
- Плочките - правоъгълни, вече не са разрешени вълнообразни настилки или тип “кокалче”
- Стандарт и за бордюрите и шахтите в пешеходни пространства
Само по гранит и бетонови павета ще се стъпва в пешеходните зони в историческия център на София. А настилките ще са правоъгълни, без вълнообразни плочки или такива тип “кокалче”.
Това предвижда проектът за стандарт за настилките в пешеходните пространства, представен от кмета Йорданка Фандъкова и главния архитект Здравко Здравков.
В него са описани видовете и изискванията за настилките, бордюрите, капаците на шахтите, покриване на посадните места, елементите на отводняване, оформяне на тактилни ивици и др.
да не създават предпоставки за инциденти
и да са удобни за ходене.
В центъра се препоръчва да се прилагат технологични решения, които осигуряват повишена водопропускливост, а в районите с предимно ниско застрояване - непропускливи плочки. Задължително е при основни ремонти да се търсят възможности за намаляване на броя и размера на шахтите в зоните за пешеходци.
В широкия център може да се ползват бетонни плочи и павета с каменна посипка, лят бетон и асфалтова настилка с каменна посипка. В кварталите - бетонни плочи и павета, както и асфалтова настилка. За индустриалните зони пък се препоръчва асфалтова настилка. Има препоръки и за цветовете -
монохромни и нюанси на светлосивото
Пешеходната достъпност е изключително важна за комфорта и сигурността на гражданите, майките с колички и хората с увреждания. Другата цел на стандарта е по-ясна гаранция за качество и контрол на ремонтите. Искаме да стимулираме повече хора да оставят колите си и да се придвижват пеша. Затова стартираме мащабна 3-годишна програма за ремонт и изграждане на тротоари на стойност 120 млн. лв., обясни Фандъкова.
При разработване на стандарта са изследвани настилките в града, правилата са обсъдени с производители и изпълнители. Проучен е опитът на САЩ, европейските столици и няколко азиатски.
По-строги са правилата за центъра. Правят се аналози към Стара София, за да се запази историческият дух на града. За кварталите режимът е по-облекчен. Изграждаме облик на София -
както когато сте в Париж или в Мадрид, няма как да объркате града,
обясни арх. Здравков.
До 2 месеца ще е готов и стандарт за градското обзавеждане - пейки, кошчета, улично осветление и др. Вече бе приет такъв за шрифта, визията на уличните табели, туристическата навигация, фасадите в една от зоните в центъра.
Стандартът за настилките ще бъде качен на сайта на СОС за обществено обсъждане.