
- Като дете имах български приятел, с когото си пишехме писма - веднъж ми изпрати пионерска връзка
- Четях много за историята ви - знам паметника на Альоша, знам голямото значение на паметника на Шипка
Президентът на Международната федерация по самбо (FIAS) Василий Шестаков даде специално интервю за “24 часа”.
- Господин Шестаков, каква е ролята на България в развитието на световното самбо?
- Българската федерация по самбо е една от тези, които помогнаха да бъде съхранено международното самбо, когато самбото беше в криза, когато в началния етап от развитието на спорта имаше малък брой страни, когато в световно първенство участваха само 27 държави. Още от онзи момент България активно подкрепяше популяризирането на нашия спорт на международно ниво.
Бих искал да отбележа заслугите
на бившия президент на
Българската федерация по самбо
Румен Стоилов,
който е направил изключително много, на работилия дълги години за развитието на самбото настоящ международен съдия Иван Нетов и на редица други служители на Българската федерация по самбо, които положиха много усилия за развитието на самбото. Между другото, тяхната дейност, освен всичко друго, допринесе и за подобряване на уменията на самите български самбисти, откъдето произтичат и добрите резултати на националния отбор. България винаги идва на световни първенства и печели медали с различна стойност, в това число и много златни. Например Мария Оряшкова е шесткратна световна шампионка, а през 2021 година завоюва златен медал и на световното първенство по плажно самбо в Ларнака (Кипър).
- Каква е личната роля на спортисти като Мария Оряшкова?
- По правило
спортисти от ранга на
Мария Оряшкова са
посланици на самбото по света
Те са пример за подражание на хора, които се интересуват от този вид спорт и наблюдават мачовете. Дори когато известните самбисти завършват кариерите си, те остават световноизвестни звезди, от които по-младото поколение взема пример. С примера си такива спортисти мотивират децата да влязат в спортната зала с цел да повторят успеха на своите примери. Да, Мария Оряшкова е световна звезда за пример в нашия спорт.
- Вече споменахте и Иван Нетов, който всъщност открива Оряшкова за самбото, но от години е един от най-добрите съдии в света...
- Както и в самия спорт, особено значим е приносът на България и в световното съдийство.
Иван Нетов е
като еталон
в съдийството,
многократно е бил главен рефер на големи състезания по самбо, включително световни първенства. Има роля и в обучението на съдиите. И Международната федерация по самбо оценява високо работата и заслугите му.
- Имате ли български приятели?
- Като дете имах приятел от България, с когото си пишехме писма и си разменяхме различни сувенири. Спомням си веднъж той ми изпрати пионерска връзка от България, аз му изпратих пионерска връзка от Русия. Дълго време водихме кореспонденция, но след това, за съжаление, загубихме връзка.
С днешна дата приятелствата ми с хора от България са основно благодарение на самбото. С Румен Стоилов продължаваме да поддържаме добри отношения. Той е прекрасен човек, който е не само добър организатор, но и голяма политическа фигура. Също така продължавам да общувам с Иван Нетов по време на състезанията.
- Спомняте ли си първия път, когато бяхте в България? Какво ви хареса най-много?
- Посетих България за първи път още по времето на Съветския съюз, тогава тя беше популярна туристическа дестинация. Основната цел беше да видим България и да опознаем народа ѝ. С мой приятел
отидохме
във Варна и
прекарахме
много време
с български
приятели,
които ни посрещнаха. Бяхме в хотел на брега на морето, ходихме на плаж, къпахме се. Срещнахме страхотни хора. От това пътуване ми останаха най-положителните възможни впечатления. Едно време четях много за историята на България. Знам паметника на Альоша, знам голямото значение на паметника на Шипка. Българите винаги са били наши приятели.
- Почти на всеки 10 години в България се провежда световно първенство по самбо – 1995, 2006, 2016, наближава 2026 г., ще се видим ли по традиция в София?
- (Усмихва се.) Не е изключено. Ако постъпи такова заявление от България, ще бъде разгледано на заседание на Изпълнителния комитет на FIAS. Възможно е, да.
- Кога очаквате самбото да бъде включено в програмата на олимпийските игри?
- Да се надяваме, че
до олимпийските игри в Бризбейн
през 2032 г. самбото ще бъде толкова
популярно и атрактивно,
че да не се налага да полагаме допълнителни усилия, за да влезем в програмата.
- По-скоро политически, отколкото спортен въпрос ли е включването на самбото в олимпийски игри?
- Всъщност решението на такива сериозни въпроси си е политиката. На летните олимпийски игри през 1980 г. в Москва вместо самбо е включен и хокей на трева за жени, за да се подкрепи Индия. Ето защо според мен
въпросът за включването
на определен спорт в
програмата на олимпийските игри
винаги е съпътстван от голяма политика
- Вярвате ли, че популярността и атрактивността на самбото може да достигне до такива нива, как я оценявате в момента?
- Нарастващата популярност на самбото сред зрителите се вижда с просто око. Мисля, че това важи и за България. И днес споменаваме имена и фамилии, които са известни по целия свят. Мога да дам конкретен пример. По време на пътуване до Южна Корея бизнесмен, който нямаше нищо общо със самбото, се приближи до мен и ме попита: “Знаете ли Фьодор Емеляненко?” Отговорих му: “Разбира се, че го знам, познавам го.” А човекът добави: “Той е наш кумир.”.
Много самбисти са толкова популярни на световно ниво, че ги познават дори хора, които не са свързани със спорта.
Фьодор Емеляненко се включи
в битките по смесени бойни
изкуства в куртка за самбо,
подчертавайки, че именно този спорт го е възпитал и му е помогнал да постигне високи резултати. Днес, благодарение на съвременните възможности, хората в различните краища на света се запознават със самбо. Може би не разбират напълно правилата и различните тънкости, но знаят думата самбо и това е важно.