
11 013 машини ще се използват за предстоящите избори на 2 октомври, от които 539 ще бъдат в чужбина.
7 963 400 пък са напечатаните хартиени бюлетини. От тях 710 хиляди са предвидени и изпратени в чужбина. Това стана ясно от думите на члена на ЦИК Цветозар Томов по време на брифинг.
11 636 са секциите в страната. От тях 9369 са секциите с машини, от които 1105 са тези с две. С бюлетини ще гласуват хората в 2785 секции.
6 602 990 души имат право на глас според избирателните списъци. Това обаче не е окончателен брой, тъй като винаги има лица, които се дописват допълнително в изборния ден.
6624 са подадените кандидатури за народни представители. От тях 1954 са на жени, а 4670 - на мъже. Това обаче е различно от броя на кандидатите, тъй като някои от тях са в листите на два избирателни района. 1296 са те на брой.
4 са регистрираните социологически агенции, които имат 1008 анкетьори.
3 международни организации с 212 наблюдатели ще следят изборите за парламент в неделя. 18 пък са местните и националните организации с над 1000 наблюдатели.
Предстои разкриването на СИК в лечебни заведения, затвори, домове за възрастни. Хората, които ще гласуват на тези специализирани заведения ще бъдат подадени към ГД ГРАО и ще бъдат заличени от избирателните списъци според постоянен адрес.
Хората, които желаят да гласуват по настоящ адрес, трябва задължително да са подали декларация за това.
"Ако в изборния ден в секцията се появи лице, което не е включено в списъка за гласуване, най-напред трябва да се провери дали това лице не е включено в т.нар забранителен списък или списъка на заличените лица. Ако той е включен в списъка на заличените лица, има само няколко основания, на които той може да бъде допуснат да гласува, като бъде дописан и попълни декларация", каза зам.-председателят на ЦИК Росица Матева.
Хората, които са подали декларация за гласуване по настоящ адрес, но се появят на постоянния си, нямат право да гласуват. Ако това се случи, то се счита за нарушение на Изборния кодекс, образува се производство и започват разпити на членовете на СИК.
Само членове на СИК, студенти, ученици и охраната на секциите имат право да гласуват на място извън списъка, в който са включени.
При повреда на машина по време на изборния процес, тя не може да бъде заменена.
"Ако се появи някаква техническа или друга машина в изборния ден, машина не се заменя. Информира се Централната избирателна комисия и само тя взема решение има ли основание да се премине към гласуване с хартиени бюлетини", обясни Матева.
Ако обаче има повреда на машина докато е в склада, ЦИК може да даде друга машина след като е информирана за проблема.
Всички машини, разпространени за пробно гласуване с демо версия, ще бъдат върнати на ЦИК най-късно до 1 октомври в 16,00 часа, така че в изборния ден няма да се разхождат машини из страната.