
Съперниците са с положителен баланс, когато той ръководи мача
Никола Попов ще ръководи за първи път вечното дерби за купата, след като има в кариерата си 4 за първенство.
Той е свирил 38 мача в шампионата на ЦСКА, в които “червените” са постигнали 26 победи, 8 равенства и 4 загуби.
За ЦСКА арбитърът от столицата е отсъдил 4 дузпи, от които 2 са реализирани (от Жуниор Мораес и Абел Анисе) и 2 са пропуснати (Мауридес и Тиаго Родригеш). Срещу ЦСКА е дал само един 11-метров и той е вкаран от Роман Прохазка (“Левски”).
Попов е ръководил 34 срещи на “Левски” в елита, в които те имат 20 победи, 7 равенства и 7 загуби.
Той е дал 4 дузпи за “сините”, които са реализирани от Александър Александров, Гари Родригес, Роман Прохазка и Давиде Мариани. Срещу “Левски” Попов е отсъдил 4 11-метрови, като двете са превърнати в голове (от Ангел Русев - “Видима-Раковски” и Мартин Камбуров - “Локо” ( Пд), и 2 са пропуснати (Клаудиу Кешерю (“Лудогорец”) и Тиаго Родригеш (ЦСКА).
В четирите вечни дербита, които е ръководил, ЦСКА има 3 победи срещу само една за “Левски”. Успехът за “сините” е на 4 март 2017 година с 2:1. На 29 април 2017 година ЦСКА печели с 3:0, а на 18 март 2018 година ЦСКА с 1:0. 1:0 за “червените” заврършва и двубоят на 18 декември 2020 година. Показал е 2 червени картона на играчи на ЦСКА и един - на футболист на “Левски”.
В турнира за купата Никола Попов е свирил само един мач на ЦСКА - първия 1/2-финал срещу “Славия” този сезон, в който червените спечелиха с 2:0.
На “сините” Попов е ръководил 3 срещи за купата (Локо (Сф) - “ Левски” 0:0, “Славия” - “Левски” (0:0, 4:2 след дузпи във финала и “Левски” - “Локо” (Пд) 0:0).
През това първенство е свирил по 4 мача на съперниците, като всички са завършвали с успех за “Левски” и ЦСКА без едно равенство на “сините” 2:2 с “Локо” (Пд).
Това е трети финал за купата, който ще ръководи. Първият бе на 24 май 2017 година, когато “Ботев” (Пд) победи с 2:1 “Лудогорец”. На 9 май следващата година ръководи и този между “Славия” и “Левски”, който завърши 0:0 в редовното време, след което “белите” триумфираха след изпълнение на дузпи с 4:2.
Никола Попов е роден на 1 февруари 1983 г. в София. Син е на бившия заместник изпълнителен директор на БФС и главен секретар на ДАМС по времето на Весела Лечева Антон Попов. Работи в Държавен фонд “Земеделие”.
Съдия е от 2000 г. Дебютът му в елита е на 23 май 2009 г. на двубоя “Беласица” - “Локо” (Мездра) 1:3.
В международната ранглиста е от 2012 г. В момента е във втора група на УЕФА, след като евроцентралата обедини втора и трета група, иначе бе в по-долната. От нашите в първа е единствено Георги Кабаков, а преди обединението във втора бяха Ивайло Стоянов и Волен Чинков.
Попов бе определен за най-добър рефер в България от асоциацията на съдиите за 2016 г.