност е бил”, разказва Емил Бонев.
“Той е бил интерниран заради обичта си към Гунди и привързаността си към “Левски”, обяснява сценаристът. Това е човекът, основал клуба “Приятели на спорта” към “Левски”. Ангеловски дава правото на Бонев да ползва за филма безвъзмездно материали от книгата му “Левски - моя любов, мое страдание”.
Все още не е ясно кои
актьори ще участват
в новата продукция
Те ще трябва да минат няколко етапа на прослушвания, но последната дума ще е на продуцентите Иван Христов и Андрей Арнаудов. Екипът се надява 12-те серии да бъдат завършени много скоро и работата по проекта да продължи.
“Ще разказваме достоверно, защото много от прототипите във филма все още помнят, знаят и пазят истината за него”, казват още оттам.
Малко е страшно, че пуснах цяла България в дома си, но филмът има една цел - да възпитава
Величка Маркова е родена на 9 юли 1943 г. в София. Завършва английска филология. Самата тя има опит с телевизията и телевизионните продукции. Близо две десетилетия работи в БНТ. И до днес продължава да преподава английски. Георги Аспарухов е роден на 4 май 1943 г. в София. Още преди да навърши 7 г., баща му Аспарух Рангелов го води в школата на “Левски”. Той е най-светлата фигура във вековната история на “Левски”. На 16 г. волейболистката Величка и бъдещата “синя” емблема Гунди стават гаджета. От 1963 г. Лита става госпожа Аспарухова. След две години се ражда синът им Андрей.
“Това е по-скоро портрет на времето на едно традиционно семейство с един нетрадиционен човек в семейството.” Това каза пред “24 часа” Величка Аспарухова - съпругата на великия Георги Аспарухов, по повод подготвяния филм за Гунди.
“Филмът няма нищо общо с документалистиката, която се спира само на спортни успехи. Тук е разгледан животът на едно семейство, и то по времето на големите лагери - с много сериозно отсъствие от къщи, не само свързани с “Левски”, но и с националния отбор. Но най-хубавото е, че разглежда отношенията между големите спортисти, моралните ценности. Проектът е много хубав, сътрудничила съм с открито сърце”, разказа още Лита.
“Понеже съм демоде човек, все си мисля, че телевизията възпитава, не само забавлява. Възприемам филма в тази светлина - да възпитава. Да се види някой, когото са смятали за голяма звезда, как живее нормален живот със семейството и си изпълнява професионално задълженията”, продължи Величка.
“Емил Бонев е прекрасен сценарист. Продуцентите - също. Харесвам тези момчета. Всъщност те са сериозни професионалисти, мъже с много опит, но от позицията на моя живот са си момчета, притежаващи голяма енергия. Аз ги пуснах в моя дом и дори ми е малко страшно, защото по този начин пуснах и цяла България в дома си. Но идеята е много хубава, а хората, които я реализират, са доста читави, почтени и разполагащи с огромен капацитет”, каза още съпругата на легендарния български футболист.