"Атлетико" затвърди испанската доминация в турнирите, взе Лига Европа с 3:0

СНИМКА: РОЙТЕРС

"Атлетико" (Мадрид) затвърди испанската доминация в двата европейски клубни турнира през последните години.

"Червено-белите" разбиха 3:0 "Олимпик" (Марсилия) на "Стад дьо Лион" и за трети път спечелиха трофея. Повече - 5, има само "Севиля".

Въпреки че отстъпваше във владеенето на топката през първото полувреме (39%/61%), "Атлетико" показа убийствена ефективност.

И двете опасни контраатаки на мадридчани бяха превърнати в голове от главният им реализатор - французина Антоан Гризман.

Антоан Гризман СНИМКА: РОЙТЕРС

Той откри резултата в 21-ата минута, а в 43-ата направи 2:0, което на практика прекърши съперника.

Нещата можеха да се развият по друг начин, ако в 4-ата минута нападателят на символичните домакини от "Олимпик" Валер Жермен не бе пропусна от изключително чиста позиция сам пред вратаря.

През второто полувреме французите имаха само един шанс - резервата Митроглу удари греда, докато испанците пропуснаха да увеличат преднината си на няколко пъти.

В крайна сметка окончателното 3:0 оформи капитанът Габи, което короняса "Атлетико" като 12-ият испански отбор, взел европейска купа, от последните 13 издания общо на Шампионската лига и Лига Европа.

Единственото изключения е миналогодишният успех на "Манчестър Юнатйед" в Лига Европа.

Освен купата "Атлетико" взе и своеобразен реванш от футболната история.

Също в Лион, но на другия стадион - "Жерлан", "дюшекчиите" загубиха преди 22 години друг европейски финал, при това със същия резултат 0:3.

На 2 май 1986 г. "Атлетико" падна от "Динамо" (Киев) в решителния мач за купата на носителите на купи, която вече не съществува.

Живея с 400 лева, нямам пожизнена пенсия, но не се оплаквам "Видях "другия" свят, но още искам в този! Имам много какво да направя с живота си, а и внучката ми дава крила". Това сподели пред вестника ни голямата ни оперна прима Христина Ангелакова месеци преди да си отиде от този свят на 20 май. Певицата почина на 73 г.

Война за контрол на наркоканали към Блзкия изток и разчистване на сметки заради предателство около разбитата фабрика за амфетамини в софийското село Опицвет са причина за екзекуцията на арабите Фейсал Закка и Матар aл Рулех. В това са убедени криминалисти, разследващи зловещото покушение от края на 2002 г.

Д-р Петър Берон се мотае по столичните пазари, видяха топпапараците на "България Днес". В малко разпасан вид зоологът разгледа внимателно какво предлагат търговците и избра най-доброто за своята