Забавили вземането на проби за урана във водата на Първомай
21.04.2017 12:05; Радко ПауновАко установим престъпление, ще има подведени под отговорност, закани се прокурорка
Значително забавяне е допуснато при вземане на първите проби за уран във водата на Първомай. Сигналът бил пратен още на 5 януари. Причините за закъснението били тежката зима и дълбокият сняг, който бил затрупал водоизточниците. "Не успяхме да стигнем до тях, за да направим изследвания. Това стана по-късно", призна д-р Цвета Иванова, началник-отдел "Радиационен контрол" в РЗИ-Пловдив. До момента няма окончателни резултати какво точно е наличието на тежкия метал във водата. "Разполагаме само с първоначални данни от изследванията, но за да сме сигурни, трябва да бъдат потвърдени от Националния център по радиозащита. Изследванията стават бавно, отнемат месец", допълни д-р Иванова. Тя участва с разширеното заседание, свикано от областния управител на Пловдив Здравко Димитров заради ситуацията с уран в питейната вода. Там се реши изследвания да се правят два пъти месечно, а не както досега веднъж на три месеца.
Шефката на районната прокуратура в Първомай Йоана Запрянова обяви, че се е самосезирала и е назначила проверка. Изискала информация от ВиК, РЗИ и "Басейнова дирекция. Разследването трябва да приключи в 30-дневен срок. "Проверяваме има ли завишение на нормите и ако се установи престъпление, ще бъдат подведени под отговорност длъжности лица", каза Запрянова пред "24 часа".
Към момента са затворени три от общи 13-те водоизточника - два в с. Караджалово и един в Първомай. "Направени са нови проби и чакаме резултат от тях", каза областният управител Здравко Димитров. Той уточни, че преди допустимите норми били 0,06, но европейските стандарти изисквали да бъдат смъкнати на 0,03. В момента в района на Първомай били 0,04.
"Няма нормален ръководител, който да укрива такава информация. Слушах Елена Йончева, която едва ли не търси някаква диверсия за водата в Хасково", коментира Димитров.
Д-р Иванова не счита, че има риск. "Не е необходимо да създаваме паника сред хората", каза тя. И допълни, че не си представя националната проверка на всички водоизточници да стане за месец.Регионалните инспекции не разполагали с алфа спектометри.
Шефът на пловдивското ВиК Спартак Николов твърди, че досега изследванията се правели веднъж на 2 г. за наличие на тежки метали, а където потреблението било по-голямо, пробите се правели всяка година. Кметът на Първомай Ангел Папазов заяви, че хората били притеснени заради мангана във водата. Често от чешмите излизала тъмна течност.
Пазарувай в MediaMall.bg - книги, музика, филми и абонаменти
-
Орлин Павлов с първи самостоятелен концерт в зала 1 на НДК
-
Как през 2006 г. свършихме работата на Интерпол в Кения
-
Джерард Бътлър празнува успеха на "Левски" (Видео)
-
Автомобилният състезател Димитър Илиев с най-опасните каскади в “Откраднат живот”
-
Бащата на Шумахер има пълен достъп до 800-те му милиона евро
-
20 тира и 6 автобуса возят техниката на Роджър Уотърс
-
Пчеларите в Китай са повече от 350 000, но младите хора са едва 5%
-
Сезонни дейности: Майкопроизводството започва в края на април
-
Разсаждане на салати и марули
-
72-процентно намаление на антибиотиците в холандските птицеферми
-
Сухостойният период е важен и за кравата, и за приплода
-
Съвети за хоби пчелари: Как да разположите кошерите