Росен Барчовски стана дядо по време на инфарктен успех на баскетболистите

Росен Барчовски (най-отпред) куфее след изключителната победа над Латвия в евроквалификациите. СНИМКА: Иван Захариев

Националният селекционер Росен Барчовски изпита двойна радост по време на инфарктната победа със 110:104 над Латвия в евроквалификациите. По същото време голямата му дъщеря Ивета го е дарила с първия му внук Денис.

Зетят на Барчовски черногорецът Метин също е бил в залата в Ботевград с огромно знаме, за да подкрепя националите.
"Започна да ми дава знаци след мача, вече е знаел. Мислех си, че е нещо за победата и му връщах въздушни целувки. Като се прибрахме в хотела разбрах новината. Толкова радост не съм изпитвал", похвали се щастливият дядо.

Двубоят ни с латвийците започна много оспорвано, като играта вървеше кош за кош. Латвия успя да поведе с 18:14, което бе и най-голямата разлика до момента. Последваха два поредни коша на Минков и Янев, с които българите стигнаха до нов обрат, а след десет минути игра водеха с 22:21.

На два пъти преднината на „лъвовете“ достигаше 5 точки в началото на втория период, но след това гостите отвърнаха със серия от 8:0. Близо три минути нашите не успяваха да се разпишат, но две поредни тройки на Дий Бост ги изведоха отново напред. Нито един от двата тима не успя да се откъсне в резултата след това, като на почивката Латвия имаше минимален аванс при 37:36.

След паузата играта отново бе доста оспорвана. Постепенно обаче баскетболистите на Робертс Щелмахерс наложиха доминацията си в подкошието и малко преди края на третата част поведоха за първи път с двуцифрена разлика - 61:51. Българите обаче не позволиха на съперника си да се откъсне още, а преди заключителната четвърт успяха да намалят изоставането си на 58:63.

Още в началото на последната част високите ни играчи увиснаха с по четири фаула, но нашите не се отказаха и шест минути преди сирената стигнаха до пълен обрат за 71:70. Латвия успя да поведе с 83:76, но 12,8 секунди преди края „лъвовете“ свалиха разликата само на 2 точки. Мейерш бе фаулиран, той вкара първия, но изпусна втория наказателен удар и българите получиха шанс за последна атака. С отговорността се нагърби Станимир Маринов, който не трепна от далечно разстояние и изравни при оставащи 3,9 секунди, като след това се стигна до продължение.

Драмата продължи и в добавеното време. Нашите дръпнаха с 94:91, но съперникът им отвърна с 5 поредни точки и отново поведе минута преди края. България пак изравни след два точни наказателни удара на Йордан Минчев. Последва по един пропуск и за двата тима, но 3,4 секунди преди сирената Чавдар Костов бе фаулиран. Той обаче изпусна и двата пъти, латвийците вкараха зад центъра, но кошът им бе извън времето и се стигна до ново продължение. Заради пет лични нарушения обаче то бе пропуснато от Александър Янев, Марекс Мейерис и Артис Ате.

Мачът продължи да върви кош за кош, макар и с по-ниска резултатност. След поредното равенство при 100:100, националите ни поведоха с 5 след точни стрелби на Дий Бост и Станислав Ваклинов. Латвия намали на 2, но невероятна тройка с фаул на американския гард отново увеличи разликата и вдигна на крака хората в залата. В оставащото време последва размяна на фаулове, но без да има възможност за повече промени на водачеството. Срещата не довършиха също Димитър Димитров и Мартинш Мейерш.

Гърция постигна втора поредна победа в европейските квалификации и оглави група H, където е и България. Съседите ни навиха Босна и Херцеговина като гост със 70:65. Домакините вече са с баланс 1:1, колкото имат и българите.

Баскетболистите на Танасис Скуртопулос почти пропиляха преднина от 16 точки, която имаха в началото на второто полувреме, но все пак успяха да удържат аванса си до края.
Димитрис Аграванис бе най-резултатен за успеха със 17 точки, с толкова е и Милан Милошевич за състава на Босна и Херцеговина.

С ранен полицай и строшена патрулка приключи опит на униформените да разгонят тълпа роми в Девня. На 29 март в късния следобед Галин бил на улицата в Девня заедно със свои мургави другари, разказват от държавното обвинение. Струпването на много хора на едно място било забелязано от полицейски служители

Силвано Пранди може да остане начело на българския национален отбор по волейбол. Това обяви самият той в интервю за "Ла Стампа". "В края на 2020-а изтича моят договор Ц призна специалистът. - Когато приключи извънредното положение, сме се разбрали да се чуем и обсъдим плановете. Имаме уговорка за периода до края на 2022 г

Бившият национал Георги Пеев и половинката му Цветелина имаха повод за празник тези дни. Те отбелязаха две години от началото на връзката си. "Благодаря ти скъпи, че точно преди две години ме откри! Благодаря , че пристъпи към мен заговаряйки ме с най-зашеметяващата усмивка в света (на която, нямаше как да устоя)