Сензация! Победа за французин във Ф1

Естебан Окон е 14-ият французън с победа във Формула 1. Снимка: Ройтерс

В началото на състезателния уикенд на пистата “Хунгароринг” един французин на 24 години едва ли е очаквал какво ще му се случи в късния неделен следобед на трасето недалече от Будапеща.

Пилотът на “Алпин” Естебан Окон спечели първа победа в кариерата си във Формула 1. Състезателят от Нормандия, чието семейство навремето е продало къщата си, за да може младежът да продължи кариерата си, е 111-ият с успех в световния шампионат.

Окон успя да избегне масовата сеч на старта, когато Валтери Ботас (“Мерцедес”) май забрава как се кара автомобил и изхвърли от състезанието Ландо Норис и Серхио Перес. Заради финландеца Норис удари водача в генералното класиране Макс Верстапен, чийто автомобил пострада сериозно.

Инцидентът стана причина за червен флаг. При подновяването на състезанието шампионът Луис Хамилтън (“Мерцедес”) потегли абсолютно сам на пистата, докато другите бяха в бокса за смяна на гуми заради изсъхващата писта. Британецът направи това обиколка по-късно и така даде възможност на Окон да излезе начело. До финала французинът успя да удържи атаките на Себастиан Фетел.

Хамилтън за пореден път доказа, че когато иска да печели, е напълно безкомпромисен и от последно място стигна до третото. Най-трудно му бе да изправари Фернандо Алонсо, защото 40-годишният испанец от “Алпин” показа, че не е забравил как да се защитава от агресивни пилоти зад себе си.

С позакърпения си автомобил Верстапен все пак успя да завърши 10-и и да вземе точка. В генералното обаче начело е Хамилтън с 6 пред пилота от Нидерландия. Отношенията между двамата се охладиха още повече в събота, когато в последната част от квалификацията англичанинът задържа нарочно с бавна скорост зад себе си Макс и не му позволи да направи нова бърза обиколка. Това стана причина Хамилтън да бъде освиркан.

Окон е 14-ият французин с победа във Формула 1. С най-много (51) е Ален Прост, следван от Рене Арну (7), Жак Лафит (6) и Дидие Пирони (3). След лятната пауза е стартът в Белгия.