Фантастичен ЦСКА на Стойчо захвърли щангите и заигра футбол, би "Осиек" с 4:2 (Обновена, снимки)

Кери се радва на гола си във вратата на "Осиек". Снимки ЙОРДАН СИМЕОНОВ

С фантастична игра при поредното домакинско завръщане на старши треньора Стойчо Младенов ЦСКА победи с 4:2 "Осиек" на Националния стадион „Васил Левски“ в първи двубой от третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите.

Какъв ярък контраст с досегашните изяви през сезона на евробоеца! ЦСКА сякаш захвърли щангите, които го караше да вдига анонимен помощник на предишния наставник Любо Пенев и заигра вдъхновен футбол.

В 29-ата минута левият бек Брадли Мазику направи фантастичен слалом между хърватските бранители и със зловещ шут с по-слабия си десен крак матира вратаря на гостите Ивица Ивушиц.

10 минути по-късно центриране на Турицов отдясно бе посрещнато с глава от вездесъщия Кери, който покачи резултата на 2:0. Секунди по-късно хърватите върнаха едно попадение след корнер и злощастен автогол, записан на името на Иван Турицов.

Преднината на "армейците" от 2 гола обаче бързо бе възстановена в 42-ата минута  - Йомов сложи топката на главата на Кайседо и той не сбърка - 3:1.

Нямаше и помен от колебливите, бледи и бездушни игри на "червените" от началото на сезона. Те доминираха в играта още от началото и преди първия гол два удара на Кери и Антов бяха с мъка отбити от стража на хърватите. После Кери стреля от изгодна позиция встрани, а централният нападател Кайседо не успя отблизо да прати топката в мрежата на гостите.

През втората част ЦСКА разумно се поприбра и разчиташе на смъртоносни контри, при една от които Кайседо проби по левия фланг и от аутлинията намери Йомов, който не сбърка - 4:1.

Лъжичка катран в кацата с мед в продълженията на редовните 90 минути сложи вратарят Бусато, който излезе неразчетено и Топчагич с глава посрещна изсипана топка в наказателното ни поле - 4:2. Това остави по-голяма интрига за реванша след седмица. С новия регламент в евротурнирите, премахващ тежестта на головете на чужд терен, евентуално 2:0 или 3:1 за домакините в Хърватия няма да означават елиминиране на ЦСКА, а вкарване на двубоя в продължения.

Наставникът на ЦСКА Стойчо Младенов избра резонен стартов състав за мача с "Осиек". На загрявката обаче домакините понесоха неочакван удар - предвиденият за титуляр Йоан Баи се контузи и бе заменен в стартовата единайсеторка от Георги Йомов. Французинът получи разтежение на бедрения мускул и ще се лекува поне 3 седмици

"Два нелепи гола и от нищото съумяха да ни отбележат, но моите футболисти показват голям футболен интелект - бързо възприемат какво искам от тях. Първото полувреме бе впечатляващо, след 60-ата минута започнахме да отпадаме физически. На загрявката ни се контузи играч, това показва в какво състояние сме", заяви Стойчо след края, като не пропусна да хвърли стрели към предшественика си.

ЦСКА - ОСИЕК 4:2

1:0 Мазику 29, 2:0 Кери 39', 2:1 Турицов 41-авт., 3:1 Кайседо 42, 4:1 Йомов 74, 4:2  Топчагич 90+3

ЦСКА: 1. Густаво Бусато – 19. Иван Турицов, 2. Юрген Матей, 26. Валентин Антов, 18. Брадли Мазику – 21. Амос Юга, 3. Жеферсон -  10. Георги Йомов (88 - 17. Бисмарк Чарлс), 8. Греъм Кери, 30. Яник Вилдсхут (71 - 11. Хамза Чатакович) - 9. Жорди Кайседо

Осиек: 1. Ивица Ивушич – 77. Мато Милош, 21. Миле Шкорич, 22. Даниел Лончар, 20. Марио Юрчевич (82 - 73. Антонио Манце) – 19. Михаел Жапер (74 - 10. Амер Хирош), 7. Ведран Югович – 14. Иван Фиолич (60 - 12. Петер Бочай), 6. Ласло Клайнхайслер (59 - 25. Марин Пил), 39. Дамян Бохар – 13. Рамон Миерес (60 - 30. Михрет Топчачиг)