
Най-големият интерактивен научен център в Източна Европа ще работи и след края на часовете
Занимания за украински деца се провеждат в момента в музея
Детският интерактивен научен център “Музейко” в София ще се превърне в иновативно начално училище. Това ще стане, след като основателят на детския музей - фондация “Америка за България”, е изразила желание да го дари заедно със земята на Столичната община.
Това обяви вчера във фейсбук кметът на София Йорданка Фандъкова.
Най-големият детски научен център в Източна Европа бе открит през 2015 г.
Инвестицията
в “Музейко” е за
20 млн. долара,
дарени безвъзмездно от фондация “Америка за България”.
“Създаваме първото в България иновативно училище от ново поколение с фокус върху природните науки, дигиталните технологии, инженерното мислене и математика (STEM) в сградата на детски център “Музейко”. С нашите партньори от фондация “Америка за България” и Химико-технологичния и металургичен университет осигуряваме сградите и нужните инвестиции”, обясни Фандъкова.
С решението да развием работата на “Музейко” с иновативно училище си поставяме за цел
да мотивираме
повече деца да
изучават
природо-
математически
науки и
технологии
в модерна образователна среда, добавя тя.
“Америка за България” предоставя “Музейко на общината, а ХТМУ дава
допълнителна
сграда за
новото училище
В него ще има и център за обучение на преподаватели. В момента тази допълнителна сграда на университета се ползва под наем от фондацията за разширена дейност на “Музейко”, като там и сега има класни стаи. Срещу това общината ще предостави два имота на Министерството на образованието, които ще се ползват от ХТМУ за тяхна спортна база.
Идеята е бъдещото училище да е начално и в него да се разкрият общо 4 паралелки от първи до четвърти клас. Тепърва ще се подготвят образователните програми, по които ще учат децата. Вероятно училището ще отвори врати през следващата учебна година (2022/23), научи “24 часа”.
Детският музей няма да затваря. Сградата ще продължи да функционира и като интерактивен детски научен център след края на учебните часове и през уикендите, става ясно от думите на Фандъкова.
Тя е внесла за обсъждане доклад за споразумението между трите институции, който ще бъде обсъден и гласуван от Столичния общински съвет.
“Благодаря за екипната работа на Нанси Шилър, президент на фондация “Америка за България”, на проф. д-р инж. Сеня Терзиева-Желязкова, ректор на ХТМУ, и на министъра на образованието акад. Николай Денков, който участва в конструирането на проекта”, написа още Фандъкова.
“Музейко” е изграден върху 3500 кв. м разгъната площ, от тях
2000 кв. м са
заети с над
130 интерактивни
игри, посветени
на наука, инженерство, екология, комуникации и изкуства. В него има различни научни работилници и артателиета.
Идеята на интерактивното пространство е чрез игрите децата да научават различни факти за света, историята, археологията, геологията, природата, архитектурата, космическите изследвания и др.
В момента “Музейко” предлага и безплатни дневни грижи за украински деца, чиито семейства са потърсили закрила от войната в София. Създадена е организация за около 100 деца в три възрастови групи, с тях работят доброволци, а дневната програма включва и хранене. Тази услуга няма да бъде спирана, увериха от Столичната община.