Кенийска доминация на маратона на София

Снимка: Ники Литов

Кенийци спечелиха четири от шестте старта на 34-тия маратон в София.

На класическата дистанция при мъжете триумфира Самсон Кипроно, който направи нов рекорд на трасето - 2 часа 14 минути и 49 секунди. При жените първото място с 2 часа 40 минути и 30 секунди спечели Рут Матебо. С тази си победа тя спечели и джакпота от 20 хиляди лева от веригата "Бягането начин за живот", която включва маратоните в Стара загора и Варна.

На 21 километра отново победители бяха кенийци - Нелсън Черутич и Кристине Оиго.

На 10 километра при мъжете спечели Митко Церов, а при жените най-бърза беше сръбкинята Оливера Йевтич.

Победителите бяха наградени от министъра на младежта и спорта Красен Кралев и кмета на София Йорданка Фандъкова.

Национални шампиони на маратона станаха Димчо Мицов и Радосвета Симеонова.

Халфът Георги Костадинов е оптимист за бъдещето на националния отбор. Играчът на руския "Арсенал" (Тула) съжалява за изпуснатата победа в гостуването на Кипър. "Имаме добра основа - смята Костадинов. - Все още ни липсват някои неща, които се изграждат с времето. Имаме добро бъдеще. При 1:0 се оголихме и затова съперникът ни вкара гол.

Голмайсторът на България в мача срещу Словения Галин Иванов остана разочарован от неуспеха на отбора да се класира за следващата фаза на турнира. Халфът на "Славия" отбеляза дебютното си попадение за "лъвовете". "Разочароващо е, че не успяхме да се класираме напред - каза Иванов. - Има голямо желание, имаше и голяма цел,

Ветеранът Георги Петков е готов да продължи да играе за националния отбор и в европейските квалификации догодина. 42-годишният страж направи страхотно спасяване в края на мача със Словения и спаси отбора от загуба. Петков няма нищо против и да спечели наградата "Футболист на годината", за която е фаворит според репортерите на БНТ.