
„Вода гази, жаден ходи“, гласи една популярна народна поговорка. В 21-и век тя описва реални житейски истории във Великотърновско. Не помагат дори огромните количества питейна вода в язовир „Йовковци“ в Еленския балкан, който захранва старата столица и още няколко общини. Парадоксално, в големи села като Ресен (на 15 км от Велико Търново) чешмите пресъхват всеки ден.
„Почти няма село край Велико Търново, което да съм посетил и в което хората да не се оплакват или от режим на водата, или от постоянни аварии, а често – и от двете. Канализацията също се оказва мираж – масово разпространени остават септичните ями“, казва проф. Костадин Ангелов, водач на листата на ГЕРБ-СДС за Велико Търново и региона.
Подобни проблеми има в десетки села в региона. И ако в Ресен чакат 6-км нов довеждащ водопровод, в други населени места 80% от водата изтичат по старите корозирали тръби. Те отдавна са надхвърлили експлоатационния си живот. Някъде дори двойно – водопроводите гонят достолепната възраст от 80 години. Никюп, Беляковец, Самоводене, Килифарево, дори в редица квартали на областния град Велико Търново. Безводие има в Павликенско, Свищовско и в другите общини от региона.
За общините ВиК-инвестициите са непосилни със собствени средства, особено на фона на масовото поскъпване и на всички кризи. Това казват кметовете. Най-голямото водоразпределително дружество – ВиК „Йовковци“ АД, изтърва не една и две възможности да привлече финансиране през последните седем години, понеже предишното ръководство отказваше да се присъедини към областната ВиК-асоциация.
„Свежите“ европейски пари през последната година и половина спряха. Няма ги нито по Плана за възстановяване, буксува и бъдещата оперативна програма за околна среда, на която разчитат големите градове.
Проф. Костадин Ангелов припомня, че докато ГЕРБ управляваше, правителството отпускаше поетално средства за ВиК-инвестиции в общините. А нуждите им как не са малко – само пътните и водните проекти са за над 3 милиарда лева по данни на НСОРБ. Точно затова бе създаден държавният ВиК-холдинг, чиято работа „промяната“ блокира, докато чегърташе наред. Така и в Плана за възстановяване водопроводите се оказаха по-маловажни от батериите, припомня проф. Ангелов.
Той е категоричен, че обновяването на ВиК-мрежите е приоритет на ГЕРБ - ясно посочен и в управленската програма. С незабавното „размразяване“ на европейските пари, населените места с между 2000 и 10000 жители ще могат веднага да кандидатстват за ВиК по Плана за възстановяване. Поет е и ясен ангажимент за увеличаване на общия размер на финансиране, включително и за целенасочени инвестиции в по-малките населени места, за да бъде цялостно подобрена услугата.
А иначе при управлението на ГЕРБ в страната са изградени 57 пречиствателни станции, други 24 са в процес на проектиране или изпълнение, новоизградена и рехабилитирана е над 2600 км. ВиК-мрежа в страната.
