- Даян дьо Кубертен дари монета от фамилията на Музея на спорта в София
- Снима се пред кадър от скок на Стефка Костадинова и летва на 209 см преди среща с примата на българската лека атлетика
Александра Жекова беше наградена със специалния медал "Спортисти за мир". Отличието й беше връчено от Даян дьо Навасел дьо Кубертен - потомка на основателя на съвременните олимпийски игри Пиер дьо Кубертен.
"Преди всичко, много се радвам да се запознаем. Вече съм много впечатлена от цялата ви кариера като спортист. И винаги се възхищавам на спортистите, защото знам колко голяма е отдадеността ви. Това е страст, но е и отдаденост. Знам колко много сила и работа се изисква в ежедневието. Знам, че пътят невинаги е лесен, че има моменти, в които падаш, моменти, в които те боли, и трудни моменти, които трябва да преодолееш. Но винаги имате невероятна устойчивост, която да ви помогне. И аз съм много възхитена от това. За мен спортистите са наистина сърцето на Олимпийските игри. Защото именно с вас всичко, което се съдържа в олимпийската идея, може да стане реалност, да се превъплъти и да стане пример за целия свят. Благодаря ви", започна Даян дьо Кубертен обръщението си към Александра Жекова.
"Искам да ви връча награда от името на президента на "Спортисти за мир" Жан-Люк Прадие. Аз съм тук като посланик на "Спортисти за мир" и пратеник на мира. Тази награда е признание отвъд вашата спортна кариера. Знаем невероятната ви кариера като спортист, но отвъд нея е инвестицията, която сте направили - избрали сте да продължите, като предавате и споделяте своя опит, като отделяте време на другите, да вдъхновявате и помагате за техния път напред. Да подаваш ръка и да помагаш на другите, е част от идеята да разпространяваме и философията за мира - как заедно можем да си бъдем полезни, но да бъдем полезни и за общото благо на всички по света. Именно за тази ваша отдаденост и след спортната кариера ви връчваме тази награда - че продължавате отвъд невероятното постижение да бъдете успешен спортист, че сте достатъчно щедри да отделите от времето си, енергията си, опита си, за да го споделите в името на следващото поколение", добави потомката на Пиер дьо Кубертен.
"За мен е чест да получа тази награда. Мисия е да предавам нататък натрупаното по време на спортната ми кариера и знанията си, да продължа и идеите на олимпийското движение - с мир и почтеност в душата. Подкрепата на млади спортисти в тяхното олимпийско пътуване е мисия, близка до сърцето ми. Заедно ние въплъщаваме ценности като уважение, смелост, чест, самоконтрол, честна игра, скромност, учтивост, стремеж към високи постижения, лоялност и справедливост. Докато гледаме напред към игрите в Милано и Кортина през 2026 г. и в Лос Анджелис през 2028 г., си спомням силното послание на Олимпийските игри за мир и единство. Тези ценности оформят не само спортистите, но и лидерите на утрешния ден", заяви Александра Жекова.
"Емоционален момент. Това са емоции, пълни с любов. Усещането, което цялото това пътуване към Олимпийските игри дава на спортиста, е най-важното в живота. Не медалът е най-важното, а самото пътуване. Това вътрешно желание и устойчивост, огънят в теб и волята да продължиш, дори когато е наистина трудно. Много съм благодарна, че имах възможността да изпитам всичко това. Невероятно е. Затова съм толкова емоционална сега", каза българската спортистка, след като получи отличието.
Именитата ни сноубордистка Александра Жекова участва четири пъти на Олимпийски игри, а два пъти е финалистка. Дебютът й е в Торино през 2006 г. Във Ванкувър през 2010 г. е знаменосец на България. И голямата надежда за златен медал. По време на квалификацията пада и разтяга мускул. За да се изправи след игрите и да продължи по-силна. През 2011-а печели първите си победи за Световната купа в дисциплината бордъркрос. На Олимпийските игри в Сочи през 2014 г. достига до финалите. Движи се трета до момента, в който италианката Микела Майоли й препречва пътя на метри преди финалната права и в крайна сметка Жекова завършва пета. На игрите в Пьонгчанг през 2018 г. завършва на шесто място. Александра има три златни медала и общо 17 подиума за Световната купа. Тя е европейска шампионка и шампионка от Зимната универсиада в Гранада. След края на спортната си кариера продължава развитието си като личност и обучението си. Настоящ спортен психолог, ментор и консултант на млади спортисти.
Потомката на Пиер дьо Кубертен награди Александра Жекова в Музея на спорта на Националния стадион "Васил Левски" в София, в специалния кът с безценни експонати от две големи личности за българския спорт, свързани пряко с олимпийското движение - генерал Крум Лекарски и генерал Владимир Стойчев. Даян дьо Кубертен беше впечатлена от богатствата, съхранявани в българския музей на спорта. И най-вече от наличието в него и на експонати, свързани със самия Пиер дьо Кубертен. Потомката на основателя на модерните олимпийски игри подари на уредника на Музея на спорта Катя Иванова и специална монета от фамилия Кубертен, която да бъде добавена сред безценните експонати.
На награждаването присъства и координаторът на "Пробега на мира" за България Виолета Ангелова, която благодари на Александра Жекова за добрия пример и отстояване на каузата на мира. След което бе направена и снимка с горящия факел на мира.
Даян дьо Кубертен пристигна на специално посещение в България по покана на "Пробега на мира" и асоциация "Докосни дъгата", за да връчи международната награда "Почетен факлоносец на мира" лично на четирима българи. Тя отличи бронзовата медалистка от олимпийските игри в Токио Евелина Николова (борба), записалата паметен дебют на олимпийските игри в Париж нова звезда на спортната гимнастика Валентина Георгиева, президента на Българската асоциация на спортните журналисти Найден Тодоров и предприемчивия младеж, вдъхновен да работи за спорта Джем Юмеров.
След това в ролята си на посланик на "Спортисти за мир" връчи и медала на Александра Жекова.
В края на посещението си в България Даян дьо Кубертен бе приета от председателя на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова.
Любопитно е, че преди да се отправи към срещата с примата на българската лека атлетика, наследничката на Кубертен си направи снимка във фоайето на националния стадион с кадър от скок на Костадинова, пред който на 209 см е издигната летва, символизираща доскорошния световен рекорд във високия скок, стоял №1 цели 37 г.