"Атлетико" затвърди испанската доминация в турнирите, взе Лига Европа с 3:0

СНИМКА: РОЙТЕРС

"Атлетико" (Мадрид) затвърди испанската доминация в двата европейски клубни турнира през последните години.

"Червено-белите" разбиха 3:0 "Олимпик" (Марсилия) на "Стад дьо Лион" и за трети път спечелиха трофея. Повече - 5, има само "Севиля".

Въпреки че отстъпваше във владеенето на топката през първото полувреме (39%/61%), "Атлетико" показа убийствена ефективност.

И двете опасни контраатаки на мадридчани бяха превърнати в голове от главният им реализатор - французина Антоан Гризман.

Антоан Гризман СНИМКА: РОЙТЕРС

Той откри резултата в 21-ата минута, а в 43-ата направи 2:0, което на практика прекърши съперника.

Нещата можеха да се развият по друг начин, ако в 4-ата минута нападателят на символичните домакини от "Олимпик" Валер Жермен не бе пропусна от изключително чиста позиция сам пред вратаря.

През второто полувреме французите имаха само един шанс - резервата Митроглу удари греда, докато испанците пропуснаха да увеличат преднината си на няколко пъти.

В крайна сметка окончателното 3:0 оформи капитанът Габи, което короняса "Атлетико" като 12-ият испански отбор, взел европейска купа, от последните 13 издания общо на Шампионската лига и Лига Европа.

Единственото изключения е миналогодишният успех на "Манчестър Юнатйед" в Лига Европа.

Освен купата "Атлетико" взе и своеобразен реванш от футболната история.

Също в Лион, но на другия стадион - "Жерлан", "дюшекчиите" загубиха преди 22 години друг европейски финал, при това със същия резултат 0:3.

На 2 май 1986 г. "Атлетико" падна от "Динамо" (Киев) в решителния мач за купата на носителите на купи, която вече не съществува.

С разбита свръхмодерна печатница за фалшиви пари се похвалиха на специална пресконференция от ГДБОП и спецпрокуратурата. Нелегалната фабрика за ментета се помещава в подземията на несебърския хотел "Кантилена", обяви зам. главният прокурор Иван Гешев. При операцията са задържани четири човека, отговорни за създаването и функционирането на

Разложката кримка Атанас Мечев-Гаргата отново бе арестуван за наркотици, но отново болно сърце го прати в болница вместо зад решетките! Истинско дежавю изживяват антимафиоти, изпратени да заключат за пореден път 33-годишния рецидивист. Само за няколко месеца Гаргата, срещу когото тече наркодело в спецсъда,

Двукратният шампион на България с "Лудогорец" и настоящ футболен мениджър Урош Голубович обяви, че вратарят Мартин Полачек не е за "Левски". Словашкият страж сбърка фатално при първия гол за "орлите" в голямото дерби на 12-ия кръг. Разградчани победиха с 2:1 и изместиха "сините" от върха в класирането.