
Едно е да имаш правителство, контролирано от парламента и с ясна отговорност, друго е служебно правителство без парламентарен контрол, което ни вкарва в служебно президентско управление, казва политологът
- Нямате ли усещането, че предизборната кампания тече много вяло, г-н Ангелов? Хората май се умориха от избори и са по-вгледани в сметките си за тока и от магазина, отколкото в програмите на партиите.
- В контекста на сложната геополитическа обстановка покрай войната в Украйна, на енергийната криза, ако щете и смъртта на британската кралица, природни бедствия, все пак темите за цените на тока и в магазините надделяват. Безспорно това е дневният ред на хората. Водещо е какво имаш в хладилника, а не абстрактното говорене и историите за славно минало. В моментa тревогата на хората е основно как ще изкарат зимата, какви ще бъдат сметките на тока, на горивата и на хранителните продукти. При такава ситуация в управлението на страната е необходимо да има социална партия, която да е гарантът, че грижата и интересите на семействата ще бъдат поставени на първо място, за да се премине по-лесно през кризата и зимните месеци.
- Как стоят основните политически играчи в тази кампания според вас?
- ГЕРБ от миналата година са в едни и същи граници - те са на плато. Подкрепата им основно идва от силното присъствие в местната власт. ПП проспа целия август и сега бере плодовете на това бездействие. Кампанията им е в режим как да спрат спада на доверие към тях. ДПС традиционно разчита на обиколки в смесените етнически райони и на гласовете от чужбина, основно от Турция.
БСП провежда рационална кампания и предлага решения
Още през пролетта Корнелия Нинова предложи таван на цените, което преди няколко дни направи и Европейската комисия. Великобритания вече въведе такива за бита и бизнеса, Нидерландия също. Не може да се отрече, че изпреварват събитията и демонстрират разум. ДБ правят странна кампания - лидерът им не се е появил нито веднъж. “Възраждане” залага само на анти-говорене, там няма алтернатива и никакви решения. Подставят под съмнение членството на България в ЕС и НАТО, а не казват, че излизането от него ще доведе до сътресение и крах на икономиката и социалните системи. “Възраждане” участва не само в свалянето на правителството заедно с ГЕРБ и ДПС, но и показа лицемерие, както се видя при депутатите им с ваксините, сметките им в евро и гласуването за F-16. Идеите на истинските български възрожденци през XIX век са за път към Европа, а техният е към разруха и упадък.
- Очаквате ли компроматна битка, особено между ГЕРБ и ПП?
- Отдавна между ГЕРБ и ПП има компроматна война. След ареста на Борисов нещата ескалираха. Сблъсъкът между тях е на взаимно очерняне, оплюване и унищожение. Поведение като на футболни хулигани. Там не се наблюдава сблъсък на идеи, на визии за развитието на страната. Това отблъсква избирателите и намалява цялостно интереса към политиката. Служебното правителство също активно участва в компроматната битка, като целенасочено неговите членове бълват лъжи и обвинения срещу БСП и отчасти ПП. Използването на черния PR никога не е спирало у нас. В последните дни от кампанията може да се засилят компроматните битки, защото рязко намалява времето за реакция.
- И друг път сте критикували служебното правителство, че е част от кампанията. Защо смятате така и има ли президентът дългосрочни цели?
- Още преди да бъде назначено от президента служебното правителство, изразих съмнения, че то ще бъде активен участник в предизборната кампания. Те надминаха всички очаквания. Политическите анализатори и наблюдатели от целия политически спектър вече говорят, че назначеното от Румен Радев правителство мина границите на своя мандат и наруши конституцията. Уволниха и смениха хиляди хора. Това създава усещането, че искат да управляват дълго. Кабинетът не се занимава основно с провеждането на изборите и гарантиране на тяхната честност и безпристрастност. С действията си видимо дават уют на ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” за сметка на БСП, ПП и ДБ, които подлагат на постоянни атаки.
Целят да бъдат разколебани избирателите на БСП и ПП
и така да подпомогнат техните преки конкуренти. За по-малко от шест години, откакто Радев е президент, имаме една година управления на служебни правителства. Той си създаде собствена номенклатура. Тя несъмнено в един момент ще иска да има друг тип управление. Дали ще бъде преминаване към президентска форма на управление, или на собствена партия, е въпрос на близко бъдеще. Амбиции и желания има, макар и неизразявани открито.
- Как ще се отразят на ПП, а и на БСП силно влошените отношения с президента?
- Мисля, че позитивно. Той работеше подмолно срещу тях, а от февруари насам започна открита офанзива за сваляне на правителството. Не му даде и 100 дни, и то във време на безпрецедентни кризи - президент разрушител. Наблюдава се отрезвяване. Не са случайни мненията, че е използвал всички, за да вземе втори мандат.
Не формациите, които подкрепиха президента, се еманципираха от него, а обратното
Реваншизмът и озлоблението, които наблюдаваме вече втори месец, са труднообясними само с аргумента, че всеки има право да си избере екипа.
- Какви са сценариите след изборите според вас? Според прогнозите на социолозите нито ГЕРБ, нито ПП (дори в комбинация с ДБ и БСП) няма да имат мнозинство за съставяне на правителство. Възможни ли са компромисни коалиции, след като тонът между партиите вече е толкова изострен?
- От края на юли изразявам мнението, че ГЕРБ цели с ДПС и “Възраждане” да имат 121 депутати. За да покажат, че без тях не може да се състави правителство. И като средство, за да излязат от изолацията, в която се намират. В един момент се говореше за правителство на евро-атлантическите ценности, след това се смени плочата и се заговори за “единение”. ДПС се вживява в роля, която не е в особен унисон с представите за нея в обществото. Докато “Възраждане” играе ролята на единствения спасител, а всъщност е чист потопител. Гласуваха в предишния парламент компактно с ГЕРБ и ДПС. Парламентарната демокрация означава коалиционно управление. Това е и европейският модел. Без да правиш компромиси, да търсиш диалог в политиката, не може. Няма как иначе да управляваш, да постигнеш съгласие и подкрепа. Въпросът е компромисите да бъдат разумни, приемливи и разбираеми за обществото, а не правителство на всяка цена, каквото винаги може да се скрие под добре звучаща опаковка. Не виждам как едно правителство може да бъде стабилно само с наличието на математически сбор от 121 гласа, тъй като няма как да може да управлява успешно страната през кризите, да не говорим за сигурност, без да участва в него социална партия, която да играе ролята на разум и изразител на базисните проблеми на домакинствата.
- Колко близо сме до сценарий България да влезе в спирала от избори?
- България втора година е в тази спирала. Тепърва ще разберем каква е цената да бъде свалено трудно съставеното редовно правителство в края на миналата година след три пъти ходене до урните. Едно е да имаме правителство, контролирано от парламента, от партии, избрани от гражданите. Отговорността е ясна. Такъв е духът на парламентаризма. Съвсем друго е да имаме назначено служебно правителство без парламентарен контрол и отговорност, което с поведението си ни вкарва в своеобразна форма на служебно президентско управление. Предстои да видим дали избирателят ще прояви мъдрост и ще отиде да гласува на изборите, или ще започне да мисли на следващия ден.