
Симон Визентал - лицето на борбата на евреите за справедливост след края на Втората световна война
След като преминава през 6 концлагера, преживява два опита за самоубийство, губи палеца на крака си и преминава пеша над 2000 км, галицийският евреин Симон Визентал успява да доживее края на Втората световна война. Когато бил освободен от лагера Маутхаузен в днешна Австрия, този 35-годишен 183-сантиметров мъж тежи по-малко от 41 кг. Въпреки това още от първите дни след края на войната той се посвещава на новата си мисия в живота – възмездието. В рамките на три седмици след спасението си Визентал подготвя списък с десетки имена на мъчители, с които се сблъсква в нацистките концлагери. Въпреки че все още е твърде слаб и едвам ходи, той доброволно служи като преводач на американските военни, извършващи арести на потенциални военнопрестъпници.
Така започва кариерата на най-известния ловец на нацисти в периода след края на Втората световна война.
Симон Визентал бил един от над 4,5 милиона евреи, които живеели в Източна Европа в навечерието на войната. Работел като инженер, бил щастливо женен и мечтаел да стане архитект. Всички това рухнало през 1939 г., когато съветските войски анексират Галиция по силата на пакта „Молотов-Рибентроп“. Визентал трябва да плаща щедри подкупи, за да не бъде депортиран от новата власт в Сибир. Истинското нещастие за евреите в днешна Украйна обаче тепърва предстои.
През 1941 г. Германия нахлува в Съветския съюз и започва да прилага антисемитските си закони. Визентал и съпругата му Сила са задържани в Лвовското гето, а после са интернирани в концлагера „Яновска“.
Какво се случва там и как Симон е разделен от жена си - четете тук.
От новия "Космос" ще разберете още: Тайните на ДНК: Кодът на живота предсказва бъдещето; Великите открития на инките; Тайната на крокодилската имунна система. Може ли кръвта от влечугото да срази рака?; Как Лора погуби Яворов; Плюс много други любопитни теми.