
За проблемите със завода не е нужен политически популизъм, а бързо решение от държавата, каза водачът на листата на ГЕРБ във Велико Търново
Засилен контрол от страна на екоминистерството върху чистотата на въздуха в региона на завода "Кроношпан", обеща на жителите на Велико Търново проф. Костадин Ангелов.
Чуят ли за „Кроношпан“, хората във Велико Търново не остават равнодушни и не крият емоциите си. Заводът за дървопреработване в южната промишлена зона на града винаги е актуална тема за обсъждане. Най-вече в кварталите „Бузлуджа“, „Зона Б“ и „Чолаковци“, които са близо до предприятието.
В социалните мрежи често ври и кипи - стотици са снимките на дима от комините и коментарите за миризмата в популярните групи за града. Но пък държавните контролни органи, отговарящи за околната среда, казват следното: замърсяването не е над нормите.
Търновци не приемат техните становища – нощем в близките до завода квартали миризмата на дървесина често се усеща особено силно. В тези часове измервания няма. Осъмналите в прах паркирани автомобили също противоречат на констатациите в официалните документи от държавните органи.
Какво искат великотърновци – най-високо ниво на филтриране. Така, че от комините да излиза пара, която да не замърсява. А също и контрол – филтрите не само да ги има, но и да работят. Както и в интернет да се публикува в реално време какво съдържа димът.
Тези въпроси са поставяни неведнъж през последната година и половина. А сега изглежда, че вече има политическа воля за решаването им.
Мнението на търновци е защитено от проф. Костадин Ангелов – водач на листата на ГЕРБ-СДС. Той казва, че вредните емисии трябва да бъдат ограничени – исканията на хората са справедливи и е редно да бъдат изпълнени. Не става въпрос за закриване на завода, а да се спазват правилата за чист въздух – такива, каквито са в цяла Европа“, казва проф. Ангелов. И пое ангажимент, ако след 2 октомври ГЕРБ излъчи правителство, екоминистерството да засили контрола.
Същото иска и общината още докато тече процедурата по издаване на комплексното разрешително. Тя се води от Изпълнителната агенция по околна среда. Именно това е органът, който най-лесно и бързо може да вземе решение по проблемите със завода. Нужно е преразглеждане на условията в комплексното разрешително за производството и залагане по-строги норми за нивата на замърсителите. Условията за самосезиране са налице – има достатъчно сигнали и жалби за замърсяване. А както стана ясно – и политическа воля за това.
