
Черната кампания срещу нас е, защото сме първите, които отказаха да се разберат с предишните и да оставят част от практиките им
Казахме, че средствата трябва да отиват при хората, а не към определени фирми. Това ни направи изключително неудобни
- Г-н Василев, крачка преди финала на предизборната кампания какво показва вашата социология - къде сте?
- Вътрешната социология показва, че сме 1% преди ГЕРБ при статистическа грешка от 3%. Това показва, че състезанието е равно.
- При предишен разговор казахте, че работа на управлението не е да създава паника, а да решава проблеми. Каква е оценката ви за опита на служебното правителство да обяви криза в енергетиката?
- Хората трябва да преценят доколко е успешен опитът на служебния кабинет да ни подготви за идващата тежка зима. Създаването на кризисен щаб в енергетиката беше много странно. И до ден днешен не сме видели резултати от работата му.
- Има ли наистина енергийна криза? Защо точно там се насочиха?
- Странно е. Имахме договорени 1,5 млрд. куб. метра азерски газ. Бяха договорени танкери с втечнен газ за още 1,5 млрд. Които бяха отказани. Сега ще се правят търгове за такъв за ноември и декември. А уж нямаше слотове. Объркано и нелогично поведение.
- Какви са предложенията на ПП да се справи с проблемите, които стоят пред хората? Да започнем с инфлацията.
- Инфлацията започва да се забавя. Месечната става все по-малка, но наистина остава сериозен проблем. Важно е в новия бюджет да се заложи антикризисен пакет за догодина, който да позволи на хората да минат през зимата.
- Какво предлагате да съдържа той?
- Два компонента. Продължаване на политиката да не се вдигат цените на тока за битовите потребители. Да останат 250 мгвт/ч за бизнеса. Тези две мерки са самофинансиращи се, т.е. не натоварват бюджета, защото парите идват от по-високите печалби в енергийните дружества. Трябва да има аналогична програма и за потребителите на газ, не само за битовите потребители, вероятно ще се наложи и за бизнеса. Много внимателно трябва да се огледат високите цени на дървата за огрев - дали няма спекулации, или нерегламентиран износ на сурова дървесина. Знаете, че износът бе забранен, трябва да се види дали действа.
- Вторият компонент вероятно е насочен към доходите.
- Да, те трябва да продължават да растат. Пенсиите да се увеличат още, минималната заплата - също, докато стигне до 50% от средната - т.е. между 850 и 900 лв. в зависимост от данните за август, септември и октомври. Искаме българските граждани да имат по-високи доходи и енергията, която ползват, да бъде на миналогодишните цени. И да продължим с
инвестиране в ключови сектори - образование, сигурност, здравеопазване
- Но служебният финансов министър каза, че няма пари.
- Пари има. Помните ли, че преди увеличението на пенсиите на два пъти тази година се казваше, че това щяло да постави държавата на колене. Реално три увеличения на пенсиите се направиха и нищо такова не се случи. Трябва да се планират всички възможни приходи, а не само тези, които ще се случат в последните три месеца от изпълнението на бюджета, за да се раздават. Това е различен начин на бюджетиране.
- Казвали сте: “Има пари, ако не се краде”. Още ли смятате, че тези избори трябва да отвоюват държавата от мафията?
- Абсолютно. При управлението на ГЕРБ драматично се увеличи неравенството в България. Коефициентът, който го измерва, показва, че 1% от най-богатите получават толкова, колкото 40% от най-бедните. Такова огромно неравенство в ЕС няма абсолютно никъде. Това е една от основните причини защо толкова много българи са напуснали страната през последните 10 години. И защо сме последни по ръст на доходи и на БВП.
- Да погледнем и навън - войната продължава, задават се рецесия, безработица, по-големи бежански вълни. Как ще се справите с това?
- Когато войната започна, ние заложихме продължителност 4-5 години. Имахме сценарий и за много тежки събития - ядрена авария в Украйна, затваряне на Босфора, голяма бежанска вълна - до 300 хил. души. И въпреки това българската икономика издържаше и на такъв сценарий и не влизаше в рецесия. В световен мащаб има забавяне в Китай и Европа. Дали ще стигне до рецесия, зависи от това как Европа ще се справи с енергийното снабдяване, а Китай ще излезе от пандемията. Българската икономика е добре позиционирана и при тежка рецесия. Произвеждаме електрическа енергия, имаме и за износ. Тече процес на скъсяване на производствените вериги. Това е една от причините към българските фирми да има рекордни поръчки - не само за следващите месеци, а и години. Дори да има рецесия, голяма част от индустрията ни е обезпечена с поръчки. А и социалният пакет показва, че можем да растем само с вътрешно потребление.
- Как гледате на опитите за нова геополитическата ориентация на България?
- Виждаме, че във всички държави-членки на НАТО, няма война. И в почти всички, които не са - има, ако не война, то замразени конфликти с Русия - Грузия, Армения, Азербайджан, Молдова.
НАТО е щит, който дава сигурност и на хората, и на производителите,
и на инвеститорите. ЕС ни дава достъп до пазари и търговски партньори. Много производства, които са били позиционирани в Западна Европа, се насочват към Източна Европа, а България и Румъния са предпочитани дестинации. Това е шанс за нас.
- Да си представим, че изборите са минали. И пред вас стои въпросът за кабинет. С кого?
- Хората ще определят коя партия колко мандата ще вземе. Предстоят тежки реформи, защото почти няма сфера, за която да кажем, че нещата вървят добре. Устойчиво правителство ще търсим в рамките на досегашните ни партньори - ДБ и БСП. Смятаме, че с тях бихме могли да постигнем обща визия за това как да се развиваме в следващите 4 години. Как да си почистим и съдебната система, така че наредените поръчки, лошото разходване на публичните пари да останат в миналото. И най-вече този страх, който се насажда у хората, особено в по-малките градове и села.
- Как ще се справите с “Калинките” и “Добринките” в администрацията? Тази реформа остана недовършена.
- Началото ѝ съвпадна с началото на войната и тя стана още по-трудно осъществима. А и преценихме, че когато се води война на 300 км от България, не е най-подходящият момент да се прави. Задължителна е, защото знаем, че има много зависимости, дори и на най-ниските нива и е необходимо не само да се модернизира, но и да и се даде свобода, така че да обслужва гражданите и фирмите, а не те да обслужват нея.
- Неотдавна бяхте преброили 3500 негативни публикации срещу вас и Кирил Петков. Предизборната кампания увеличи ли ги?
- Драматично се увеличи черната кампания срещу нас. Тя се дължи на факта, че
нашето правителство е първото, което отказа да се разбере с предишните
Отказахме да влезем в това постоянно колело - разбираш се с предишните, че няма да ги гониш, оставяш част от практиките по тяхно време. Ние казахме, че парите на хората трябва да отиват при тях, а не към определени фирми през определени чиновници. Това ни направи изключително неудобни. И виждате, че всички са впрегнати за това да не сме първа политическа сила и да няма кабинет, който да продължи започнатото. Защото знаят, че сформира ли се сега кабинет, това е краят на порочните схеми и въртенето на едно място. И на този преход, който бе конструиран така, че да изгони всеки, който не му харесва. Помните ли един бивш ректор на УНСС по време на протестите през 2013 г., който каза: “Като не ви харесва тук, отивайте в чужбина”. Такова цинично отношение ние няма да допуснем. Обещаваме на хората, че ще работим за това да обърнем държавата към гражданите. Парите са важни, но по-важна е посоката.
- Видяхте много хора. Какво чухте от тях, което ви бе убягнало?
- Много хора ни казват – не се отказвайте. Вие сте последната ни надежда. Това е огромна отговорност.