
Той прави играта да изглежда лесна, смята треньор в “Сакраменто”
Само на подпис от историята. Такава е ситуацията с най-добрия баскетболист в Европа Александър Везенков. Ако реши да премине в Националната баскетболна асоциация, ще стане най-великият българин баскетболист. В лигата зад океана е играл само сегашният президент на федерация Георги Глушков - във “Финикс” през 1985-1986 г.
Закачката на Александър Везенков с НБА е от 2017 г., когато бе избран под №57 в драфта от “Бруклин”, но остана в “Барселона”. На 14 януари 2021 г. правата му преминаха в “Кливланд”, а от 23 юни миналата година са в “Сакраменто”. Отборът от Калифорния проявява нескрит интерес към българската звезда и неслучайно старши треньорът Майк Браун пътува до Гърция, за да гледа играта на Везенков с “Олимпиакос”.
Според правилата преговори с “Кралете” могат да започнат след 22 юни. Везенков поднови договора с гръцкия клуб за още 2 г. и “Сакраменто” трябва да плати
откупна цена, за която се говори, че е 1,5 млн. долара
На 6 август Александър ще навърши 28 г. и е във възрастта, в която играе най-добрия си баскетбол. Роден е в Никозия, защото по това време баща му Сашо - също легенда на българския баскетбол, работи там. Малкият започва да играе в младежките отбори на АПОЕЛ. През 2009 г. се мести в Солун и става състезател на отбор в неговата възрастова група на гранда “Арис”. От 2011 г. вече е при мъжете.
Бащата Везенков е дългогодишен национал с две участия на европейско, има три титли и три купи с “Балкан” (Ботевград), играл е също в кипърските “Омония”, ПАЕЕК и АПОЕЛ. Той бе шеф (в един период и старши треньор) в “Лукойл Академик” в най-добрите години на отбора. Майката Янка е бивша състезателка по тенис на маса. Сестрата Михаела е по-голяма с 11 г., бивш капитан на националния отбор по баскетбол на Кипър за девойки и жени. И тримата бяха в Каунас за награждаването на баскетболиста за MVP на Евролигата.
Александър е сред отличниците на американската гимназия “Пайнууд” в Солун, която е известна със строгата си дисциплина и изисквания към учениците.
“Александър винаги е бил пример за съучениците си
и извън класната стая. Скромен, тих и трудолюбив. Отсъства често заради ангажиментите си с баскетболния отбор на “Арис”, но това никога не се е отразявало на оценките му”, коментира Роксан Джанпапа, директор на училището.
Бъдещата голяма звезда печели титлата в Гърция през 2022 г., като през същата година и през 2015-а е най-полезен играч, най-добър реализатор и най-добър нападател. Има участие в мач на звездите и е избиран за най-популярния играч в гръцката лига.
През 2015 г. Везенков е пред участие в драфта на НБА, но се отказва буквално в последния момент. На 31 юли същата година подписва договор за 4 сезона с “Барселона” за 2 млн. евро. Испанският гранд плаща 315 000 евро на “Арис”. Тогава откупната му цена при трансфер в НБА бе 1 милион евро.
С “Барселона” Александър спечели супекупата на Испания през 2015 г. На 12 юли 2018 г. стана играч на “Олимпиакос”. Миналия сезон нашият баскетболист бе с основен принос клубът му да влезе във финалната четворка на Евролигата за първи път от 2017 г. и влезе в идеалния отбор на турнира.
Подвизите му с “Олимпиакос” не останаха незабелязани и съвсем логично стана
най-полезният играч в Евролигата,
реализатор №1 и влезе в идеалната петица на най-престижия клубен турнир на континента. За съжаление, и тази година мечтата му да стане шампион не се осъществи. Миналия сезон “Олимпиакос” загуби от носителя на титлата “Анадолу Ефес” с тройка в последната секунда на сърбина Василие Мицич, който стреля през ръката на българина. Само преди дни “Олимпиакос” отстъпи с 1 точка на финала след кош на испанската легенда на “Реал” (Мадрид) Серхио Юл 3 секунди преди края. Разочарованието на Везенков бе още по-голямо, защото той игра почти пълни 40 минути и отбеляза 29 точки, с които изравни рекорда за финал в Евролигата на Шейн Ларкин от “Анадолу Ефес” при загубата от ЦСКА (Москва) през 2019 г. Везенков добави 9 борби, 4 асистенции и завърши с коефициент на полезно действие 34, което също е изравнен рекорд - на Ману Джинобили от 2002 г. и Антъни (Тони) Паркър от 2004 г.
Българският национал е 16-ият баскетболист в историята на Евролигата, който печели най-значимия индивидуален трофей. Везенков се присъединява към легендарната компания на великани като Хуан Карлос Наваро, Димитрис Диамантидис, Василис Спанулис, Серхио Родригес, Нандо де Коло, Серхио Юл, Лука Дончич, Василие Мицич, Никола Миротич и Тео Папалукас, които също са печелили отличието веднъж в своите кариери. Единствено Везенков и Де Коло (през 2016-а) обаче са успявали да достигнат както до MVP наградата, така и до наградата за реализатор №1 в един и същи сезон.
“Никой не помни какво си направил, ако не спечелиш титлата. Един изстрел определи шампиона. Така е в баскетбола. Боли, защото всички вярвахме, че тази година можем да стигнем до края”, каза Везенков и не скри сълзите си.
Както можеше да се очаква, в Каунас имаше човек от “Сакраменто” и това бе помощник-треньорът Жорди Фернандес.
“Гледах Везенков много внимателно. Той е играч, който вкарва точки с лекота и създава впечатлението, че при него всичко се получава много леснo. Той се справя много добре с топката, стреля отлично, движи се добре и е впечатляващ в борбите. Жалко, че отборът му не спечели”, коментира Фернандес.
С националния отбор на европейското в Грузия Александър подобри рекорда на руснака Алексей Швед със серия от пет поредни мача с отбелязани поне 25 точки. Освен това той стана първият баскетболист на Стария континент в последния четвърт век, който регистрира три поредни мача с поне 25 точки и 10 борби (дабъл-дабъл). Съвсем логично Везенков бе избран за спортист на годината и стана първият от баскетбола с подобен успех след легендата Ваня Войнова през 1958 г.
Александър не говори за личния си живот, но има страхотна приятелка
Сексапилната Никол Елефтериаду е звезда на отбора на “Олимпиакос” по водна топка. Когато нашият баскетболист и отборът му взеха купата на страната, Никол написа “Гордея се с теб” под снимка на Везенков с трофея в социалните мрежи.
В момента пред Александър Везенков има конкретна цел - нова титла на Гърция с “Олимпиакос”. Времето ще покаже какво ще се случи по-нататък.