Национален празник в Русия - “сборная” на 1/4-финал след 4:3 над Испания с дузпи

Националният герой на Русия Игор Акинфеев се радва със съотборниците си след изключителната победа над Испания. СНИМКА: РОЙТЕРС

Националните празници на Русия се увеличиха с още един. 1 юли вероятно ще бъде обявен за Ден на футболната слава, след като националният отбор се класира на 1/4-финал след 4:3 дузпи срещу Испания.

Редовното време и продълженията завършиха 1:1 след автогол на Сергей Игнашевич в 12-ата минута и гол от дузпа на Артьом Дзюба в 41-ата.

При 11-метровите четиримата първи руснаци вкараха, а вратарят им Акинфеев спаси ударите на Коке и Аспас. Така испанците остават само със загуби срещу домакини на световни първенства - това им е четвъртата.

Треньорът на Русия Станислав Черчесов изненада всички с поредно връщане към уж зачеркната схема с трима защитници. Именно с нея той натрупа 8 мача без победа в подготовката и буквално уби вярата на феновете в успешното представяне. С нея обаче той очевидно искаше да получи числено превъзходство в средата на терена, така необходимо му за възпирането на мобилните халфове на Испания.

Почти цялото първо полувреме тактиката на Черчесов сработи само в дефанзивната си част, при това ненапълно - още в 12-ата минута Асенсио центрира от пряк свободен удар, Игнашевич се опита да пребори връхлитащия към вратата Серхио Рамос и топката от прасеца му влезе във вратата за 0:1.

Това е вторият автогол за Русия на това световно, което означава изравнен рекорд, който досега се държеше еднолично от България. През 1966 г. в Англия Вуцов и Давидов вкарват в собствената си врата срещу Португалия и Унгария.

След 35-ата минута обаче испанците необяснимо върнаха газта и домакините, нахъсвани от 78 011 по трибуните, натиснаха. При едно центриране топката се удари във вдигнатата високо ръка на Жерар Пике и съдията Бьорн Кайперс не се поколеба да свири дузпа въпреки енергичните испански протести. Дзюба не даде никакъв шанс на Де Хеа и изравни.

След почивката испанците очевидно решиха, че с бързане нищо няма да направят, и започнаха с безкрайните си подавания успоредно на централната линия и наказателното поле на домакините. До опасности пред вратата на Акинфеев рядко се стигаше и редовното време логично изтече към продължения при статистика за владеене на топката 75 на 15 процента в полза на испанците.

В 97-ата минута се случи поредно историческо събитие на това световно - за първи път беше направена четвърта смяна. По правилник това вече е разрешено, ако има продължения.

Два пъти испанците искаха дузпа в продълженията, но тя не им бе дадена.

На трибуните бе испанският крал Фелипе VI, който гледа мача с премиера на Русия Дмитрий Медведев.

В следващата фаза "сборная" ще срещне победителя от 1/8-финала Хърватия - Дания.

Специална марка, посветена на 15-годишнината от приемането на България в НАТО, бе валидирана вчера в Министерски съвет. Пощенската марка изобразява трабантчето на тогавашния външен министър Соломон Паси. Освен него в церемонията участваха министърът на външните работи Екатерина Захариева и министърът на транспорта Росен Желязков.

Трябва да бъдем държани в ареста най-дълго време, за да може да се сложи ръка на фирмената ни собственост. От задържането ни се цели икономически ефект! Това заяви вчера пред апелативния спецсъд Евгения Банева, съпругата на олигарха Николай Банев, по повод дружествата, които двамата управляват, научи "България Днес".

Народният бард Веселин Маринов мина на повикване. Звездата бе изловена от топпапараците на "България Днес" търпеливо да чака пред столична бизнес сграда, тръпнейки да получи обаждане, за да бъде пуснат вътре. Изпълнителят на "Горчиво вино" чинно постоя десетина минути, говорейки по телефона с папка под мишница с надеждата да му отворят дверите на