
Благотворителният театрален мултимедиен спектакъл бе посветен на кампания за събиране на средства за консумативи за кръвна плазма
В неделя БНТ излъчи документален филм за мултимедийния театрален спектакъл “Новорождение”, състоял се в навечерието на Рождество Христово в София. Спектакълът е посветен на 150-годишнината от превода на Библията на съвременен български език и на поредната благотворителна инициатива на Фондация “Нашият дом е България” - кампания за набиране на средства за закупуване на консумативи за извличане на реконвалесцентна кръвна плазма.
В момента, в който от фондацията на арх. Пламен Пламенов Мирянов разбират, че
този метод е
един от
най-ефективните
за лечение на
пациенти с
коронавирус,
младият творец и екипът му решават да организират благотворителна кампания и създават внушителния театрално-музикален спектакъл “Новорождение”. Благотворителната инициатива се увенчава с успех и със събраните средства нужните консумативи бяха дарени.
С хармония от изразни средства спектакълът разказва на изключително значимо за България събитие - 150-годишнината от превода на Библията на съвременен български език.
Този забележителен книжовен подвиг е плод на усилията на Петко Славейков, публициста Константин Фотинов, д-р Илаяс Ригс и д-р Алберт Лонг, които посвещават 12 години от живота си на Божието слово, за да могат да го преведат на най-точен и разбираем за българите през XIX в. език. Богоугодното им дело се увенчава с успех през 1871 г., когато от печат излиза един от най-прецизните преводи на Библията, която
остава в
историята на
България като
“Славейковата
библия”
Тази важна книжовна творба на Възраждането слага край на езиковите безредици и определя развитието на книжовния български език.
Всичко това е повече от достатъчен повод арх. Пламен Пламенов Мирянов да посвети новия спектакъл “Новорождение” на това уникално за българското християнство събитие.
Освен режисьор,
сценарист и
автор на много
от прекрасните
мултимедийни
кадри архитект
Мирянов се
превъплъщава в
отговорната роля
на самия Петко
Славейков
и от своя страна пресъздава на днешния съвременен български език вълнението, с което великият български поет се е впуснал в тази възрожденска мисия преди повече от 150 г.
Театралната постановка представя сюжети от 12-те дълги години, в които Петко Славейков, д-р Илаяс Ригс и д-р Алберт Лонг се сливат с Божието слово, за да го преведат с най-правилните думи така, че то да може да достигне до всеки християнин в България.
Божието слово и театралните сюжети в спектакъла “Новорождение” са озвучени от въздействащи музикални импресии и библейски песнопения, които дариха на зрителите на БНТ прераждащо преживяване.
В програмата на спектакъла бяха включени изпълнения на Ваня Костова и Боян Михайлов, “Кварто” квартет и приятели от Софийската филхармония, Българската хорова капела “Георги Робев” със солисти Пламен Бейков и Деница Серафим, актьорите Янко Лозанов и Галина Димитрова, Габриела Георгиева от Софийската опера и други артисти.
Театрално-музикалният спектакъл “Новорождение” впечатлява с вниманието към детайла и с изключително силното послание за надежда. “Само Бог може да избави и помилва человеческий род” са думите, с които артистите на сцената припомнят, че по време на превода на Библията на съвременен български език през XIX в. по нашите земи е върлувала холера, която е изправила народа ни пред изпитания, много наподобяващи предизвикателствата на днешното време. Народът ни обаче не само не е загубил надежда в тези трудни времена, но дори е успял да открие още повече вяра и сили в Божието слово чрез “Славейковата библия”.
Спектакълът
“Новорождение”
е само част от
родолюбивите
инициативи
на арх. Пламен Пламенов Мирянов, който заедно с основаната от него фондация “Нашият дом е България” вече няколко години създава документални и исторически филми, спектакли и изложби, посветени на българската история, култура и ценности. Младият творец вярва, че от историята можем да черпим мъдрост, сила и високоморални послания, и е приел за своя лична мисия да припомня и разказва на младите поколения защо трябва да се гордеем, че сме българи.