
София официално е единствената столица в Европа, която няма и един стадион, отговарящ на поне минималните изисквания на ФИФА и УЕФА. Дори националният “Васил Левски” трудно покрива критериите и винаги се правят някакви компромиси. Затова отборът на България игра мачовете си в Разград, а скоро трябва да се премести и в Пловдив, ако там бъде завършен стадион “Христо Ботев”. Но и при него международният лиценз е доста далеч.
Обективният анализ сочи, че държавата е виновникът за състоянието на стадионите в столицата. Защото всички без един са нейна собственост. Но повече от 40 г. не е направено нещо полезно за тях.
“Васил Левски”
Може би най-ремонтираният национален стадион в историята, но за последно през 2002 г., или над две десетилетия. И това си казва своето - мачове се провеждат след доста компромиси от страна на УЕФА. Т. нар. президентска ложа бе направена от собственика на “Лудогорец” Кирил Домусчиев за Шампионската лига. По стадиона си личат набезите на агитките, строшени столове вече има дори и в ложата. За номера на седалките трудно може да се говори. Повечето тоалетни са неизползваеми. Последно проблем се появи дори с осветеността на терена. А най-големият проблем остава паркирането около стадиона при големи събития. Но не само заради това националите избягаха в Разград и Пловдив за последните си мачове. Просто с тази игра на отбора ме стигат доста по-малки стадиони от 44-хилядния национален...
“Септември”
Най-окаяният. Дълги години бе с неизяснена собственост, след което мина към областната управа. По времето на Красен Кралев бе прехвърлен към Министерството на младежта и спорта, но и това не помогна. Тук известна вина има и Столичният общинският съвет, който блокира отдаването на малък парцел - общинска собственост, към този на стадиона, а бе нужен към площта за ново игрище. Единствено бе премахната жп линията, която не се използваше от десетилетия. Но и там битката бе сериозна. Като министър Радостин Василев едниствено прогони от стадиона действащ клуб по тенис и сега и кортовете пустеят като футболното игрище. Към момента няма никакви планове какво да се прави с имота, който е подходящ дори за нов национален стадион.
“Георги Аспарухов”
Един сектор без козирка и всичко приключи. Сега дори новата конструкция е застрашена след няколко зими на открито. Чака се концесия, която бе гласувана в последните дни на кабинета “Борисов”, но още няма раздвижване. Стадионът бе собственост на МВР, после прехвърлен на футболния клуб (пак в последен ден на едно правителство - служебното на Софиянски). Завинаги и без заплащане. На базата на едно писмо от Министерството на финансите, което така и не бе открито. И всичко се оказа доста омешано, включително с разкритието, че МВР плаща данъците на имота. Сега стадионът е към областната управа на София, или отново в държавата.
“Българска армия”
Министерство на отбраната, Министерство на младежта и спорта, преотстъпено право на строеж, общо дружество с държавата и ...поредният стадион, който е опасен за публиката. Защото реално в началото бе публична държавна собственост и нищо не можеше да се пипа, преди последният кабинет на Бойко Борисов се усети за я промени в частна държавна.
Реално на това място се е родил футболът в България, има издаден вечен нотариален акт на АС-23, но по времето на социализма това, разбира се, не важи. ЦСКА остава единственият клуб, който плаща за базата си.
В крайна сметка смесеното дружество с държавата вече е факт, има проект за възстановяване, но не и старт на строежа. А условията стават все по-тежки. Сега се съгласува проектът, който среща отпор от дежурните еколози и различни движения с имагинерен личен състав.
А реално от ЦСКА вече са закопали един стадион с платените до момента наеми за едно рушащо се имущесто.
“Локомотив”
Уникален случай в световната практика! Оказва се, че съоръжението и всичко около липсва от кадастралната карта на София след промените. С хиляди мъки бе съставен акт, че е собственост на държавата. И половината стадион е неизползваем според разпоредбите на същата държава.
Тя не е забила и един пирон в него, а всичко е върху гърба на собственика на футболния клуб. Сегашният Иван Василев изтегли заем през фирмите си за поставяне на осветление, за да може да се играят мачове. А обединеният спортен клуб на Даме Стойков се опитва да подобри залите.
“Александър Шаламанов”
Общината държи над 30% от акциите в стадиона на “Славия” заради изградения доста отдавна спортен комплекс “Славия”. Той е на 242 дка, през 1997 г. е издаден акт за публична общинска собственост. На 25 януари 1999 г. СОС апортира имота в капитала на “Софийски имоти”, шефът на фирмата Тошко Добрев е вносител. Със същото решение на дружеството се прехвърлят 35 имота, сред тях къпалнята “Мария Луиза” и летният театър. Всички знаят как общината ги губи и какъв погром е в знаковите имоти в Борисовата градина.
На 3 май 1999 г. СОС дава съгласие “Софийски имоти” да участва в учредяване на акционерно дружество ПФК “Славия-1913” с апорт от 242 дка, докладът пак е на Добрев. На 21 май кметът Софиянски издава заповед за отписването му като общинска собственост. В нея са описани обектите. В тях не фигурират паркът и автогарата, а само спортните съоръжения. Едва на 19 октомври 1999 г. е издаден акт за частна общинска собственост за 242 дка. През 2003 г. “Славия” си вади нотариален акт за тях. В него са описани спортните обекти, автогарата и паркът, данъчната оценка е над 6,53 млн. лв.
Всичко това обаче не означава, че ще има нов стадион или ще се реновира старият. Преди време имаше идея на германци да го направят модерен, но всичко пропадна. Те бяха ангажирани и с “Българска армия”, но и там отпаднаха.
“Академик”
Позабравен паметник в столичния квартал “Гео Милев”, в близост до “Асикс Арена” (бившата зала "Фестивална"), която бе ремонтирана. Влиза в капитала на държавно дружество към ММС. Преди се говореше, че има планове и са намерени инвеститори, за да бъде превърнат в център за лека атлетика, но всичко замря.
Има и стар стадион със същото име между сградите в комплекса на БАН на 4-и километър. Той бе постегнат и в момента се ползва от школата на “Витоша” (Бистрица).
“Раковски”
Апетитен имот в центъра на минути пеша от НДК. И скоро ще заприлича на “Септември”. Собственост е на МВР. Бившият национал Станислав Ангелов-Пелето го ползваше за школата си “Левски-Раковски”, но вътрешното министерство си го върна. Сега направеното доста добре тренировъчно игрище се руши и скоро няма да става за нищо. Към стадиона винаги е имало апетити, защото парцелът в престижния кв. “Иван Вазов” ставал за търговски център.
НСА
Може би единствения положителен пример за последните години. Постепенно ръководството на спортната академия прави невероятен комплекс, станал любим на жителите на “Студентски град”. Амбицията е и за един приличен главен стадион на мястото на сегашния. Там се играят двубои от “В” група и женското първенство.
По времето на социализма в и около София имаше още куп стадиони, които паднаха жертва на презастрояването. А на тях се играеха дори мачове от трета дивизия. Повечето просто изчезнаха, други като този в Бистрица стават дори за елита. В комплекса “Царско село” пък остана един терен за мачове, на останалите израснаха кокетни блокчета. Също в добро състояние е този на летището, където става за аматьорски мачове.