
В последните 4 години, благодарение на инициативите и партньорствата на „София – европейска столица на спорта“, на Витоша бе извършено следното:
1. Започна цялостно премаркиране на туристически пътеки и вело трасета чрез подновяването и поставянето на нова туристическа и велосипедна маркировка на Витоша. Тя улеснява хората в планината и ги предпазва от загубване, попадане в нежелан или недопустим район, губене на ориентация. Планираното за 2021 г. маркиране на 71.2 км пешеходни маршрути и 100 км вело трасета е изпълнено. В момента приключва дейността за тази година, която финализира оформянето на първата в България „нископланинска обиколна пътека“ с дължина около 100 км.
2. Финансирано бе възстановяването на чешми, с подкрепата на ПП Витоша 11 чешми вече са в действие и отново се ползват от любителите на планината.
3. „София – европейска столица на спорта“ обособи и пусна в действие първата на Витоша „Шейни зона“. Тя работи вече две зими до х. Алеко със специално осигурен от Фондацията човек по поддръжката и аниматори всеки уикенд с хубаво време.
4. Стартирана бе мащабна Програма за „Рехабилитация туристическа инфраструктура“ – досега по нея бяха обновени сцената пред х. Алеко, две тоалетни на Златни мостове, изграждат на заслони, възстановяват се туристически алеи, обновяване на маршрути и информационни табели, премахват се препятствия по пътеки и др. Последните изцяло обновени наскоро пътеки са Златни мостове – Кумата и Златни мостове – хижа Момина скала.
5. Почистени бяха затлачени от наноси и боклуци езера в местността Дендрариума.
6. Рехабилитирани бяха пътните артерии към Златни мостове, х. Момина скала, Игликина поляна, Ветровала и Офелиите - така хората имат по-лесен и комфортен достъп за спорт и туризъм до планината.
7. Бяха подменени рухналите заслони на спирките по шосето към х. Алеко и на обръщателното ухо преди Щастливеца.
8. Стартирано бе „Възстановяване на Заслон на Комините“ – съвместно с Българска федерация алпинизъм и катерене. Дейността в момента е на етап проектирането и позициониране на този изключително специфичен и труден обект с огромно значение за планината.
9. В съответствие с приоритетите на Столична община, Фондация „София – европейска столица на спорта“ създаде Работна група за анализ на съществуващите проблеми, свързани с целогодишния достъп до Природен парк "Витоша", която вече трета година обединява представители на институции, федерации и организации, свързани развитието и опазването на туристическата инфраструктура в планината.
10. София – европейска столица на спорта“ организира всяка година минимум 20 събития в и около Витоша за да може повече хора да бъдат сред природата и чистия въздух в планината. Всички дейности по програмата са изцяло съобразени с екологичните изисквания в подобни райони.
11. Финансирано бе заснемането на документалния филм „Живот Без Следа - Бъдещето на природата е в наши ръце“ осъществен от Асен Величков, Лаура Славов и Мартин Граховски. Фондацията подкрепи техния проект „Паспорт за приключения“ за опазване и опознаване на Витоша чрез представяне и популяризиране „Принципи на поведение“ из планината.
12. В присъствието на кмета на София Йорданка Фандъкова на 9 юни 2020 г. бе обявена Програмата за Витоша 2020-2023 г. и подписано Споразумение между Фондация „София – европейска столица на спорта“ и Природен парк Витоша за изпълнение на дейности и рехабилитация на туристическа инфраструктура в планината.
13. Фондация „София – европейска столица на спорта“ финансира издаването на Справочник, който да обедини и представи всички възможности за спорт, отдих и почивка в планината Витоша. Автор на изданието е изтъкнатият български алпинист и преподавател в НСА Дойчин Боянов, който е посветил години в изследване и разработване на темата, част от дейността е с благотворителна и социална ангажираност. Книгата е уникална с информацията, която предоставя на туристи, спортисти, клубове и посетители, за първи път на едно място са събрани всички необходими данни, маршрути, техники, алгоритми, пътеки – цялата богата палитра от знания, помагащи ни да опознаем и опазим планината.
14. В ход е подготовката за обособяване на „Маутинбайк зона“ и „Сноуфън зона“ за най-малките в местността Меча поляна край х. Алеко.
15. Сключен бе Договор с туристическо дружество „Бояна“ за целогодишно поддържане на туристическите пътеки и заслони.
16. Съвместно с НСА и ПП Витоша бе инициирано организирането на „Споделени игри“, в които ученици и младежи подпомагат хората със специални нужди в желанието им да спортуват и да живеят активно. Вече четвърта година събитието събира стотици деца през юни на Витоша.
17. Осигурено бе заснемането на придобилия в последствие огромна популярност документален филм „Един ден на Витоша” - той спомогна за набиране на средства за изграждане на площадки със сетове за спорт за хора в неравностойно положение на Игликина поляна.
18. Фондацията подпомогна финансово с над 10 000 лв. инициатива „Витоша – достъпна за всички“. По тази програма бяха осигурени нови специализирани уреди и люлка за хора със специфични потребности на Игликина поляна.
19. Две поредни години „София – европейска столица на спорта“, Природен парк Витоша и Столична община организираха фотоизложбата „Витоша – планината, която дава живот“. Десетки фотографии показваха в детайли планината, която е и символ на столицата София, на туризма в България, на активния дух и характер на модерните българи.
20. В момента се произвежда 20-минутен учебен филм от „Споделените игри“. Всеки директор на училище в София ще получи на специална церемония по едно копие от творбата. Така филмът ще бъде предоставен и презентиран във всички столични училища, за да се формира у децата и младежите още по-толерантно и ангажиращо отношение към хората в риск и техните проблеми в съвременното общество.
21. Заедно с всички федерации, клубове и сдружения ползващи Витоша, бе извършено райониране на планината по зони за спорт, което след това бе предоставено на подготвящите новия Устройствен план.
22. Вече е подготвено и Споразумение с Югозападно Държавно предприятие за рехабилитация и възстановяване на туристическа инфраструктура.
23. Почистени и възстановени бяха четирите Симеоновски езера, които са емблематични природни феномени на Витоша и сред най-популярните и посещавани от столичани и гостите на града Поставена бе хидроизолация и бяха обновени свързващите канали.
Йорданка Фандъкова: През 2022 г. вложихме над 160 000 лв. в рехабилитация на туристическата инфраструктура на Витоша“
„Симеоновските езера са сред емблематичните природни феномени на Витоша и сред най-популярните и посещавани от столичани и гостите на града. Сега те вече са почистени и привлекателни, това стана възможно благодарение на дългосрочната „Програма за Витоша“ и „Споразумението“ за Витоша". Двата документа бяха подписани на 9 юни 2020 г. и по тях тече усилена дейност вече втора година. Въпреки, че Общината има малка собственост в планината, всяка година инвестираме в това Витоша да бъде привлекателна за многото посетители на природния парк. Тази година вложихме над 160 000 лв. в рехабилитация на туристическата инфраструктура. Освен изчистените от наноси Симеоновски езера, вече втори сезон се извършва подновяването и поставянето на нова туристическа и велосипедна маркировка на Витоша, което правим заедно с Дойчин Боянов. Табелите улесняват хората в планината и ги предпазва от изгубване. Възстановихме 11 чешми, навеси на спирки, заслони, обществени тоалетни, предстои изграждането на една детска площадка в местност "Бели брези". Така подобряваме условията за разходна на софиянци и гостите на града. Знаем, че Витоша вече отдавна е един градски парк – в събота и в неделя десетки хиляди са сред зеленината, красотите и чистия въздух на планината. Много важно е всички да обичаме и да пазим планината,“ твърди Йорданка Фандъкова.
Георги Георгиев, председател на Столичен общински съвет и председател на Фондация „София – европейска столица на спорта“: Общината отделя голям ресурс за социална дейност
Част от усилията ни са насочени към подпомагане на спортни занимания на хората със специални потребности
„Столична община продължава да предоставя нови и нови възможности за спорт и активен начин на живот. По инициатива „Европейска столица на спорта“ досега през тази година се организираха над 60 събития, за следващата 2023-та планираме 106 основни активности и над 60 съпътстващи. Това са спортни празници, ърбан фестивали, състезания, надпревари по така обичаните от младите градски дисциплини. Отделяме голям ресурс и средства за социална дейност, голяма част от усилията ни са насочени към подпомагане на спортни занимания на хората със специални потребности, рехабилитация на спортна и туристическа инфраструктура в околните планини. Искам да изтъкна ползата от новата инфраструктурна Програма, чрез нея се предоставят пустеещи имоти на клубове за изграждане на спортна база, която да се ползва безплатно в определени часове и след 20 години да стане собственост на Общината. Подобно партньорство вече функционира в Люлин, предстои сътрудничество в районите Лозенец, Слатина и др.“