Христо Христов: Враца и регионът са нешлифованият туристически диамант на България

В този проект ви разказваме 20 истории на българи от Клуба на модерните оптимисти, защото трендът днес е да вярваш, че ще успееш. И да има кой да те подкрепи. Този път ви представяме туристическата платформа Open Vratsa (www.openvratsa.bg). Нейната цел е да предоставя актуална туристическа информация за всички възможности за туризъм в град Враца и региона, да бъде наръчник за най-интересните природни и културни забележителности, предстоящи събития. Така чрез платформата ще намирате най-точната информация за забележителности като пещерата Леденика, проходa Вратцата, водопадa Скакля, природен парк Врачански Балкан, къщата музей на баба Илийца и много други. От 31 август до 1 септември пък ще се проведе ново издание на Open Vratsa Festival (https://festival.openvratsa.bg/), който ще срещне съвременните изкуства със старите занаяти и традиции.

- Г-н Христов, разкажете какво е Open Vratsa и как се зароди идеята за нея?

- Open Vratsa е туристическата платформа на Враца и региона. Идеята да се създаде беше необходимостта от дигитално пространство, където да има всичката необходима туристическа информация на едно място. Целта е посетителите на града да са наясно какви обекти могат да открият и посетят. Да бъдат осведомени какво могат да правят в свободното си време като активности. Open Vratsa е една изключително ползотворна платформа. Смея да твърдя, че резултатите са на лице, както и влиянието на нашата дейност. Привличаме постоянно стотици посетители най-вече с култура и история, заедно с даденостите на природен парк Врачански балкан и възможностите, които той предлага за планински туризъм. Работим тясно с всички културни институции и общината, както и с всички заинтересовани страни в сферата на туризма. В това число бих искал да включа туристически бизнеси, хотели, ресторанти. Също така организираме редица събития. В края на август (30 август - 1 септември) е второто издание на градския фестивал Open Vratsa (повече за него виж по-долу).

- Имате ли информация какво въздействие има платформата след нейния старт?

- Има огромен ефект. Ние постоянно работим по нея и я надграждаме. Хората много позитивно реагират и се радват, че на едно място могат да намерят цялата информация, която им е необходима. Чрез Open Vratsa посетителите откриват нови и неподозирани за тях възможности за туризъм. Наскоро към платформата пуснахме и онлайн магазин. В него може да си купите брандирани търговски артикули, но не само. Може да си вземете и тематични сувенири, направени от местните занаятчии, художници и фотографи. Работейки с тях, ние популяризираме тяхната дейност. Купувайки от онлайн магазина, вие не само подкрепяте туризма във Враца, а и тези местни артисти.

- Ако някой от нашите читатели реши да посети Враца и региона за уикенда, какво трябва да види задължително и защо?

- Град Враца може да се похвали с изключително голям избор от места за разглеждане. Като започнем от история и култура и стигнем до природни обекти. Добро впечатление на нашите посетители прави обновяващата се постоянно градска среда - пешеходната зона. Комплексът “Вестителят”, по-известен като “Хижата”, също е предпочитано място. До него се стига за 30 минути пеша. Тръгва се от центъра и буквално стигате до една висока точка, от която да се насладите на невероятни гледки към Враца и балкана. Проходът Вратцата е друга атракция. От него идва и името на нашия град. Там е и мястото, което

повечето любители на скалното катерене задължително посещават

Няма как да пропусна и емблематичния за Враца развлекателен парк Леденика, където се намира и едноименната пещера. Тя е и една от най-красивите в България. Паркът предлага една алтернатива на горещите дни в града, където можете да се разхладите и да подишате чист въздух, като го съчетаете с посещение на Леденика.

- Какво може да се подобри в региона, за да привлича повече туристи, а и да върне хората, които са го напуснали?

- Нашият регион е нешлифован диамант и имаме голям потенциал да се развием като туристическа дестинация. Какво може да се подобри? Най-вече координацията между отделните услуги и заинтересованите страни. Всички да гледаме в една посока и да работим заедно. Всички наши усилия и действия да бъдат насочени и към туриста, и към неговото преживяване. И общо взето, една по-добра организация на туризма. Създаването на туристически продукти, които да улеснят така хората, които не са самоорганизирани и които биха искали с два три клика да си запазят един уикенд в град, където да посетят например културни обекти в съчетание с природни. Ние имаме различни видове туризъм. Предлагаме посещение на културни обекти като Регионалния исторически музей, където от миналата година имаме една прекрасна обновена зала, която се казва “Врачански съкровища”. Тя е направена по много модерен начин и представя

съкровищата, открити в региона от Античността до Възраждането

Експозицията възбужда пет от сетивата ни, но оставям останалото загадка за хората, които ще я посетят. 

Благодарение и на нашата работа последните години успешно развиваме и събитиен туризъм. В това отношение смея да твърдя, че спокойно се нареждаме след Пловдив и Велико Търново по организирани мероприятия. Общината също полага много усилия за доброто прекарване на времето от гостите на града. Отскоро има и лятно кино, което се случва на две места в града, и това са безплатни събития, на които всеки посетител може да се наслади.

- Какви са бъдещите планове за платформата?

- Това, което постоянно подобряваме, е да включваме повече и повече туристически бизнеси и преживявания за хората, за да имат по голям избор за свободното си време. Идеята е да се справят доста бързо с всичко, да не търсят прекалено дълго информацията.

Следващата ни стъпка е да подпомогнем създаването на туристически пакети, които включват настаняване, храна и допълнителни преживявания, които да бъдат окомплектовани и предложени от туроператори и агенции. Вече работим с няколко туроператора,

които ни изпращат посетители, сред които има и чужденци

Можем да се похвалим и с туристически информационен център, който заедно с общината отворихме миналата година и хората на място могат да получат информация и да си закупят тематични сувенири, карти и така да улеснят преживяването си във Враца. Освен това вече предлагаме и безплатен опознавателен тур “Отвори Враца”.

- Създали ли сте нещо като профил на туриста, откакто я има платформата?

- Водим статистика на посетителите. Предимно са от София, които идват поради близостта на двата града. В момента пътната инфраструктура не е най-добрата, защото основният път се ремонтира и транспортът от София до Враца отнема малко повече време. Но пък с магистралата Мездра-Ботевград това ще даде един много

голям тласък за развитието на туризма ни,

тъй като ние ще предложим на столичани една по-близка алтернатива да прекарат своя уикенд със семействата си. Нашата цел е създаване на лоялни туристи, които, като дойдат, да запомнят пътуването си с нещо, било то преживявания във Врачански Балкан, дали планински туризъм, известни маршрути, екопътеки и т.н. Искам да спомена, че регионът предлага и по-екстремен вид туризъм като планинско колоездене. За последните години този вид туризъм се развива много добре и ние имаме много добри условия да го развиваме.

Освен заради природата имаме и посетители, които идват за културно познавателен туризъм. Те искат да усетят градската среда, местна кухня, просто да се откъснат от своето ежедневие. Затова в нашия регион идват и хора от другия край на България - Варна, Бургас, Стара Загора, Сливен.

Цветослав Йонов: Фестивалът Open Vratsa ще изненада всеки, защото е на европейско ниво 

- Какво представлява фестивалът Open Vratsa, г-н Йолов?

- Това е градски фестивал в старата част на Враца, по улица “Търговска”, в двора на Етнографски комплекс “Софроний Врачански” и още една-две съседни улички. Тази година ще има артбазар, три сцени, две от които са за жива музика и едната е за театър, цирк и работилници. Ще има и открито лятно кино, на което ще прожектираме  два документални български филма. Информация за цялата програма може да се намери в сайта https://festival.openvratsa.bg/, както и в профилите във фейсбук и инстаграм.

- Защо фестивалът е разположен в старата част на града?

- Старата част на града е пълна с исторически къщи, там е и етнографският комплекс и е много интересно за туристите. Близо е до центъра.

- Как се роди идеята въобще да се създаде такъв фестивал?

- През 2008 г. започнахме да правим фестивала Vola Open Air. Може да се каже, че Open Vratsa е негово дете. Идеята на първия фестивал е да събира млади хора, да бъде  музикален фестивал, който да е извън града, да не пречи на хората. Като негово естествено продължение решихме да направим и фестивал в града. От 2013 г. обаче започнахме да организираме Vola Open Air през година. Така стартирахме новия градски фестивал, който е дневен. Тази година е неговото второ издание. 

- Какви са разликите между двата фестивала?

- Мястото на провеждане е най-голямата разлика - единият е сред природата, а другият е в центъра на града. Двата имат различно работно време. Докато Open Vratsa e  през деня от 10 до 22 часа, то Vola Open Air се случва денонощно, като започне в петък, завършва в неделя. 

- Събитието е изцяло безкешово, като посетителите трябва да търсят точки за зареждане на фестивални карти. Какво представлява това?

- Всички обекти в рамките на фестивала ще бъдат обслужвани с фестивални карти, като само на две каси ще могат да се зареждат с пари. След това посетителите на всички обекти вътре във фестивала могат да плащат каквото си харесат от артбазара, нещо за хапване или от бара. Идеята да е безкешово събитие е, защото по този начин работят повечето фестивали в света. Така има контрол върху всички търговци, от една страна, а от друга, има много по-добра отчетност за такова мащабно събитие. 

- Как фондация “Америка за България” “прегърна” идеята за подобен фестивал и помогна за осъществяването му?

- Още от първото издание през 2022 г. Фондацията прие идеята и го подпомогна, като откри обществен дарителски фонд. Ние участвахме в конкурса за развитие на туризма в Северозапада. Подадохме си документите и те ни одобриха, подкрепиха идеята и приеха, че има бъдеще.

- Какво повечето хора не знаят за Враца?

- Много неща! Не знаят, че градът притежава голям туристически потенциал, който в момента се развива. През последните години целият регион, който беше позабравен и леко запустял, започна да се развива. Много неща се направиха и се появиха активни млади хора. Има най-различни активности, които предлага регионът. Бих поканил хората да посетят Враца и да я разгледат. Ще останат с добри впечатления от града. Има не само фестивали, а колоездене, турове из природни забележителности и много други.

- Какво може да изненада човек, който за първи път ще посети града?

- Ако дойде в края на август, ще го изненада самият фестивал в Северозапада. Ние имаме амбиции да бъде на високо европейско ниво. Има много други места, които също са интересни. 

- А какви проблеми има в Северозападния регион?

- Там има много проблеми, обезлюден е. Огромна част от младите хора са се преместили в големите градове. Има много неща, върху които трябва да се работи. Аз също живея в София, но правя тези събития толкова години вече, за да мотивираме и да покажем на младите, че има бъдеще и там. Когато човек вярва, може да го постигне. Винаги се намира пътят! 

Автор на статията

24 часа


Споделете статията

Четете още