10 факта за Уимбълдън, които не спират да изумяват
Когато елитът на мъжкия и женския тенис се събере в Лондон за поредното издание на турнира „Уимбълдън“, усещането изобщо не прилича на никой друг турнир от Големия шлем в този спорт.
Единственото събитие на трева сред четирите най-съществени V, той е и най-старото подобно състезание и вълнува любителите на тениса вече близо 150 години. От първото подобно събитие през 1877 г. (тогава само за джентълмени) до наши дни, няма друг тенис турнир, който да притежава подобна притегателна сила и да подкарва с такава лекота короновани особи, мултимилиардери и звезди на шоу-бизнеса към своите трибуни.
Между 1 и 14 юли, 128 господа и 128 дами ще се състезават на окосените до точно 8 мм тревни кортове на „Ол Инглънд Лоун Тенис Клъб“ за вероятно най-престижното отличие в Шлема.
Te ще изиграят близо 700 мача, в които ще съсипят от бой над 55 000 тенис топки, отлежали поне седмица в специални хладилници, за да са в перфектно състояние за мачовете. За нуждите на двете хиляди тенис ракети, които ще бъдат използвани, екипът по поддръжката им е предвидил около 60 км корда (и да, кордата е направена от котешки черва, блехт!)
Играчите отново ще трябва да спазват правилата за облеклото, които макар и да не са така стриктни както преди години, отново изискват те да са облечени предимно в бяло, като цветни нюанси (до 1 см широчина) са разрешени по ръбовете на ръкавите, яките, поличките на дамите и външните шевове на шортите на мъжете. Същото важи и за шапките и всичко останало, което тенисистите ползват за главите си.
Над половин милион зрители ще посетят срещите, но не наведнъж. Капацитетът на кортовете е за около 45 000 зрители. Те ще се разхождат сред 50 000 специално доставени растения за украса и ще излапат поне 200 000 порции ягоди със сметана, за които ще са нужни близо трийсет тона плодове и най-малко 30 000 л млечни и млекоподобни продукти. За шампанското, което ще се изпие по време на турнира, направо не е прилично да се пита.
Не, никой не знае дали Тейлър Суифт ще се появи на трибуните тази година, но може да се предположи, че поне един милиард зрители от 200 държави и територии ще гледат мачовете по телевизията. Което прави турнира едно от петте най-гледани спортни събития в света всяка година.
Но ето още 10 изумителни факта за най-старото все още действащо състезание в света на тениса:
Официални купи на турнира се връчват от 1887 г. или десет години след провеждането на първия турнир, когато в него започват да се състезават и професионалисти. Оттогава досега купите са все едни и същи – на мъжете с ананас отгоре, като символ на просперитет, а дамите получават чиния, украсена с митологични фигури и мотиви.
Победителите обаче не могат да отнесат отличията у дома си - те остават в музея на клуба, а състезателите отнасят вкъщи умалени реплики на оригиналните купи.
Официалният доставчик на топки за турнира в фирмата Slazenger. Тя прави това от 1902 насам. Без прекъсване. Използваните топки не се изхвърлят, а се продават като сувенири.
Топките, използвани в турнира, са жълти от 1986 г. Преди това са ползвани само бели. Причината за промяната? Жълтите топки се виждат по-добре по телевизията.
В турнира не се състезават мъже и жени, а джентълмени и лейдита. Всички дами в турнира са били представяни с „мис“ или „мисис“, а до 2019 г. омъжените състезателки са изписвани на официалното табло за резултатите с фамилията на съпруга си, без значение дали са я приели официално след сватбата. За щастие, тези глупости вече са в миналото.
Изобщо не е лесно да си момче или момиче, което подава топките по време на мачовете. Обикновено това са деца със средна възраст 15 години, подбрани от близо 30 училища в района на клуба, които преминават няколко седмично стриктно, направо военно обучение. Тест за годност: дали ще издържиш без да мръднеш и мускул за поне три минути!
Около 200 микрофона са разположени около кортовете на „Уимбълдън“ и благодарение на тях се чува не само всяка дума, ами и всяка въздишка, всяко грухтене, ругатня (много лоша проява!) или друг, хм, телесен звук на състезателите. Съответно, най-шумната състезателка за всички времена на тези кортове е Мария Шарапова, чиито вопли бяха със силата на форсиран мотоциклет.
Дъждът е ужасен проблем за турнира, който води до куп забавяния в мачовете, но колкото и да е странно Централният корт, на който се играят най-интересните мачове и финалите, има подвижен покрив едва от 2009 г.
След дъжда, най-голямата напаст за Уимбълдън са… гълъбите. Частично решение на проблема е ястребът Руфъс, който хвърка над кортовете и, предполага се, ги пъди. И освен това е звезда в социалните медии. През 2019 г. Руфъс беше откраднат заедно с клетката си, но седмица по-късно бе открит жив и здрав.
В началото, „Ол Инглънд“ изобщо не бил предвиден за тенис. По прекрасно окосените му ливади се е играело крокет – причудлив градински спорт, в който въоръжени със смешни дървени чукове състезатели побутват дървени топки през П-образни арки в определен ред. За щастие, тенисът бързо изместил това безумие като популярност.