Англия продължава към финала, Кейн - към "Златната обувка"

СНИМКА: РОЙТЕРС

Английският национален отбор се класира за първи път след 2006 г. за 1/4-финал и поглежда към финала на световното в Русия след драматичен успех с дузпи над Колумбия.

По принци "трите лъва" са в по-лесния поток, защото Испания отпадна, а Бразилия, Белгия, Франция и Уругвай са в горната част на схемата.

Редовното време и продълженията в Москва завършиха 1:1, като за британците откри Хари Кейн пак от 11-метров, а за Колумбия се разписа Йери Мина в третата минута на добавеното време.

При дузпите всички вкарваха до 3:2 за южноамериканците, когато Джордън Хендерсън пропусна. Урибе обаче веднага му върна жеста като нацели гредата, а следващият поред колумбиец - Карлос Бака, не успя да преодолее вратаря Пикфорд. Така всичко бе решино от точния удар на резервата Ерик Дайър, сложил край на спора с 4:3.

С това бе постигнат и рекорд на световните първенства за фазата на 1/8-финалите - три от тях завършиха с дузпи. Освен този мач по същия начин напред продължават Русия срещу Испания и Хърватия срещу Дания.

Англичаните печелят за първи път с дузпи на световно. Преди това загубиха през 1990 г. от Германия, през 1998 г. от Аржентина и през 2006 г. от Португалия.

Първото, което биеше на очи преди началото на мача по трибуните на стадиона на “Спартак”, събрали 44 190 зрители, а и преди това около него, беше превъзходството на колумбийската публика. На брой тя биеше англичаните поне 4:1, а по гласовитост разликата беше още по-фрапираща.

Англичаните заложиха на всичко най-добро в състава си и схема с трима централни защитници. Колумбийците бяха лишени от втората си голяма звезда след Радамел “Ел Тигре” Фалкао - Хамес Родригес, и затова треньорът им Пекерман беше избрал 4-5-1.

Почти всичко най-интересно през първото полувреме стана в 42-ата минута, когато американският съдия Марк Гайгер свири пряк свободен удар в полза на англичаните. Първо, минута-две отидоха за уточняване на мястото, после още почти пет имаше спор къде точна да е стената. Трипиър тъкмо заложи топката, когато Вилмар Бариос бодна с глава Хендерсън и англичанинът рухна като ритнат в челото от кон. В крайна сметка колумбиецът се размина с червения картон за сметка на жълт, а фаулът беше изпълнен в аут.

Нервите продължиха и след почивката, а кулминацията им дойде десет минути след нея. При изпълнение на корнер Карлос Санчес опита поясно хвърляне срещу английския капитан Хари Кейн, а след като не му се получи, пробва да го яхне.

Гайгер правилно отсъди дузпа, след което последваха очакваните няколко минути южноамерикански протести и дребни хитрости, като изравяне на дупка в точката за изпълнение на дузпата, за да се провали евентуално изпълняващият.

Той - Хари Кейн, обаче не трепна и вкара третия си 11-метров на това световно, с което попаденията му вече са 6 и той затвърди лидерската си позиция при голмайсторите. С толкова сънародникът му Гари Линекер стана стрелец №1 през 1986 г. в Мексико.

Провокациите и симулациите на южноамериканците като че ли бяха очаквани, но същото поведение от имащите се за родоначалници на модерния футбол англичани изглеждаше доста нелепо.

Особено обидно за феърплея се получи при смяната на Деле Али, който, очевидно предупреден, се изнесе до противоложната тъчлиния, след което около две минути прекосяваше терена, за да излезе.

Американският съдия не успя да овладее ситуацията въпреки вдигнатите още до 70-ата минута 7 жълти картона, мачът се накъса и стана неприятен за гледане, а той и преди това не беше нищо особено като качество на играта. От това, разбира се, повече полза имаха играчите на Гарет Саутгейт, които все пак имаха предимството да водят в резултата.

Британският план за отбрана действаше перфектно чак до 93-ата минута, когато вратарят Пикфорд с върха на пръстите си изби удар на резервата Урибе. На помощ при корнера в атака тръгна дори вратарят Оспина, но не той, а централният защитник Йери Мина успя да изравни след мощен удар с глава.

Англичаните очевидно съвсем не очакваха подобен развой, защото бяха сложили на гредата най-ниския си човек - Трипиър, и топката просто го прескочи.

Продълженията не промениха нищо нито в играта, нито в резултата, затова за трети път само в 1/8-финалите се стигна до дузпи. При тях англичаните имаха повече късмет и един пропуск по-малко, които ги класира за 1/4-финала.

Следващият съперник на “трите лъва” е Швеция, преодоляла с 1:0 Швейцария.

Кола се запали и изгоря на столичен булевард в Младост 4 днес около обяд. За щастие щетите са само материални и няма пострадали при

Йоланте Кабау е една от най-сексапилните футболни съпруги в света и го доказа пореден път. Жената на бившия холандски национал пусна кадър от новата си фотосесия. Моделката, тв водеща и актриса позира по бельо пред апарата на един от най-известните фотографи в Холандия. Дантеленото боди е част от нова колекция на известна марка.

Естрадните легенди Васил Найденов и Богдана Карадочева грабнаха последните слънчеви дни! Изпълнителите седнаха на кафене в центъра на София и се поглезиха със сокове и сладолед. Кеца и Богдана се бяха съсредоточили в сериозен разговор и от време на време отпиваха от чашите си. Другите посетители на заведението бяха толкова вглъбени в себе си,