
Световната история помни много битки. Футболната също има записани в аналите си немалко мачове, които се помнят не толкова с резултата, колкото с бруталността, жестокостта, юмручните схватки и спорните съдийски решения. Типичен пример за България е финалът за купата през 1985 г., когато играчите на ЦСКА "Септемврийско знаме" и "Левски-Спартак" се вкопчват гуша за гуша и впоследствие неколцина от тях, между които Христо Стоичков и Боби Михайлов, са изхвърлени от футбола до живот, а самите грандове са преименувани съответно на "Средец" и "Витоша". "24 часа" ви предлага кратко представяне на най-известните футболни сражения.
Битката на Нюрнберг
25 юни 2006 г. Нюрнберг, стадион "Франкен" ("Изи-кредит"), 1/8-финал на световното по футбол Португалия - Холандия 1:0.
Мачът остава в историята на световните първенства като този с най-много картони. Съавтор на рекорда е руският съдия Валентин Иванов, който показва 16 жълти, 4 по 2 от които са показани на едни и същи играчи и съответно автоматично се превръщат и в червени. Победното попадение е дело на Маниш в 23-ата минута.
Първият жълт картон е вдигнат още във втората минута - получава го холандецът Марк ван Бомел. След още 300 секунди е предупреден и Халид Буларуз за нарушение срещу Кристиано Роналдо, който на почивката е сменен. Португалецът обявява след мача, че фалът е бил преднамерен с цел да го контузи. Малко преди това за втори жълт картон е изгонен съотборникът му Кощиня. До 63-ата минута жълти картони получават още Маниш, Джовани ван Бронкхорст и Фиго, като последният удря съперник с глава и би трябвало да бъде изгонен директно.
Малко след това Иванов вдига втори жълт на Халид Буларуз, което провокира меле край страничната линия. Същото се повтаря и в 73-ата минута, когато холандците не вадят топката, докато контузен съперник лежи на тревата. Така те нарушават едно от неписаните правила във футбола, но се оправдават с многобройните симулации на португалските играчи.
Деко оставя Португалия с 9 души още в 78-ата минута, а последният червен картон е за Джовани ван Бронкхорст в петата минута на даденото от съдията продължение. В края на мача камерите улавят как трима от изгонените - Буларуз, Ван Бронкхорст и Деко, седят един до друг и оживено коментират. Последните двама са съотборници в "Барселона".
След мача президентът на ФИФА Сеп Блатер критикува остро съдийството на Валентин Иванов. По-късно швейцарецът се отказва от думите си и се извинява на Иванов. Португалия бие Англия в 1/4-финала и без Деко и Кощиня, но стига едва до четвъртото място.
Битката за Берн
27 юни 1954 г. Берн, стадион "Ванкдорф", 1/4-финал на световното по футбол Унгария - Бразилия 4:2.
Срещат се два от най-атрактивните отбора на световното в Швейцария. Бразилците още нямат успехи, а унгарците са с репутацията на най-силния отбор в света.
Пред 60 000 зрители английският съдия Артър Елис извежда двата отбора под проливен дъжд. В 7-ата минута унгарците вече водят 2:0 - разписват се Нандор Хидекути и голмайсторът на световното Шандор Кочиш. Бъдещият двукратен световен шампион Джалма Сантос намалява резултата от дузпа в 18-ата.
В 60-ата минута е точката на пречупване - в полза на Унгария е отсъдена дузпа, след която бразилският щаб и журналистите от страната на кафето нахлуват на терена. Налага се да бъдат изведени с полиция. Лантош вкарва за 3:1, но мачът се превръща в поредица от груби нарушения, побоища и симулации. В 65-ата минута Жулиньо намалява на 2:3, а малко след това Нилтон Сантос рита грубо капитана на унгарците Йожеф Божик, двамата се сбиват и са изгонени. Кочиш вкарва последния гол малко преди края, след което Жулиньо рита без топка Гюла Лорант и също е изгонен. Несвикналите да губят бразилци атакуват след края унгарската съблекалня и там боят продължава. ФИФА не взема никакви допълнителни мерки, а унгарците губят сензационно финала с 2:3 от Германия.
Съдията Елис констатира, че при днешните правила този мач е нямало да завърши, защото червени картони са заслужавали почти всички. Треньорът на унгарците Густав Шебеш е закърпен с четири шева.
Битката за Бордо
12 юни 1938 г. Бордо, стадион "Парк Лескюр", 1/4-финал на световното по футбол Бразилия - Чехословакия 1:1 (след продължения).
Мачът остава в историята като първия на световно първенство, в който наведнъж са изгонени трима футболисти. Всъщност рекордът остава неподобрен цели 68 години, докато в Германия не са показани червени картони на двама португалци и двама холандци в мача помежду им.
Бразилците повеждат чрез бъдещия голмайстор на световното Леонидас да Силва в 30-ата минута. Чехите изравняват от дузпа в 65-ата чрез главния си голмайстор Олджих Нейедли. Унгарският съдия Паул ван Херцка откровено изпуска мача, макар да показва червен картон на бразилеца Зезе Прокопио още в 14-ата минута. Голмайсторът за чехите Нейедли и капитанът и вратар Франтишек Планичка са със съответно счупен крак и рамо.
Планичка геройски доиграва редовното време и продълженията, защото тогава смени не са позволени. В 89-ата минута са изгонени Ян Риха и Мачадо, а играта заради тежки контузии напускат още Йожеф Кощалек и трима бразилци, между които звездите Леонидас и Перасио.
Два дни по-късно мачът е преигран отново на "Парк Лескюр" в Бордо. Чехите дръпват 1:0 в 25-ата минута с гол на Властимил Копецки. Леонидас изравнява в 57-ата, а Роберто носи победа на южноамериканците 6 минути по-късно. На полуфинала Бразилия пада от бъдещия шампион Италия с 1:2, за да спечели бронзовите медали с 4:2 над Швеция.
Битката за Сантяго
2 юни 1962 г. Сантяго, стадион "Насионал", мач от груповата фаза на световното първенство Чили - Италия 2:0.
Мачът със сигурност ще остане в историята освен с бруталността си и нелицеприятните сцени и с факта, че съдията Кен Ащън по-късно е дал тласък за въвеждането на жълти и червени картони.
Названието "Битката за Сантяго" е заимствано от унищожителните статии на италиански журналисти. Писанията на Антонио Гирели и Корадо Пицинели преди мача са имали толкова силен отзвук в страната домакин Чили, че двамата са били принудени да напуснат страната заради опасенията за живота си. Не е било напразно - няколко дни преди мача аржентински репортер бил пребит в бар в столицата на Чили Сантяго, след като е бил объркан с италианец.
Първото нарушение в мача е извършено още в 12-ата секунда. Италианецът Джорджо Ферини е изгонен в 8-ата минута, съотборникът му Марио Давид - в 41-ата. Вторият е нокаутиран от чилиеца Лионел Санчес като отмъщение за груб фал, но съдията Ащън си затваря очите. Малко след това, за да си отмъсти, Давид рита Санчес в главата и е изгонен.
По-късно същият чилиец нокаутира Умберто Машио, но отново е пожален от рефера. Двата отбора се вкопчват в масов бой няколко пъти, плюят се, полицията на три пъти влиза на терена. В крайна сметка Рамирес в 73-ата и Торо в 87-ата носят победата на домакините, които стигат с много съдийски аванти до третото място. Италия отпада в групата.