
100 дни от векове е нарицателният израз, за да се разбере дали един човек става за дадена позиция.
Толкова е периодът, през който Наполеон се завръща на власт във Френската империя, който завършва с разгрома му в битката при Ватерло. А оттогава до ден днешен се използва за първата базисна дисекция на новите лица.
100 дни изминаха и от назначението на Хулио Веласкес като треньор на “Левски”. Навършиха се онзи ден. Испанският спец официално пое “сините” на 5 януари.
При представянето си тактикът не обяви гръмки цели. Подходи плахо в непознатата за него българска действителност. Но с всеки един изминал мач на отбора сякаш започна да показва истинското си лице.
100-те дни на Веласкес започнаха ударно - с 3 поредни победи - една от които над “Лудогорец”. След това обаче такава серия нямаше - измъкнати точки на магия - на 2 пъти с голове дълбоко в продълженията. “Левски” бе тотално надигран от няколко от съперниците си за този период, въпреки че на хартия са доста по-непретенциозни. И завършиха пагубно - с първа загуба в първенството за испанеца - 1:2 от “Черно море”. За капак пък още в 4-ия си мач по родните терени Хулио отпадна за единственото отличие, за което “Левски” можеше да се бори - купата на България, след загуба 0:1 пак от варненския тим, воден от Илиан Илиев.
А с оглед на това в каква форма се намира отборът и кои са противници в плейофите, нищо чудно и да бъде принуден да си събере багажа в посока Саламанка - разбира се, не по собствена воля.
Но Хулио си знае своето. След всеки мач Веласкес не спира да хвали колко добре играе отборът му. Въпреки че това няма нищо общо с реалността. И само благодарение на слабите противници “Левски” е втори в класирането.
Любимата статистика на спеца също вече не е в негова полза. Наставникът доскоро не спираше да обяснява пред журналистите как “сините” са най-добрият отбор в т.нар. роден елит. И даваше факти. Е, невинаги бяха точни. Откакто Веласкес застана начело на “Левски”, тимът изигра 10 мача за първенство. В тях воденият от испанеца тим спечели 19 точки. Което му отрежда 4-о място в импровизираното класиране. С толкова точки е и пълният с българи “Арда”, но тимът от Кърджали има по-добра голова разлика. Само за сравнение - в “Левски” играят къде-къде по-скъпоплатени играчи. В родопския град нямаше и такава селекция, която испанецът пожела и получи. А и треньорът им Александър Тунчев едва ли получава заплатата на Веласкес.
С точка повече след подновяването на сезона е “Лудогорец”. ЦСКА пък е завоювал с 2 повече от “Левски”, откакто испанецът стана треньор в България.
С фактите по-горе спокойно може да се заключи, че “сините” на Веласкес не надграждат по никакъв начин спрямо първия дял на първенството. А напротив - нивото е по-ниско от показаното от отбора при предшественика на испанеца Станислав Генчев.