
7,8 млн. лева ще струва обслужването и конфигурирането на машините за парламентарния вот на 2 октомври. Прогнозната цена първоначално беше 6,8 млн. лв., но в крайна сметка Централната избирателна комисия (ЦИК) и "Сиела Норма" се договориха друго. Увеличението с близо 1 млн. лева без ДДС е необходимо заради по-високи транспортни разходи и инфлацията.
Преди няколко дни стана известно, че другата фирма, която беше поканена да участва в поръчката - нидерландската "Смартматик" - е отказала да изпрати оферта. Така друга алтернатива освен "Сиела Норма" няма и комисията отново ще работи с фирмата, с която работеше до сега на избори, предаде "Дневник".
От фирмата "Сиела Норма" се очаква машините да бъдат доставени, както за парламентарните избори на 2 октомври, така и за частичните местни избори, които ще се състоят на 9 и 23 октомври.
Задачите на "Сиела Норма" за вота в началото на следващия месец включват "параметризиране на бюлетините, конфигуриране, профилактика, инсталиране и настройване" на до 11 хил. машини, както и транспортирането им в страната и техническото им обслужване. Логистиката на машините за вота в чужбина е отговорност на Министерството на външните работи (МВнР)
Фирмата трябва да инсталира демоверсия на електронната бюлетина на до 500 машини, които да пътуват до градове в страната за обучение на избирателите, които все още не умеят да гласуват с машини.
До края на миналата година (тоест включително и за изборите на 14 ноември 2021 г.) между ЦИК и "Сиела Норма" имаше спор за плащането и съответно собствеността на около 9.6 хил. машини. През декември неразбирателствата до голяма степен са изгладени, като на фирмата, доставяла машините за изборите, са платени около 40 млн. лв. без ДДС.
Така държавата вече би трябвало да разполага с 12 837 машини за гласуване, нейна собственост, заедно със софтуер, който трябва да бъде преконфигуриран за всеки избори.