
- Бразилците в т.нар. роден елит са най-много - 35
- “Лудогорец” бие всички по играчи извън България
Суперинтернационално присъствие, с което не могат да се похвалят редица футболни първенства по света, има в т.нар. роден елит. Представители на 51 държави играят в Първа лига, показа справка на “24 часа”.
Разбира се, бразилската колония в родните клубове е най-голяма. От години българските тимове привличат в съставите си южноамериканците, които са доказани майстори на футбола. У нас играят малко повече от 3 стартова състави бразилци - 35. Само
5 тима от 16-те в
елита не разполагат
с класа от страната
на 5-кратните
световни шампиони. Това са “Арда”, “Ботев” (Пд), “Пирин”, “Славия” и новакът в лигата "Етър".
Най-много бразилци има в “Левски”, “Лудогорец” и пълния дебютант в Първа лига - “Крумовград”, общо по 5. Най-сериозен проблем това създава на “сините”. Това е заради правилото на БФС, което гласи, че в групата на двубой от родния шампионат могат да са само 5-има играчи извън ЕС. Столичани обаче имат в състава и друг футболист, който попада в тази графа - панамецът Хосе Кордоба, който обаче е твърд титуляр. Така наставникът на “Левски” Николай Костов трябва да се лишава винаги от един измежду бразилците Уелтън, Роналдо, Рикардиньо, Цунами и Дарлан. Най-често срещите пропуска последният, тъй като останалите обикновено са титуляри в състава на треньора.
По родните терени обаче се подвизават и футболисти от държави, които нямат нищо общо с най-популярната игра - Мавритания, Таджикистан, Кабо Верде, Конго и др.
Както и в световен мащаб, така и у нас африканското присъствие в най-високото стъпало на футбола в България се увеличава с всяка година.
Общият брой на чужденците в т.нар. роден елит е 181. Бройката им намалява спрямо миналия сезон, когато по нашите ширини играят 215. Преди 2 години обаче цифрата е доста по-малка - 170. Голям процент от чужденците у нас са южноамериканци. За това спомагат най-вече “Берое”, ЦСКА и “Лудогорец”, където са най-големите колонии на юг от САЩ. При старозагорци чужденците са 17, от които 15 са южноамериканци. 11 от тях са аржентинци. След промените в собствеността на тима и закупуването на клуба от Ернан Банато пристигнаха куп сънародници на Лео Меси. Няколко пъти през сезона дори
“Берое” излезе на
терена без нито
един българин
в състава си
В “Левски” пък играят футболисти от 6 националности, включително и нашата родина. Общият брой на чужденците е 12. В това число влиза и прокуденият от първия тим Нейтън Олдър. Нидерландският футболист не тренира с представителния тим, воден от Николай Костов, но въпреки това се води играч на “сините”.
Освен Олдън в състава има и друг нидерландец. Това е бранителят Келиан ван дер Каап. На “Герена” играят французите Асими Фадига, който бе изгонен на последния мач със “Славия”, както и защитникът Жереми Петри. В отбраната на столичани има още един чужденец - панамеца Хосе Кордоба. “Сините” имат и испанец - Джавад ел Джемили. Към бройката влиза и трайно контузеният Билал Бари. Нападателят е от Мароко.
В ЦСКА пък играят 21 чужденци от 14 националности. На “Армията” има само един бразилец. Това е стражът на “червените” Густаво Бусато. Колонията от южноамериканци в тима на “армейците” е огромна - 3-ма колумбийци (Брайън Кордоба, Данило Асприля и Брайън Морено), един еквадорец Майкъл Естрада и Марселино Кареасо (Венецуела). В ЦСКА имат играчи от Норвегия - халфовете Тобиас Хайнц и Джонатан Линдсет. В състава си “червените” притежават футболист от Хаити, Армения, Сърбия, Гамбия, Люксембург, Австрия, Нидерландия, Франция, Централноафриканската република и Австрия.
Хегемонът в последните 12 г. “Лудогорец” има най-много чужденци в състава си - 22-ма. В тима от Разград има цели 17 националности. Очаквано или не, но
родните футболисти
в отбора
на Ивайло Петев
са едва петима,
колкото са и бразилците. Треньорът на разградчани разполага с играчи от Гана, Швейцария, Аржентина, Франция, Полша, Португалия, Бенин, Гамбия, Норвегия, Украйна, Испания, Израел, Германия, Нидерландия и Хърватия.
В лидера във временното класиране “Локо” (Пд) играе футболист от Сиера Леоне. Това е Алфа Конте, който донесе успеха на пловдивчани с 2:0 над “Локо” (Сф) през миналата седмица.
Африканската страна е известна с това, че там се намира 3-ото най-голямо пристанище в света, но не и с футбола.
В “Славия” пък играят най-малко чужденци - едва двама - Людовик Соареш и Сибиру Кейта. Защитникът е роден във Франция, но има и паспорт от Кабо Верде. Кейта пък е от Гана. Най-старият столичен клуб от години залага на български играчи в първия си отбор. “Славия” разчита на собствени кадри от школата. Президентът на “белите” пък редовно е призовал в тимовете от Първа лига да играят повече българи, защото само така страната ни ще има силен национален отбор.
Бронзовият медалист от миналия сезон - ЦСКА 1948, притежава може би играча от държавата, която най-малко е свързана с футбол - Таджикистан. Халфът им Парвиз Умарбаев е от азиатската страна. Полузащитникът е добре познато име по нашите терени. Предо да премине в тима, играещ в Бистрица, Умарбаев носи екипа на “Локо” (Пд).
За “Етър” рита футболист чак от далечно Мексико - защитникът Хосе Карлос ван Ранкин. Бранителят пристигна в редиците на търновци през лятото. Играл е за мексиканските “УНАМ Пумас”, “Чивас” (Гуадалахара), “Сантос Лагуна” и “Некакса”, както и в “Портланд” (САЩ) в Мейджър лийг сокър, където има 57 мача. За цялата си кариера е записал над 350 двубоя. В тях е отбелязал 12 гола. Бивш юношески и младежки национал, изиграл е и един мач за националния отбор на Мексико. В “Етър” има и двама панамци. От години новаците в Първа лига привличат играчи от тази страна. Преди време “Етър” взе Хосе Кордоба, който по-късно бе продаден на “Левски”.
“Ботев” (Вр) пък е единственият отбор, в чийто редици има футболист от настоящия европейски шампион - Италия. Луга Жуниор Джиле обаче така и още не е записал и минута за състава на врачани.
Само 2-ма македонци ритат у нас. Това са бранителите Влатко Дробаров от “Черно море” и Диме Димов от столичния “Локомотив”.