Ратификационния комитет към Световната асоциация по плуване в открити води (WOWSA) откри фалшифицарани данни след анализ на документацията, предоставена от българския плувец Цанко Цанков, който твърди че е плувал 108 километра в Дунав на 6 септември 2024 г.
Бързо обобщение
След като прегледа цялата налична документация, включително данни от GPS, записки от наблюдателите, рекалкулира дистанции и скорости, ратификационният комитет на WOWSA откри следното:
Данни от GPS: файловете са недовършени, счупени и евентуално манипулирани със скорости, които са прекалено сходни за плуване в нормални условия.
Записки на наблюдателите: липсват координатите на старта и финала.
Преди да предаде необходимата документация за ратификационната процедура, той е направил неточно публично изявление за рекорд.
Реалният рекорд за "най-дългото плуване в Дунав" е на Богдан Чорбаджиу от Румъния от Базиас до Орова - 115,8 километра (72 мили) за 28 часа и 46 минути на 12 и 13 август 2021 г.
Плуването на Цанко Цанков не може да бъде ратифицирано заради фалшификация на предоставените данни.
Заради прозрачността и за да запази интегритета на спорта WOWSA предупреждава всички спортисти и организатори на събития да спазват точно процеса по ратификация и да предоставят истински данни, преди да говорят за рекорди.
За журналистите: лъжите
Фалшивото твърдение на Цанко Цанков, че е плувал 108 километра в Дунав на 6 септември 2024 г. и че WOWSA е била свързана с него, като следи всичко на живо и подкрепя дори преплуването на Малокай в САЩ, са лъжа.
Тези твърдения бяха публикувани в различни новинарски сайтове включително Flagman.bg, 24Chasa.bg, DnesBulgaria.com, Gramofona.com, BNTNews.bg, Darik.bg, RMTV.bg, BGNES.bg, Gol.bg, BTA.bg, Lupa.bg, BTVSport.bg, Sportal.bg, Iskra.bg, Bgonair.bg, GlasNews.bg, Gong.bg, StandartNews.bg, Nova.bg, Trud.bg, BNR.bg, Fakti.bg, ZovNews.com, Dsport.bg, Konkurent.bg, Kvorum-Silistra.info, Zashtoto.com, DunavMost.com и ZovNews.com.
Лъжовно твърдение: Има съдия в лодката - водач
"Плуването ще бъде проведено по правилата на WOWSA, като ще има съдия в лодката - водач през цялото време."
Официален факт: WOWSA не е изпращала съдия или официално лице да проследи събитието.
Лъжовно твърдение: Никой не е плувал дистанция от 108 км
Източници: Bgonair.bg, Darik.bg, Fakti.bg
"Плуването е по правилата на WOWSA и ще бъде признато за световен рекорд."
"Цанко Цанков постави световен рекорд, като преплува 108 километра по Дунав без да спира."
"Това е рекорд, но и историческо постижение. Никой не е плувал подобна дистанция от 108 километра и 250 метра в Дунав."
Официален факт: Рекордът за Дунав се държи от Богдан Чорбаджиу от Румъния, който плува 115,8 километра на 12 и 13 август 2021 г. за 28 часа, 46 минути.
Лъжовно твърдение: WOWSA следи плуването на живо
Източници: Bgonair.bg, Fakti.bg и други
"Моят екип и аз искам всичко да бъде официално. Радвам се, че Световната асоциация ще администрира всичко по нейните правила."
"Неговият екип потвърди, че всички правила по 100-километровото плуване ще бъдат спазени и WOWSA ще следи цялата дистанция през GPS, за да потвърди официално постижението на Цанков."
"Участието на Цанков е в съответствие с правилата на WOWSA и е администрирано от нея."
"WOWSA проследи цялата дистанция през GPS цялото плуване, което бе необходимо да се признае постижението на Цанков."
"Плуването ще бъде мониторирано онлайн от WOWSA."
Официален факт: WOWSA не е следяла плуването онлай и не е изпращан проследяващ линк. Събитието не е следено по никакъв начин. Цанков не е спазвал правилата на WOWSA и не е направил предплувен митинг с организацията. Нито пък неговите наблюдатели са били потвърдени и избрани преди плуването. Като допълнение той не е спазил дисциплинарните правила, като е направил фалшиво изявление за рекорд преди да предаде документацията си и да получи одобрение.
Лъжовно твърдение: бъдещо плуване в канала Молокай под егидата на WOWSA.
Източници: различни.
"Плувецът се готви за следващото си предизвикателство под егидата на WOWSA, което ще бъде в началото на ноeмври в Хавай, в канала Молокай, най-дългия плувен маратон, част от сериите Oceans Seven".
Официален факт: Това е лъжа. WOWSA няма нищо общо. Местните власти организират плуването в канала Молокай.
Атлетите не трябва да споменават WOWSA в публичните си изявления прди да получат разрешение и позволение, и ако спазват правилата.
- Точни даннни от GPS трябва да бъдат продаставане в коректния формат.
- Записките на наблюдателите трябва да имат важни данни като координатите на старта и финала.
- Публични изявления за рекорди могат да бъдат правени единствено след като е приключен процеса по ратификацията.
- Само със спазването на тези стъпки, спортът може да се радва на истински постижения.
Секция на доказателствата:
Съмнения за манипулация на файла с GPS данни
Получени доказателства
1. Предоставени GPS данни в текстови документ и PDF файл. Това е стряскащо. GPS тракерите еспортират файлове във формат .gpx. Това означава, че оригиналният .gpx файл е отварят с текстови редактор. След това е копиран в Word или PDF. Това дава съмнаения за манипулация, защото за всички .gpx файлове не подлеат на ръчно форматиране.
2. Файл без никакво разширение. Трябваше ми ръчна обработна (добавяне на раширение), за да го отворя. Оказа се нарисуано трасе, без всякакви GPS данни. Една от времемите марки бе съмнителна. Беше 1725580740, което не е стандартно за GPS, която изпозва формат ISO 8601, като например 2024-09-06T09:25:10.032Z.
3. Файл №1 от Navionics. Този файл има валидна времева марка от реален GPS. Началната точка е на 792-ия километър от ретата (остров на Дунав) и свършва край Лом.
4. Файл №2 от Navionics File #2). Този файл заомва във Видин и приключва след 20.9 км. Има коректно форматирана времева марка: 2024-09-06T00:19:03.032Z. В него е регистрирана скорост от 40 км/ч, непосилна за плувец. Това повдига върсова за евентуално манипулиране или грешки при данните.
Общо представени:
Два файла от Navionics с разширение txt и един с разширение gpx, който се чупи след 4 часа, един файл Raymarine с разширение txt, а не типичното .gpx.
Единственият пълен файл е вероятно от Raymarine C70, който обиквовено използва формат .gpx. Но бе изпратен като обикновен тест, без всякакво разширение. Скоростите в този файл бяха почти идеални. Те бяха около 5 км/ч без никакви флуктоации. Данните от GPS в истинския живот са различни заради теченията, вятъра, усилията на плувеа и спиранията за подхранвне. Нереалните времеви маркери и нереалистично големите скорости повдигат съмнението за манипулиране на данните Оригиналният файл бе тестови, а не .gpx. Или той е бил ръчно редактиран и генериран. Това е обяснението за перфектните скорости във файла.
1. Проблемът с Z (Зулу) времето
Z в края на времевата марка показва, че времето е по Гринуич (UTC), а не местно. Следователно, ако файлът показва старт в 2024-09-06T03:19:00Z, това означава в 3,19 UTC. България е в Източноевропейската времева зона (UTC+3 през септември). Те статират в 3:19 местно време, но данните показват 03,19 UTC. Това означава външна намеса.
Първият файл, който ни бе изпратен е начертан курс на плуването без времеви марки.
Вторият бе извлечение от Navionics. Той има точната времева марка от 0,19 UTC
Третият файл бе текстови от Raymarine. С Z, но с точното местно време от 3,19 часа 2024-09-06T03:19:00Z.
Ведната се набива на очи проблемите с Z времето, което означава UTC. А във файла е записано:
2024-09-06T03:19:00Z
Следователно данните от GPS се записват в 3,19 часа UTC. Плувецът твърди, че е стартирал в 3,19 часа местно време. България е в Източноевропейската времева знона (EET), UTC+3 по време на лятото. Значи 6,19 часа местно време, както е описано във файла. Това несъотвествие показва възможна намеса във файла. И, че този който го е направил не е знаел какво означава Z.
2. Съмнения за манипулация на скоростта
При продължителна проверка на файла се очаква, че данните за скоростта при етикатите за цялата продължителност на плуването показва постоянство, като стойностите са около 5 км/ч, като се различават съвсем малко. Ето данните за първия час от плуването:
5.27
5.04
5.04
4.46
4.43
5.21
5.76
Подобна постоянна скорост е немислима при плуване в открити води. При него скорстта се прменя заради течението, вятъра, усилията на плувеца, навигацията и спиранията за подхраване. Постоянната скорост показва човешка намеса. Напълно невероятно е тези данни да са автентични и автоматично въведени от данните на GPS.
3. Анализът, основан на време и дистанция
За да валидираме това преизчислихме скоростите. Използвахме дистанцията между точките и времевите интервали от GPS данните, като игнорирахме тези за скорост. Следват разкритията от първите 3 часа, като се базираме само на разстояние и време, без да се гледат тези от файла:
Първи час:
Дистанция: 2,71 км
Изчислени скорости:
2,94 км/ч
5,78 км/ч
7,04 км/ч
2,65 км/ч
3,75 км/ч
3,06 км/ч
Тези стойности флуктоират както е очаквано, като се отчетат вариациите в скоростта.
Втори час:
Дистанция: 6,53 км
Изчислени скорости:
5,77 км/ч
7,15 км/ч
21,59 км/ч
3,97 км/ч
10,46 км/ч
3,63 км/ч
2,87 км/ч
3,40 км/ч
1,87 км/ч
Отново има сериозна флуктоация в скоростта с една особено голяма (21,59 км/ч), която може да бъде обясняна единствено с усилено рязко движение или друг природен фактор, който е повлиял на движението.
Трети час:
Дистанция: 8,82 км
Изчислени скорости:
5,33 км/ч
8,66 к/ч
9,99 км/ч
9,44 км/ч
4,63 км/ч
3,91 км/ч
0,84 км/ч
10,68 км/ч
8,89 км/ч
19,53 км/ч
И тези скорости показват огромни разлики от почти постоянната посочена във файла.
4. Несъответствия
Най-важното несъответствие между калкуринатите скорости и тези посочени във файла. Например между 06:26,12 часа и 06:32,40 часа файлът показва скорост от 4,68 км/ч. А скоростта изчислена от дистанция и време е 19,56 км/ч. Това е огромна разлика.
Също така от анализираните секменти открихме следните реални скорости от GPS точки: 5,33 км/ч, 8,66 км/ч и 9,99 км/ч, което силно контрастира с обявената тскорост от около 5 км/ч във файла.
Единственото обяснение е, че някой е променил стойностите на скоост, за да се получи нещо спокойно и реално. Реално скоросттите са различни и то доста.
Обобщение
Анализът показва сериозни знаци, че GPS файлът е манипулиран. Този извод може да се направи от следното:
- манипулираните времеви марки и пълното несъответствие във времевите зони, като времето на старта по никакъв начин не съотвества с местното в България;
- файлът показва стабилна, почти перфектна скорост, което е невъзможно при нормално плуване;
- скоростите изчислени от премината дистанция и времето показват огромни разлики;
- изглежда, че данните за скоростта са променени ръчно. Това показва контролирано и нереалистично описание на движението. GPS данни трудно могат да бъдат наречени автентични. Калкураните стойности са различни от тези във файла.
Съпоставка на скоростта на течението:
Рекордьор: Богдан Козмин Чорбаджиу - 115,8 км край Железни врата, 12-13 август 2021 г.
Аврам Янчу - 103,8 см от Пожеженя до Железни врата 1, 26-27 август 2020 г.
Пол Джорджеску - 98,8 км от Пожеженя до Оршова, 14-15 август 2020 г.
Рекордьор: Богдан Козмин Чорбаджиу - от Базиас до Оршова
Този сектор се влияе от много фактори. Те включват освобождаване на вода от съоръженията преди него, топографията и сезонни промени. Този сектор е над язовир Железни врата 1. Той има доста по-високо течение от тези по-надолу към Черно море. Скоростта е обокномено от 1 до 2,5 м/сек (3,6 до 9 км/ч). При поройни дъдове могат да стигнат и над 10 км/ч, или когато е осбободена повече вода в по-тесните секции на участъка. Базиас е блидо до мястото, където Дунав влиза на румънска територия, а реката се стеснява към Оршова. Това увеличава скоростта, особено, ако не се регулира самото течение на реката. Влияние също така имат и притоците и резервоарите на язовира.
Аврам Янчу - от Пожежена до Железни врата 1 (103,6 км) за 36 часа, 29 минути на 26 и 27 август 2020 г.
Секцията на реката е много зависима от условията на сезона и управлението на язовирите над нея. Скоростта на течението е 1,5 до 3 м/сек (5,4 to 10,8 км/ч). Това е реалност особено при пролетното снеготопене или порои.
Секцията от Дунав при опита на Цанков
(1,8 to 5,4 км/ч): Видин до Козлодуй
Секцията на Дунав от Видин до Козлодуй в България е с доста по-бавна скорост на течението, отколкото други сектори в горното течение. Това е защото реката е по-широка и с по-малък наклон. Типични скорости на течението е между 0,5 до 1,5 за секунди (1,8 до 5,4 км/ч), в засимост от сезона и нивата на оттичане на водата. При сухи сезони скоростта на течението пада под 1 м/сек. При по-мокри, надвишават 1,5 м/сек, като това е заради притока от притоците в Сърбия и Румъния.
Обобщение на плуването:
Заглавие: Плуване в Дунав
Държава: България
Дистанция по права линия: 105,07 км
Плувна дистанция: 108 км (непотвърдена)
Време: 18 часа и 12 минути (непотврдена)
Описание на пътя: От километър 812 на Дунав до километър 704
Наблюдатели: Стефан Илиев, Герго Гергов
Треньор: Николай Илиев
Съответствие:
Данни от GPS/GPX Data: (непотвърдени)
Записки на наблюдателя: Без координати на старта и финала
Снимки, видео и коментар: коментар не е предоставен, финалът е приложен от пост във фейсбук
Правила, коита са следвани: WOWSA
Облекло: тестилен бански, не е цял, неопренова шапка, без допълнителна екипировка