Треньорът ни е много по-добър от президента ви

Треньорът на Франция Дидие Дешан се бори за толката с Горан Влаович. СНИМКА: РОЙТЕРС

Историята на мачовете между Франция и Хърватия е прекалено кратка, само 20 години и 7 дни. Персонално треньорът на французите Дидие Дешан е с цели три победи над президента на хърватската федерация Давор Шукер.

Всичко започва на световното във Франция, когато двата отбора играят един срещу друг на 1/2-финал. Точно Шукер отрива резултата в 46-ата минута. Почти веднага обаче Лилиан Тюрам изравни, а в 70-ата обърна резултата в полза на Франция. Домакините изживяха и кошмарни последни 14 минути, когато испанският рефер Хосе Мария Гарсия-Аранда изгони Лоран Блан. Но удържаха и отидоха на финал, за да спечелят единствената си титла до момента с 3:0 над Бразилия. Дешан е капитан на Франция в мача, а Шукер слага лентата в 61-ата минута, когато е сменен Звонимир Бобан. Мачът е точно на 8 юли пред 76 000 зрители на “Стад дьо Франс”.

На 11 ноември 1999 година Хърватия гостува отново в Париж за контрола и отново на “Стад дьо Франс”. Домакините обаче не дават шанс на съперника и го громят с 3:0. И отново всички голове падат през второто полувреме. Първо в 46-ата минута се разписва Робер Пирес, в 67-ата Флоран Морис прави 2:0, а поражението е оформено от Тони Верел в 76-ата.

Дешан се появява на терена точно през втората част, като влиза на мястото на Йохан Мику. Шукер играе цял мач за хърватите.

Давор Шукер, който сега е президент на хърватската федерация, се опитва да преодолее Лилиан Тюрам преди 20 години. СНИМКА: РОЙТЕРС

На 28 май 2000 година пък французите гостуват на “Максимир” в Загреб отново за контрола. Дешан и Шукер извеждат двата отбора като капитани. И французите печелят с 2:0 с голове на Робер Пирес в 23-ата минута и Давид Трезеге в 70-ата.

С това приключва и враждата на настоящия треньор на Франция и президента на хърватската федерация на терена. За да се възобнови на световното в Русия.

На 17 юни 2004 година е вторият двубой на голямо първенство между двата отбора. Те се падат в една група на европейското първенство в Португалия. Двубоят е на стадиона в Лерия. И завършва 2:2. Игор Тудор си вкарва автогол в 22-ата минута и така французите повеждат. В 48-ата минута датският рефер Ким Милтон Нилсен дава дузпа от хърватите и Милан Рапаич изравнява. След това Дадо Пършо ги извежда напред в 52-ата, но Давид Трезеге изравнява в 64-ата.

Резултатът се оказва фатален за хърватите. В групата те събират само 2 точки от равенства с Франция и Швейцария и отпадат. Французите пък са първи със 7, след като бият с 2:1 Англия и 3:1 Швейцария.

На 1/4-финалите обаче французите падат с 0:1 от бъдещия шампион Гърция и се прибират у дома след гол на Ангелос Харистеас.

Последният мач на двата отбора е контрола в Париж на 29 март 2011 година и резултатът е 0:0. В него се появяват и част от футболистите, които ще определят световния шампион в неделя. В състава на Франция са Юго Лорис, Адил Рами, Блейс Матюиди и Стив Манданда. При хърватите са Ведран Чорлука, Деян Ловрен, Лука Модрич, Иван Перишич, Домагой Вида, Иван Ракитич, Иван Стринич, Милан Бадел и Даниел Субашич.

Куршум от предишен атентат са извадили медици от тялото на несебърския бос Димитър Желязков - Митьо Очите след престрелката между хората му и групата на Божидар Кузманов - Божо Кравата в Слънчака! Това разказаха вчера пред съда доктори, помогнали за спасяването на Очите, научи "България Днес". Лекарите се явиха да свидетелстват по делото срещу

Манчо Ковачев осветли проблем с простатата. Ходя до тоалетна по 50-60 пъти на ден, оплака се изпеченият врачански мошеник За памперс се разплака в съда изпеченият врачански измамник Манчо Ковачев. Гангстерът разигра истински шоу спектакъл пред спецмагистратите, които решаваха дали да го пуснат от ареста заради проблемите му с простатата,

На доста необичайна случка станаха свидетели тази сутрин шофьори в столичния КАТ. Автомобил от опашката за смяна на талони изтърбуши вратата на един от каналите за технически преглед и почти падна в него. Не е ясно дали причина за инцидента е нетърпението на водачът да смени скъпоценните табели или техническа неизправност във возилото е довела за