
Френският слаломист и олимпийски шампион Клеман Ноел се завърна в лигата на победителите на пистата Планай в Шладминг, след серия почти трагични представяния, когато отпадаше на първия или на втория манш, като лошата серия започна веднага след олимпийския медал.
Коментатори заговориха за прегаряне на атлета и не виждаха скорошно възстановяване. Ноел обаче зае първото място, като това е негова десета победа в слалома и 19-ти подиум.
В еуфорията след награждаването, на краткия въпрос "Клеман, това завръщане ли беше?", той отвърна: "Това трябваше вече да стане, просто трябваше!"
Второто място зае швейцарецът Рамон Ценхойзерн, а трети е наричаният детето-чудо норвежки състезател Лукас Бротен.
Австрийската публика бурно аплодира своята надежда Мануел Фелер, който бе с второ време от първия манш, но серия от грешки по завоите го изпрати извън подиума. Веещите се знамена увиснаха, в публиката натежа тишината.
Почти сигурният победител, норвежецът Хенрик Кристоферсън, с водещо време от първия манш след серия залитания, потъна до 11-та позиция, макар досега да е с 23 победи в слалома.
Победителят от Кицбюел Даниел Юл пропусна врата и отпадна от надпреварата. Общо трима състезатели не стигнаха до финала.
Вторият манш се превърна в невероятно шоу за публиката, която започна да се колебае дали надпреварата не е за най-драматично изоставане.
Италианецът Алекс Винацер с танцова стъпка се върна нагоре по 52 градусовия хълм, за да мине пропусната врата и отбеляза закъснение от близо 21 секунди. За него диджеят на състезанието пусна музиката на кан-кан.
Със закачлива тарантела бе съпроводено катеренето обратно на сънародника му Томазо Сала, който закъсня със скромните 12 секунди.
Още трима от 30-те състезатели във втори манш се връщаха назад под бурните аплодисменти на около 40-хилядната публика.
Във втори манш достигна само един германски скиор и зае 18-то място, след като в първия от петима германци, четирима отпаднаха по един и същи начин. Най-куриозна бе грешката на германската звезда в слалома Линус Щрасер, който се спъна още на второто колче.
На въпрос на "24 часа" към Щрасер той отговори:
- На старта всичко се случва ужасно бързо. Изстрелвам се, политам и колчето вече ми е между краката. Явно съм бил по-бърз отколкото сам съм очаквал. Не, не знам какво да кажа. Отстрани със сигурност изглежда глупаво, непрофесионално, но знам, че като състезател съчувствам и на най-големия си съперник, когато нещо подобно стане. Разберете - това не е от неможене, а от твърде много енергия да покажа какво мога. И при другите обикновено се случва така. Трябва са го преодолея. Добрите ми резултати са каквито сам съм ги постигнал. Оттук се прибирам вкъщи, няма да мисля за това колко нелепо приключи състезанието за мен. Предстои ми Шамони, а после и подготовката за Световното първенство.
Сред 20-тимата отпаднали от първия манш бе и нашият слаломист Алберт Попов. Той се движеше с много добро темпо и когато му оставаха едва няколко врати, той - по думите на коментатора - стана втората жертва на трасето.
Пред "24 часа" Алберт Попов изтъкна, че Планай е една от любимите му писти, винаги е подготвена много добре, на нея той показва отлични резултати. След като напусна състезателната зона, изрази съжаление, защото отпадането се случва след като официално влезе в групата на 15-те най-добри слаломисти в света.
"Бях много спокоен на старта и знаех трудните пасажи по трасето. Когато стартирах усетих, че теренът е специфичен и трябва да се кара много правилно. Когато влязох в стръмната част се усетих много добре и започнах да давам повече газ, но точно тогава ми хвана кол - ужасно чувство, но е нещо което в слалома се случва доста често. Сега се прибираме в България за няколко дни да заредим батериите и след това направо към Шамони и към световното първенство в Куршавел. Оставам позитивен и чакам с нетърпение следващите стартове."
Нощният слалом в Шладминг е сред най-популярните и посещавани в света, като публиката варира между 35 и 60 хиляди души. Състезанието винаги се провежда във вторник, а в целия регион и в периметър от около 100 км. не може да се намери свободно легло в нито един хотел.
Сред постоянните посетители е актьорът Арнолд Шварцегенер, който сам нееднократно се е спускал по пистата Планай. Неговата роля е тясно свързана с провеждането на зимни Спешъл олимпикс и той е едно от лицата на цялото движение. Това разказа за "24 часа" създателят и мениджър на състезанието от самото му основаване Ханс Грогъл.
Бюджетът на състезанието за 2023 г. възлиза на 1,2 млн. евро, а нощната надпревара се провежда от 1997 година, макар на същата писта състезания да се организират от 1973 г.
Общият брой на състезатели и екипи през 2023 г. е около 600 души, а в деня на състезанието са заети 1200 човека, от които поне 400 са доброволци, разказва Грогъл.
Публиката е около 40 хил. души, а цените на билетите варират от 24 евро за позиция край пистата, докъдето публиката се катери с котки и щеки до 657 евро за луксозно джакузи с гледка и шампанско.
"За мнозина вече е много скъпо да дойдат тук, животът на много австрийци стана труден и билетите са им скъпи. В най-посещаваната година тук се напълни с 60 хиляди души публика!", обяснява Грогъл.
Идеята му за нощният слалом била в отговор на нагласите на хората да гледат футболни мачове вечерно време. Логично било да се случи и вълнуващо ски състезание в края на работния ден - тогава повече телевизии ще го предават, повече рекламодатели ще се включат, повече публика ще дойде да гледа наживо. Правата писта позволявала няколко хиляди души просто да стоят долу с вдигнати нагоре глави.
"Местните хора ми казаха, че съм напълно луд, че това ще бъде най-самотното състезание и никой няма да дойде. На 14 януари, 1997 г. бяхме приготвили общо осем будки за продажба на греяно вино и алкохол и в 3 следобед всичко беше изпито, а състезанието започваше в 6. На това първо състезание дойдоха 25 хиляди души! Сега осигуряваме 70 места за продажба, като много от тях са двуетажни и всеки може да намери всичко още три дни преди старта.
Самата подготовка на трасето трае една седмица и върху него по точно разписан план работят около 100 човека.
По време на самото състезание на терен работят 250 души, всеки с точно определена задача.
Бюджетът за състезанието е милион и двеста хиляди евро и идва от спонсори, от регионалното управление и от местната общност - всеки, ангажиран с бизнес тук, участва и във финансирането. Наградният фонд е 160 хиляди евро, като победителят взима 60 хиляди. Продажбата на билети е чиста печалба за нас", обяснява създателят на форма̀та Ханс Грогъл.
Само ден по-късно - на 25 януари, хълмът Планай ще бъде терен за гигантски слалом, който е преместен от Гармиш-Партенкирхен поради липса на сняг. "Само ще освободим пистата за новите врати, защото всичко е перфектно подготвено!" - с усмивка заявява Грогъл.