
Откриват го на 1 октомври. Ще присъстват легенди и на “Левски”, и на ЦСКА - на България. Съпругата и сестрата на Аспарухов - също
Паметникът на Георги Аспарухов в близост до мястото на родната му къща ще бъде официално открит на 1 октомври - непосредствено преди мача на “Левски” срещу “Лудогорец”. Откриването е от 16 часа, а след него присъстващите фенове ще се отправят към “Герена”, където от 20,30 часа “сините” посрещат разградчни.
По проекта се работи над 3 години. Реализиран е изцяло със средствата, събрани от фенове и фенски организации. Идеята е на фенклуб “Редута”. Самата статуя на Гунди е дело на скулптора Любомир Григоров, а архитект на проекта е Николай Петков.
Паметникът е в парк “Гео Милев”. Родната къща на Аспарухов е на ъгъла на ул. “Братя Пешеви” и “Детелин войвода” в кв. “Редута”, което е на около 200 м от парка.
Фигурата върху постамента е с височина от над 240 см, а самият постамент е над 120 см, за да може Гунди да се извисява.
Символичната първа копка на паметника беше направена на 4 май, когато се навършиха 80 години от рождението на великия български футболист. Самата скулптура вече е монтирана, а в дните преди официалното откриване кипи сериозен труд от доброволци за завършването на проекта около самия паметник в пълния му вид. Довършителните дейности ще продължават до самото откриване.
На табелата на паметника е изписан емблематичният цитат от Аспарухов: “Има една страна България. В нея има един отбор “Левски”. В него съм се родил, в този отбор ще умра”.
На откриването на паметника се очаква да присъстват съпругата на Гунди Величка Маркова и сестрата на легендата Лидия Карова - жена на изключителния ни волейболист Димитър Каров.
Поканени са редица футболни легенди на “Левски”, но и големи фигури от историята на ЦСКА и националния ни отбор като Димитър Пенев и Димитър Якимов. Покани са изпратени до “Ботев” (Пд), където Аспарухов също играе, до ръководството на БФС, до кмета на София Йорданка Фандъкова.
“Огромни благодарности на всички дарители и на всички, които помагат с доброволен труд. Има нещо много специално, тъй като голяма част от помагащите са ученици - през седмицата идват след училище. Един ден ще разказват на внуците си, че са участвали в това народно дело. Те не са имали щастието да гледат Георги Аспарухов, но са пленени от идеята и примера му. А така пренасяме и идеалите на Гунди във времето”, заяви пред “24 часа” Милен Панайотов от организацията Levski Family - един от моторите за реализирането на проекта.