Победата на Алберт Попов изравни България с цял континент - Австралия в историята на световната купа по ски. Ние имаме два успеха, колкото и австралийците. И двата ни успеха дойдоха на 8 януари с разлика от 45 години - от 1980 година в Ленгрис, където триумфира Петър Попангелов и 2025 година в Мадона ди Кампильо.
Едва 19 държави за цялата история имат успех при мъжете, а една вече не същестува - СССР. Нейните алпийци имат 5 успеха.
“Каква нощ... Работил съм много през целия си живот за тази 1 минута 45 секунди.
Нямаше как да го направя без подкрепата на моя екип, семейството ми, Българска федерация по ски и моите партньори, които бяха до мен и вярваха в мен!
Поздравления за Лоик Меяр и Самуел Колега. Благодаря ви!”, написа Алберт след победата.
Наградата си получи от треньора си Ивайло Борисов, който го изведе на тренировка в 7,30 часа сутринта, за да може след това да се пътува до Аделбоден (Швейцария), където в събота е следващият слалом за сезона.
Победата на Алберт взриви света на ските. “Гадзета дело Спорт” го сравни с Марсел Хиршер, 8-кратен носител на световната купа, заради нисичкия ръст, а вече се сдоби и с нов прякор. Аби бе известен като Шорти (Ниския), но от вчера според британския “Евроспорт” е Джобната ракета.
Репортажът на една от италианските телевизии стартира с “Мадона говори на български”. Швейцарският “Блик” припомни най-тежкия момент в кариерата му - катастрофата в Зьолден, където оцеля по чудо.
Австрийците също се приобщиха към успеха, като отбелязаха, че навремето той учи и тренира там. И те се опитаха да върнат нещата към катастрофата, когато загина треньорът на националите ни Драго Грубелник, а Аби оцеля.
“Много често мисля за това, то остава с мен. Сега обаче сме тук, трябва да гледаме напред”, заяви българинът пред австрийската агенция АПА. “Имах късмет, че успях да карам ски днес и да спечеля. Едва днес обаче успях да се почувствам за първи път като спортист, спечелил място на стълбичката”, допълни той.
Дори официалният сайт на МОК обърна внимание на победата на българина, което се случва изключително рядко по време на сезона.
А Аби даде на цял свят да разбере за кого е победата - за дъщеричката му Кая, която на Цветница ще стане на 2 години.
“Една сбъдната мечта. Победата означава всичко за мен - заради тежката работа, всичките години далеч от семейството и невероятно тежките тренировки. Означава и много за енергията, която получаваш. Да продължиш напред, да продължиш да си мотивиран”, допълни Алберт.
“Означава много и за моята родина. Искам да виждам повече деца на ски в България. Надявам се, че те ще видят, че всичко е възможно. Можеш да успееш, ако се трудиш. Заради това смятам, че е важно за България”, каза още Алберт.
Победата означава и много за Аби, освен самочувствието, което му дава.
Той вече е 13-и в ранглистата на слалом, което означава, че в Аделбоден ще участва в жребия за стартовите номера и при късмет може да изтегли 9-и.
В класирането за малката световна купа по слалом българинът вече е на седмо място със 152 точки, като разликата с лидера Лоик Меяр, който бе втори след него в Мадона ди Кампильо, е 173. Меяр поведе в класирането, като изпревари с 10 точки Хенрик Кристоферсен, който малко се поизложи в нощния слалом.
Пред Алберт са още само Клеман Ноел, който тръгна с поредни победи през сезона, Атле Ли Макграт, Самуел Колега и Тимон Хоган. Или от държавата, която има най-много победи за световната купа в историята - Австрия, няма състезател пред българина.
В генералното класиране Алберт вече е на 21-о място, като там продължава да води Марко Одермат пред Хенрик Кристоферсен и Лоик Меяр.
А в момента България се явява 14-ата по сила държава в ските в класирането по нации.
Петър Попангелов:
8 януари да стане ден на българските ски
“Когато видях как кара Алберт Попов във втория манш, бях сигурен, че най-малко ще е втори в крайното класиране, коментира Петър Попангелов, който е гледал надпреварата в Мадона ди Кампильо в хотела си в Боровец заедно със семеен приятел от Швеция. - Знаех, че норвежкият състезател Атле Ли Макграт е много, много подготвен. Но не успя да завърши. Това не е късмет за Алберт, защото той си направи карането както трябва и не е виновен за отпадането на норвежеца. Дано следващата българска победа в световната купа по ски да не е след още 45 години. Аз имах същото изживяване като Атле Ли Макграт през 1979 г., на същото място.
Това стана дни преди да спечеля старта от световната купа в Ленгрис. След първия манш водех в класирането, но по време на втория четири врати преди финала пропуснах врата, “хвана ми кол”, както казваме на жаргон в ските.
Наистина така се случи, че 8 януари може да бъде обявен за ден на българските ски, както вече предложиха феновете на ските в България”, завърши Попангелов.
Политиците се счупиха да го поздравяват, забравили за Витоша
Цеко Минев: Всички трябва да се гордеем
Изведнъж ски спортът стана актуален и за родните политици, забравили какъв хаос създадоха в родната планина на Алберт - Витоша. Заради техните промени в Закона за горите в момента работят само два лифта в планината до столицата и всеки почивен ден хората не могат да стигнат до нея.
Точно на “Алеко” Алберт стъпи за първи път на ски, както винаги е признавал - още с памперси. “Лифтове трябват! И не забравяйте, че Алберт кара за България!”, изригна шефът на клуба му “Мотен” Ивайло Рангелов-Баретата.
Иначе президентът Румен Радев поздрави Алберт за невероятния успех, а преди няколко години при него имаше кръгла маса за проблемите на зимните ни курорти и от нея не произлезе нищо. Включи се служебният премиер Димитър Главчев и шефът на Народното събрание Наталия Киселова.
Кметът на София Васил Терзиев изненадващо изтъкна, че точно Алберт е спортист на столицата за миналата година и лице на инициативата “София - световна столица на спорта”. Вероятно също така забравил, че лично поканен на церемонията по награждаването на Алберт миналата година, я пропусна, а в няколко интервюта нарече инициативата пълна измислица.
Много искрено се зарадва единственият българин, печелил “Златната топка” - Христо Стоичков. “И високо над върха е Алберт! Страхотна победа, момче! Ти си гордост за България! Сигурен съм, че това е само началото!”, написа той във фейсбук.
“Знаменито!!! България отново на върха в алпийските ски! Поздравления и благодарности за талантливия ни алпиец, за неговия екип и за всички в БФ Ски. Предолимпийският сезон започва великолепно с триумфа на Радо Янков в сноуборда, с огромния успех на Алберт и с обещаващите засега резултати в биатлона и в ски скока. Гледаме с надежда към Милано Кортина 2026”, заяви пък президентът на БОК Стефка Костадинова.
“Победата на Алберт е напълно заслужена и чакана с нетърпение. Тя е в резултат на дълги години упорит труд, усилия, лишения, строга дисциплина и подготовка. Ние, които познаваме отблизо неговата целеустременост и следим отблизо резултатите му, знаем, че от години той е част от елита в ските. Тази победа на Алберт е за цяла България и направи всички българи щастливи. Дано този успех да е началото на един уникален сезон за Алберт и за българските ски. След финала на състезанието в сряда вечерта получих стотици поздравления”, заяви президентът на ските Цеко Минев. “Сред известните имена от ски спорта лично ми се обадиха Марк Жирардели, Алберто Томба и Килиан Албрехт, които гледаха на живо слалома, първият български победител в слалом от световната купа Пепи Попангелов, президентът на ФИС Йохан Елиаш. Не спират да изразяват радостта си и много българи от целия свят. Удовлетворен съм, че дългогодишните усилия от страна на Българската федерация по ски, с подкрепата от Министерството на младежта и спорта, дадоха резултат и отново имаме победител за световната купа. Благодаря на всичките ни дългогодишни партньори и искам да знаят, че този успех е и техен. Целият свят чу българския химн в чест на Алберт Попов, с което всички трябва да се гордеем!”, допълни той.