Новите цели – да се класира на европейско, а най-късно след 8 години – и на олимпиада
Амбициозна, трудолюбива, упорита, търпелива, всеотдайна, българската състезателка по обездка в Испания Вивиан Порто вече покорява върховете. С родно име Вивиан Портокалска, младата жена го съкращава така, че да е приемливо за испанските съдии и медии, които отразяват успехите.
Тя е на 21 години, но е неразделна с конете от 8-годишна. Първите тренировки са на конната база "Хан Аспарух" при Бойко Найденов и тогава мечтае само за едно: никога да не слиза от седлото, никога да не се разделя с конете. В началото започва да се състезава на първенства по издръжливост: ездачите преминават през пресечена местност с различна дължина на пробега.
В седми клас Вивиан се мести с майка си в Испания и за нея единствената важна цел била да намери къде отново да язди. За последен път се състезава по издръжливост през 2018 г. и после започва тренировки по прескачане на препятствия, които обаче не носят желаното удовлетворение. В един щастлив ден на 2019 г. Вивиан открива дисциплината обездка.
В конния спорт обездката е не само най-трудна за овладяване, но съдиите са най-безмилостни, публиката е най-критична, а тренировките приличат повече на овладяване на балетно майсторство, отколкото езда. В тази дисциплина дори най-буйният по нрав кон е длъжен да се превърне в благородник, който като в бална зала да покаже най-доброто от своята класа и да бъде великолепният четирикрак партньор на човека в седлото.
Когато ездачът прескача препятствия, всички виждат – бутнал е или не е бутнал препятствието, и накрая се сравнява времето. В обездката обаче движенията на коня и ездача изискват такъв синхрон, че отстрани никой да не разбира как ездачът дава команди, а конят се движи, сякаш с ездача са вече един организъм. Изпитанията в едно състезание са толкова различни, че случайният зрител дори не може да осмисли всички елементи на изискванията.
Вивиан не само обича предизвикателствата – след почти цял съзнателен живот на кон тя знае усещането да го разбира с тялото си, да се превръща в част от неговото движение и да му предава своята воля, която да превръщат в синхрон.
В началните години на усилени тренировки момичето язди по 6-7 коня на ден. Това е къртовски труд, защото само един кон с проблеми в характера може да изпие душата на всеки ездач.
След като завършва средното си образование, на 17 години е приета в Кралската академия по езда в Андалусия. Изпитът е в две части: теория на конния спорт, в който се отговаря на много въпроси както за физиологията на коня, така и за техниките в различните видове езда, и практически изпит. До него са допуснати само кандидатите с най-високи резултати от теоретичния. Желаещите да влязат в академията са много, ездовите им умения са великолепни. И макар 80% от оценката за прием да са на базата на практическия изпит, без теорията няма как да се стигне до демонстрацията.
Приемат Вивиан с най-висок резултат на изпита. И това не е изненада – откак е започнала да се занимава с обездка, тя е спечелила над 50 състезания.
След приема в академията я очакват още повече труд, още повече усърдие в овладяването на техники за постигане на високи резултати от работата с конете. Напълно погълната от идеята за живот, посветен на конния спорт, тя се записва и Академия за треньори по езда, а вече следва и международна търговия.
Според младата жена всички знания, събрани в едно, ще помогнат да бъде компетентна в маркетирането на качествени състезателни коне, със своя труд ще може да подготвя млади животни до ниво, при което са готови за турнири и така ще ги купуват ездачи, които сами нямат уменията да превърнат младо животно в безупречен атлет.
През 2023 година на шампионата на Андалусия печели първо място и получава титлата "Шампион на Андалусия", критерий "Класика". В тежките метеорологични условия на първенството на Испания през 2024 г. грабва бронза.
По време на цялото държавно първенство вали проливен дъжд, организаторите го спират за малко, защото и при най-добро желание, ездачите не могат да отворят очи от пороя, който ги залива. Въпреки, че изпълнява програмата си под водните струи, всичко, което Вивиан усеща, е движението на коня и следи той плавно да прави преходите от един елемент към друг. Големият талант на Вивиан е умението да обяздва млади коне, и то по начин, който да не им позволява да развиват вредни навици. Тя е изработила свой метод, който на първо място изисква огромно търпение и системна последователност. Всичко започва от земя с корда, после упражнения под седло, търпеливо, с много повторения, много похвали за всяка добре изпълнена задача. Обяздването с Вивиан на гърба на коня винаги е с помощта и на още един треньор, който отстрани вижда първите грешки, които се случват, и започват постепенно корекциите. Когато конят са научи да познава ръцете, краката и всички помощи, които се прилагат, може да се направи следващата стъпка напред в обучението.
Вивиан печели първо място за млади коне, а предизвикателството е не само в младостта му, но и в пълната му липса на опит. Всеки, който е гледал състезание по обездка, знае, че конят може да се изплаши от саксия с цветя, от развят флаг на метри от него, от шума на публиката, от вида на съдийската трибуна. Младият кон трябва да вярва безгранично на своя ездач, за да могат заедно да покажат всичко, за което са се готвили, защото съдиите санкционират дори нервното махане на опашката.
Умелата ездачка признава, че двете най-трудни упражнения за нея са пиафе и пасаж. При пиафе конят подскача на място, като вдига нагоре краката си, а всяко копито трябва да стъпи отново на същото място. Това е трудно и за човек с два крака. И след като бъде изпълнено пиафе, без никакво нарушаване на ритъма, със същата крачка конят трябва да продължи напред и това вече е пасаж.
Най-нечестното за състезателите в обездката е лекотата, която виждат зрителите в изпълнението на изключително трудните упражнения, които се изработват с месеци неспирни тренировки. За Вивиан е изпитание упражнението, при което конят сменя предните крака на един такт. При децата това е равносилно на подскачане с ту с едното, ту с другото краче, а при коня това се постига с дълги тренировки както от земя, когато ездачът буквално му показва какво иска от него, а после и от седло.
Единствено в обездката след края на съчетанието съдиите веднага свалят наушниците на коня и проверяват дали в тях няма тапи, които помагат на коня да не се впечатлява от околните шумове. В обездката е забранено да се поставят защити за краката и от ездача зависи така да контролира хода на животното, че то да не удари предните си крака със задните.
Конят на Вивиан Фабюлус, когото тя е обяздила и с който вече печели награди, е първият в живота , който наистина я познава, търси я, умее да "говори" с нея и сам се чувства неин партньор. Догодина ще излязат заедно и ще се състезават при петгодишните коне, но тя е напълно убедена, че той ще стигне до най-висок клас състезания. А докато се подготвя ден след ден, участва на турнири и мечтае за бъдещи успехи на гърба с Фабюлус, Вивиан се възхищава на британската ездачка и трикратен олимпийски шампион по обездка Шарлот Жарден и нейния Валегро. Именно тя "произвежда" конче, купено за 4 хил. британски лири до днешната цена от 6 млн. лири.
Сега първата голяма цел на нашето момиче в Испания Вивиан е да се класира за европейското първенство по обездка за млади коне в Нидерландия, а след около 8 години да участват и на олимпиада.