
Още акценти от интервюто с водача на листата на ГЕРБ-СДС във Велико Търново:
- Според нашите разчети за 4 г., ако ГЕРБ-СДС управлява, лекарската заплата може да се вдигне до 8400 лв., сестрите да получават 5600 лв., а санитарите - 2800 лв. И това не са празни обещания
- Хората ще плащат по-малко за лекарства
- Проф. Ангелов, при представянето на програмата на ГЕРБ-СДС в сектор “Здравеопазване” поставихте акцент върху детското здравеопазване. Какво по-различно ще получат децата на България?
- Основното в грижата за децата е да са здрави. Затова в програмата на ГЕРБ-СДС първата задача е да осигурим възможност и право на безплатен скрининг за вродените малформации и аномалии на централната нервна система, за затлъстяване, захарен диабет, гръбначни изкривявания. Важно е в България да се създаде Национален център за широкообхватен пренатален и неонатален скрининг и център за протонна терапия.
Здравната политика, която предлагаме от ГЕРБ-СДС, съдържа и сериозна крачка към гарантиране лечението на децата до 14-годишна възраст. Предложението ни е те да имат право на безплатни лекарства, които личният им лекар е изписал. Убедени сме, че
детското здравеопазване не може да се развива без изграждането на 4 многопрофилни детски болници
- национална в София и по една във Варна, Бургас и Пловдив.
- Скорошно изследване на “Тренд” показа, че всеки пети българин спира терапията си, защото не може да си купи лекарства. Имате ли “рецепта” за понижение на цените на медикаментите? И като казахме рецепта - хартиена или електронна?
- За всяка криза може да се намери решение и ГЕРБ е доказал, че търси и намира тези решения. Хората ще могат да си купуват по-евтини лекарства в аптеките, когато здравната каса започне да реимбурсира по-голям процент от медикаментите, например да поема 75% от цената. Когато говоря за реимбурсиране, имам предвид политика, която ще даде възможност всеки българин да харчи реално по-малко пари за лекарства. Една от задачите е хората да усетят, че плащайки пари за здраве, това са пари, похарчени именно за тяхното здраве.
А относно е-рецептите - те бяха въведени по време на нашия мандат, но в интерес на пациентите е да останат и хартиените.
- Може ли едновременно медиците да са доволни от възнагражденията си, а пациентите да не доплащат за изследвания, болнично лечение и модерни операции?
- Политиката ни, включително за времето, когато бях министър на здравеопазването, е насочена към повишаване заплащането на труда в сектор “Здравеопазване”. Според нашите разчети за 4 години, ако ГЕРБ-СДС управлява, лекарската заплата може да се вдигне до 8400 лева, сестрите да получават 5600 лв., а санитарите - 2800 лв. И това не са празни обещания. Веднъж вече обещахме повишаване на доходите на медиците и го направихме, вкарвайки в заплатите на всички работещи в болници допълнителни 600 лв. за лекар, 360 лв. за сестра и 120 лв. за санитар. Извън това плащахме по 1000 лева месечно за медиците на първа линия, което в най-тежките вълни от пандемията е струвало на бюджета близо 80 млн. лв. на месец. Пари, които още в първите дни от мандата на ПП бяха отнети от лекарите и сестрите. По-високите възнаграждения са и пътят за намаляване на доплащанията в болниците
- Много ли са болниците у нас и ще заработи ли най-после здравната карта според реалните потребности на населението в различните райони, което включва и условието министрите да не я четат както им е удобно?
- Здравната карта се нуждае от корекции, но основното e
държавата да е активен регулатор на системата,
защото пазарът очевидно води до изкривявания като свръхконцентрация в големите градове и недостатъчност на медицинските услуги в малките населени места. За това от ГЕРБ-СДС предлагаме две неща: първо,
мобилни поликлиники
и второ, тристълбов модел на финансиране на младите лекари, които изберат да останат да работят в болници в отдалечени и труднодостъпни райони.
- По време на вашия мандат бяхте критикуван, че обявихте конкурси за директори на държавни болници. Макар че след вас други министри - служебни и редовни, далеч не бяха толкова атакувани за множеството смени, които предприеха в лечебните заведения, при това без конкурси и без ясни мотиви. Въпросът е как кадровата политика да не оставя горчив привкус на политика и търговия?
- Критиките идваха от хора, които мечтаеха да бъдат политици, но политикантстваха. Приетият закон за публичните предприятия и правилникът за неговото прилагане ме задължаваха да обявя и проведа конкурси във всички лечебни заведения, в които държавата е собственик над 50 на сто от капитала на съответното дружество. Имаше и срок, с който аз се съобразих. Смених двама директора - в Добрич и в УМБАЛ “Царица Йоанна”. Първия заради невъзможност болницата да се справи с COVID кризата, а втория заради доклад на ДАНС и данни от прокуратурата. Министрите след мен си позволиха първо, много повече кадруване и назначения/уволнения без ясни критерии за решението, и второ - използваха временното си пребиваване в системата на здравеопазването за задоволяване на личната си потребност от публичност и власт. Затова действията им, вместо да решават проблеми в системата, допълнително създадоха такива.
- Политическите ви опоненти използват и друг коз срещу вас - лошото финансово състояние на Александровска болница. Имате ли не просто отговор на тези обвинения, но и решение изобщо за финансирането на болниците, за контрола на харчовете, за качеството на услугите, за битовите условия?
- Това беше политическа атака, която си свърши работата към онзи момент. Проведоха се повече от пет проверки по искане на МЗ, АДФИ, прокуратура. В нито една от тях няма открити факти за нарушения и лоша финансова дисциплина. Всички проверки доказаха, че съм спазвал правилата. Нямам наложени санкции. Всичко се оказа клевета. Именно заради това заведох дело, което предстои да се гледа и което ще спечеля. Защото доказателствата са на моя страна. Но в крайна сметка големият губещ са болницата и пациентите.
- Често ли ви търсят познати, за да получат качествена медицинска помощ с “връзки”?
- Разбира се, че ме търсят. Аз продължавам да работя и консултирам болни, колкото и да ми пречеха. Всеки, който ме е потърсил, е получил качествена медицинска помощ. Моите пациенти знаят, че аз не правя компромиси с качеството. И затова ми вярват. В същото време наша отговорност - на тези, които взимаме политическите решения, е да създадем условия всеки да може да достигне до такава грижа. Но този разговор е наистина дълъг, защото засяга развитието и квалификацията на младите лекари, засяга и въпроса за престижа и отношението на обществото към тази професия.
- Хирург, директор на болница, министър, депутат... Какво следва?
- Добър съпруг и баща. Опитвам се всяка една свободна минута, която имам, да я подаря на красивата ми жена и усмихнатия ми син. Те го заслужават. Обещал съм си, че моите мечти за добро семейство ще бъдат даденост за тях.
- Съжалявате ли за онези си думи в началото на пандемията за чувалите за трупове, или повече ви е яд, че малко хора се вслушаха в предупреждението. И защо темата COVID сякаш е по-скоро табу по време на предизборна кампания?
- Не съжалявам. Истината понякога трябва да бъде изкрещяна на висок глас.
Свикнал съм да спасявам хора,
независимо от личната цена, която се налага да платя. И ако тези мои думи са причина дори само за един спасен човешки живот, то аз съм си изпълнил лекарския дълг. Тогава успяхме с колегите да запазим ужаса и болката, които видяхме, само за нас.
Какво обеща и изпълни
проф. Костадин Ангелов като
министър на здравеопазването
Обещано: Повишаване на доходите на медиците
Изпълнено: Заплатите на лекарите бяха увеличени с 600 лева, на сестрите - с 360 лева, и на санитарите - със 120 лева. Отделно всички медици на първа линия получаваха допълнителни 1000 лева на месец, а клиничните пътеки бяха повишени веднъж с 20 лева и още веднъж с 10%. Проф. Ангелов промени и наредбите така, че държавата да може да субсидира болниците, които поддържат в готовност инфекциозни клиники и отделения, така че “връзването” на бюджета на дадено лечебно заведение да не е мисия невъзможна, ако работи с губещи пътеки.
Обещано: Електронно здравеопазване
Изпълнено: Електронните направления за PCR тестове и е-рецептите най-после бяха факт след 20 години безплодни напъни за електронизацията в сектора.
Обещано: Проф. Ангелов обеща пациентите със спинална мускулна атрофия над 18 години да получат най-модерното лечение.
Изпълнено: За дни здравният министър задвижи тежката администрация и промени наредбите така, че пациентите с това рядко заболяване вече се лекуват така, както по цял свят.
