
За София останаха титлите в най-непопулярните отборни дисциплини
София може да е столица, най-големият град и още много неща в България. Но в спорта играе някаква второ- и третостепенна роля от години. Титлите са единствено в спортове, които не са толкова популярни. В тези, които привличат зрителите, златото отива при “селяните”, както обичат да ги наричат столичани. И скоро не се вижда как ще се обърне тази вълна. А по времето на социализма трудно някой хващаше ръка от “Левски”, ЦСКА, “Славия”, “Локомотив”, а дори и “Академик”.
11 в Разград и 2 в Ловеч
Във футбола е най-болезнената доминация на провинциалистите. 11 поредни титли за Разград и преди това 2 за Ловеч. “Левски” и ЦСКА, уж грандовете на България, но се задоволяват с някоя купа или суперкупа. И толкоз. Шампионатът остава блян от 2009 г. насам, когато “сините” изпревариха “червените” с една точка. И от този момент вълната на провинциалните отбори ги удави.
В момента серията на “Лудогорец” е вече трета по сила в Европа за всички времена. 14 поредни титли са печелили само “Шконто” в Латвия и “Линкълн Ред Импс” в Гибралтар, а “Розенборг” има 13.
Преди 9 септември 1944 г. титлите са 12:6 в полза на столичните отбори. И не трябва да се забравя, че първите две в историята на родния футбол са за варненския “Владислав” и тогава се е говорело за пробив на софийските отбори, когато “Славия” печели през 1928 г.
След идването на социализма настава тотална хегемония на столичните отбори. “Спартак” (Пловдив) пробива стената чак през 1963 г. И до 10 ноември има само още две провинциални титли - “Ботев” (Пд) през 1967 г. и “Берое” през 1986 г. Втората е при разформировани от БКП ЦСКА и “Левски”. При демокрацията първи пробива “Етър” (1991 г.), след това са първите две титли на “Литекс” (1998 и 1999 г.), тази на “Локо” (Пд) през 2004 г., за да дойде тоталната хегемония на провинцията в последните 13 сезона.
2022 г. остава в историята и на дамския футбол в България. Тя сложи край на хегемонията на НСА, която стартира през 2005 г. Това бе втората най-дълга серия в женския футбол в света, но приключи. Шампион стана “Локомотив” (Стара Загора), който записа сезон без загуба и само един равен. С голова разлика 146:5 в 22 мача. За НСА остана купата. Всъщност тимът от Стара Загора е първият в историята извънстоличен тим, който става шампион при дамите през 1992 г. Другият извънстоличен тим е легендарният “Грандхотел “Варна”, управляван от бащата на Илия Павлов - Павел Найденов, който има 12 поред.
Пазарджик и Пловдив на върха
Мъжкият волейбол е играта, която умива лицето на българския спорт през последните години.Националният ни отбор е единственият, който се опитва да пробие на голямата сцена. Както и столичните отбори, които някога властваха в първенството. Но след двете титли на ЦСКА през 2010 и 2011 г. просто не им се удава. А в последните 5 първенства столичани дори нямат и финалист в шампионата.
След двата триумфа на “червените” под ръководството на Александър Попов идват четири поредни триумфа на “Марек Юнион Ивкони” от Дупница, една за “Добруджа 07” (Добрич), отново четири поред на “Нефтохимик 2010” (Бургас) и в последните две първенства шампион е пазарджишкият “Хебър”.
Преди това от 1945 г. насам “Чавдар” (Пазарджик) е с титла през 1947 г., пернишкият “Миньор” е с шест (1954, 1955, 1960, 1961, 1963, 1965) и една има “Лукойл Нефтохимик” (2007 г.) и това е. Все пак Бухово се води квартал на София. Всичко останало е в столицата, а сега трудно отборите стигат до финал.
При жените тоталната доминация е на пловдивския “Марица”, пример за всички останали отбори. Участник в Шампионската лига. Всичко започна през 2015 г. и повече никой не може и да мечтае за първото място осем поредни сезона. Преди да се появи хегемонът, провинцията има само 7 титли от 1942 г. Шест от тях са за Перник (1949, 1950, 1951, 1953, 1956, 1960 г) и една за Варна (2006 г.).
Преместен отбор и световен измамник
Последната реална титла на София в мъжкия баскетбол е от 2014 г., когато “Левски” успя да спре хегемонията на “Лукойл Академик”. Паузата вече е 8 първенства. Шампион за първи път от 1989 година насам стана ботевградският “Балкан”, а купата е в самоковския “Рилски спортист”.
Титлата на “сините” от 2021 г. трябва да отиде към провинцията, след като реално тя бе взета от преместването на “Лукойл Академик” в столицата от Правец. Тимът носеше името на славния някога отбор от София с 10 титли в историята си, но бе базиран постоянно в провинцията и не играеше мачовете си в столицата. Не че има достатъчно зали за един от най-популярните спортове на планетата.
Иначе при мъжете от първото първенство през 1942 г. София властва чак до 1974 г., когато “Балкан” печели първите си златни медали. А Ботевград отдавна си е Меката на този спорт в България, с новата си зала и всичко около отбора.
При жените последната столична титла е свързана с един от най-крупните измамници в историята на родния спорт Емил Коен. Той се появи от нищото и започна да хвърля невероятни пари. И воденият от него ЦСКА печели титлата през вече далечната 2007 г. Дори и Адриатическата лига.
Приживе Емил Коен, или както се оказа по-късно Емил Бояджиев, се представяше за мениджър за Източна Европа на световноизвестната “Коен Груп”, основана от бившия министър на отбраната на САЩ Уилям Коен.
Решава обаче да се афишира през баскетбола. Тогава клубът на ЦСКА е фактически фалирал. Историята бе, че той чул треньора Росен Барчовски да се оплаква по телевизията за тежкото състояния и решил да помогне. Златен дъжд се изсипва в Борисовата градина. Вземат се елитни състезатели и при мъжете, и при жените. Луксозни пътувания, безспирни купони, постоянно присъствие в медиите.
И всичко приключи на 24 юни 2007 г., когато Емил Коен и дясната му ръка Владимир Федяев загиват в автомобилна катастрофа до Париж. Беемвето им се врязва челно в автобус.
Българските партньори на Коен се усъмниха в гибелта на двамата. Тръгнаха предположения, че става дума за инсценировка, чрез която генералният мениджър на ЦСКА искал да се отърве от претенциите на твърде много хора, които бил завлякъл с големи суми.
Щети на обща стойност над 7,8 млн. лева огласиха представителят на “Октопод” ООД - Динко Пенев, на “Сънойл инвест” ООД - Величко Александров, на “ХРОНД” ЕООД - Винсент Ромбаут, и бизнесменът Кольо Начев Колев. По-късно уточниха, че реалният размер на щетите е много по-голям - най-малко с още 2,5 млн. евро. И настояват за пълно разследване. Което така и не става.
Измамата започва да се разплита. Оказва се, че няма Емил Коен, а Емил Бояджиев. Бизнесменът отвръща със сълзлива история как е бил разделен с близнака си при раждането и го търси. Пред френската прокуратура майка му твърди, че не е раждала две деца. В крайна сметка Коен по негово настояване е погребан във Франция, а семейството му няма 9000 евро за погребението. Всички остават с пръст в устата, а баскетболът на ЦСКА изчезва от картата.
Пирамиди, фараони и пауза от десетилетия
“Лайв Чойс Люлин” и “Волан” едва ли говорят нещо на феновете дори в столицата. Но това са последните клубове от София, които са печелили златото в хандбала.
“Лайв Чойс”, разбира се, е пирамидата на Майкъл Капустин през 90-те години на миналия век, в която над 10 000 българи загубиха спестяванията си. Но през 1995 година спонсорираният от него тим на “Люлин” печели титлата при мъжете пред “Шумен” и “Примо” (Ловеч). И от този момент нататък 12 титли отиват във Варна, шест са в Шумен (включително последните две поред), шест са в Бургас и две в Добрич. И за целия този период София взема веднъж бронзови медали - НСА през вече далечната 2007 г.
От първия шампионат при жените през 1961 г. софийските отбори печелят титлата чак до 1992 г., или 31 поредни първенства. Серията е прекъсната от “Локоспорт” (Пловдив). Следват титли за “Авес” (Бургас) и “Спортист” (Нови пазар). През 1996 и 1997 г. първи е столичният “Волан 80” и след това - потоп. Толкова силен, че дори няма и медалче за някой столичен клуб. Трето място поне. А през този сезон триумфира за първи път тимът от град Бяла, Русенско.
Последните бастиони - хокей на лед и на трева
Така София държи доста малко титли в отборните олимпийски спортове.
Първата е по хокей на лед, където след допингскандала със звездите на ЦСКА триумфира НСА. И това е напълно нормално. Все пак в 70-годишната история на първенствата в този елитен световен спорт само 2 титли са били в провинцията. И то в Перник. През 1968 г. като “Металург” и през 1970 г. като “Кракра”.
В този спорт всичко е ясно. Просто всички клубове при мъжете са от София по простата причина, че в столицата останаха двете прилични пързалки - “Славия” и “Зимен дворец”. Другите, които са на изключително ниво са руска собственост. Едната е в комплекса “Камчия”, където е кметството на Москва, а там идват дори отбори от Континенталната хокейна лига на подготовка. Другата е в края на Кранево.
По време на социализма такива съоръжения имаше във Велико Търново, Перник, Стара Загора, но всичките вече не съществуват. Отдавна бяха изтрити от картата. Има опити да се съживят, но те са на маломерни игрища.
Тотална доминация има и в хокея на трева. В момента първенци в зала са “Академик+” при жените и “Славия 1921”, а на открито при мъжете отново е “Академик+”. Женско първенство на открито просто няма.
Първенството по водна топка при мъжете завърши с невероятен скандал, като ЦСКА напусна мача срещу варненския КПС 2 минути преди края след бурен протест на съдийско решение.
Така София загуби титлата в първенство, в което е
доминирала от създаването му през 1949 г. И първата провинциална титла е чак през 2004 г., когато триумфира варненският “Черно море”. Всъщност само Варна и Сандански са пробивали столичната стена във ватерполото.
При жените обаче трета поредна титла взе софийският “Локомотив-Никола Нанов”, който разби с 12:7 врачанския “Ботев 2000”.
Олимпийски спорт е ръгби-7. Шампион при мъжете стана “Валяците” (Перник), който спечели срещу “Балкански котки” (Берковица).
При жените обаче НСА доминира в този спорт, откогато се развива в България.
Бейзболът и софтболът се завърнаха в олимпийското семейство. У нас “София Блус” в последните години сложиха край на доминацията на благоевградските “Бизони” в бейзбола и спечелиха четири поредни първенства. В софтбола обаче шампиони са “Ейнжълс” от Дупница.