
- Г-н Попов, защо провинцията доминира в българския спорт?
- Това не е някаква българска тенденция, а европейска. В Италия от години малките градове печелят във волейбола и баскетбола. А причината е само една. Тоталната липса на държавна политика по отношение на спорта през последните години. Всичко е оставено на местната власт. И ние се справяме, както можем.
Да, правителството на Бойко Борисов направи доста за базата, но имаше и грешки. Прекрасна зала за волейбол в Русе стои затворена. Шуменската - също. Тази в Пловдив се отваря за няколко мача. Защо? Заради някакви наеми, на час, на ден. За тези момчета, които последните 6 месеца не успяха една пешеходна пътека да боядисат, дори няма да отварям дума. Приоритет били борба с корупцията, какво ли не. Ами нали имате органи за тази работа? Не е работа на правителството да се бори с корупцията. Има МВР, ДАНС, един куп служби. Правителството трябва да управлява така, че на хората да им е добре.
В Пазарджик нито един клуб не плаща наем Поемаме дори консумативите. Да, наистина е тежко в тези времена на война и инфлация, но се справяме. Нали главната цел е децата да спортуват. Защото спортът е здраве. Преди дни отворихме четвъртия басейн в града. Четвърти. Толкова няма никъде. И очаквам още 200 деца да се запишат да тренират. Имаме 6 зали. Футболът е с 6 тренировъчни терена. Толкова нямат и в Разград. И всичко е на ниво. Защото няма да пуснеш детето си в студен басейн или пък в студена зала. Толкова е елементарно.
- Колко отделя общината за спорт?
- Тук е втората голяма разлика със София, Пловдив, Бургас. Откакто съм кмет, процентът на бюджета не е падал под 5. В началото задачите бяха други. Първо исках да оправим града. Тук помогнаха много еврофондовете. И в момента Пазарджик си е подреден град. Има си пречиствателна система, депо за отпадъци, всичко, което е необходимо. Това повлия и на бизнеса. Градът ни е на стратегическо място. Има магистрала. Две летища. Едното е на 40 километра, другото - на 90. И така привлякохме доста фирми.
Сега на втория етап решихме да инвестираме в самочувствието на хората. А няма по-удачен начин и по-справедлив от спорта. Волейболът и футболът са приоритет, защото в Тракия сме такива хора - високи, здрави. За борба и щанги трябват други хора, ниски, набити. Те са от Северна България.
Мнозина ми се смяха, когато преди 5 години казах, че ще сме шампиони на волейбол. Сега казвам, че след още 5 ще бъдем в европейския елит. В спорта няма как да се направят светкавични успехи. Трябват десетилетия работа и екип.
Но да се върна на въпроса. В момента бюджетът на общината е 135-136 милиона лева. От тях 10 милиона
са отделени за спорт Плюс още два за възстановяване на базата и нови съоръжения. Това прави малко под 10%.
В същото време знаете ли колко отделя София за спорт при милиарди бюджет? 2,5 милиона лева. В Пловдив дават 1,2 милиона. Е, как някой да очаква да има спорт там при това положение?
- Защо пък е инвестиция в базата?
- Защото искам голямата зала за волейбол да стане върхът. Трябва още малко. Ще направим огромни екрани. Както е всяка една нормална зала в евротурнирите.
Трябва да сложим 2000 седалки на стадиона за началото на първенството. Осветлението съм го поръчал. Чисто ново от Австрия. И ще сме готови.
- Какви спортове се развиват в момента?
- В момента на територията на общината има 49 клуба по 38 вида спорт. И всичките получават субсидия от общината. Извън парите от ММС и спонсорите. Базата се ползва безплатно. Входът на всички състезания също бе безплатен. Е сега, заради закона, ще трябва да въведем билети във футбола. Но няма да са толкова скъпи, че хората да не могат да ходят на мачове. И в момента Пазарджик има 1800-2000 медала
от републикански, европейски и балкански първенства. Не е малко за един малък град.
Пътят е много дълъг. Както казах, трябва и екип. Когато започнахме, много търсех човек. И го намерих в лицето на Ренета Камберова. Човек, преминал през 20 години казарма. Защото художествената гимнастика не се отличава много от казармата. Режим, тренировки, изтощение до краен предел. Шоколада само го миришем и прочее. И тя пасна идеално. Беше притеснена в началото, но сега всички я слушат. И няма как да е, като видят визитката. Че има повече отличия от всичките, взети заедно.
Сега инвестираме и в методика. Взехме хора от Италия за школата във волейбола. И за първи път от десетилетия юношите играха финал с “Левски”. Същото ще направим и във футбола.
- Тук е мястото на въпроса защо се решихте да направите тази “сделка” с италианците? Някои бяха недоволни.
- Недоволни бяха някои от старите като Иван Папазов и Николай Митов. Те си бяха идеални до “А” група. Но в елита трябва нещо по-сериозно. Аз тези хора ги проучих доста добре. Всички видяха, че бяха на косъм да спасят “Царско село”, въпреки че отборът бе отписан. Значи знаят с какво се заемат. За мен новият треньор Пеа е един от най-добрите специалисти, които са идвали в България. Имаме твърда договорка за субсидия от 500 000 лева и за базата. Така се пестят около 2 милиона лева разходи на общината. Задачата е да запазим мястото си в елита и смятам, че е постижима. След това ще поискам и от тях методисти за школата. Няма как да измислим топлата вода. Кой е най-добър във волейбола - италианците. Кой е европейски шампион по футбол - пак те. Значи ще се учим от тях.
- А какво ви е мнението за битката за БФС?
- Ох, аз отдавна съм се отказал да разчитам на федерации, централи и прочее. Върша си работата сам. С Боби Михайлов сме приятели от години. Бербатов го уважавам изключително много като спортист, достигнал до върховете на света.
Политиката и спортът са резултативни дейности.
Гледаш резултатите. И в момента тях ги няма.
Трябва да се работи професионално. Заради това търся хората, на които да разчитам, без да им се меся. Е, от футбол малко разбирам. Но от волейбол... Не мога да разбирам и от женски баскетбол като Злати Живков от Монтана.
Проблемът в българския спорт е в манталитета. Това съм го казвал и на Любо Ганев. Заради него в националния отбор не играят най-добрите, а тези, които трябва. Заради баща му, братовчед му, мениджърът му. Докато е така, резултатите няма да ги има. Винаги трябва да бутнем нашето момче. И гледаш - загуба след загуба. Толкова е просто.
Иначе според мен, футболното първенство няма да завърши с 16 отбора. Помнете ми думата. Проблемите са прекалено много, а никой не си мърда пръста да ги оправи.