
Легендарният американски спринтьор Джим Хайнс е починал на 3 юни на 76 години, съобщиха от световната централа по този спорт.
Той е олимпийски шампион от Мексико през 1968 г., но бе повече известен, че бе първият човек пробягал дистанцията под 10 сек.
Хайнс бе роден в Дюма, Арканзан през септември 1946 г., но израства в Оуклънд, Калифорния. Там започва да тренира различни спортове, но треньорът Джим Колмън забелязва спринтьорските му умения. На 17 години е в топ 20 на света на 100 ярда.
Под ръководството на трекратния олимпийския шампион от 1956 г. Боби Мороу Хайнс записва първия си подиум на нациоално ниво през 1965 г., когато е втори на 200 м. Година по-късно вече е шампион на 100 ярда. През 1967 г. той записва първите си ратифицирани световни рекорди - 9,1 сек на 100 ярда и 10,0 сек на 100 м.
Хайнс е петият мъж, който поставя рекорд на 100 м с 10,0. След това още петима го изравняват.
По време на американското първенство в Сакраменто през 1968 г. той става първият в историята, който слиза под 10 сек на дистанцията, като в протокола му записват 9,9 сек. Електронно постижението му е 10,03 сек, но чак след 9 години това става необходимо, за да се постави световен рекорд.
Така стига до олимпиадата в Мексико, като взема победата отново с 9,9 сек. Този път и електронното измерване е под 10 сек - 9,95.
Рекордът на Хайнс се задържа 15 години, което също е рекорд за 100 метра. Калвин Смит го подобрява с 9,93 сек чак през 1983 г.
Хайнс печели и второ олимпийско злато със световен рекорд. Бяга последен пост в щафетата на САЩ, окято печели победата с 38,24 сек.
След това се отказва и преминава в американския футбол и то на топ ниво, като играе за "Маями Долфинс" и "Канзас Сити Чийфс".
Когато приключва и с този спорт, започва да тренира деца в Хюстън.