Двама британци отново на подиума във Формула 1 след 9 г.

За първи път от 9 години двама британски пилоти се качиха на подиума след състезание от Формула 1.

През 2102 г. в Китай това бяха Дженсън Бътън и Луис Хамилтън - съответно втори и трети, а победител стана Нико Розберг. В Гран при на Емилия Романя на легендарната писта “Енцо Дино Ферари” в Имола седемкратният световен шампион Хамилтън завърши втори, следван от Ландо Норис (“Макларън”).

В изпълнено с доста инциденти състезание победата взе Макс Верстапен. Нидерландският пилот на “Ред Бул” бе на трета позиция след квалификацията, но след агресивен старт успя да изпревари Хамилтън и съотборника си Серхио Перес. За англичанина от “Мерцедес”

спечелената квалификация

в събота бе под №99

в кариерата

Заради удар на Николас Латифи (“Уилямс”) в предпазната ограда след контакт с руснака Никита Мазепин (“Хаас”) на пистата излезе автомобил за сигурност. Малко след това при опит да загрее гумите си Мик Шумахер изпусна управлението и се удари. Синът на носителя на 7 световни титли Михаел трябваше да влезе в бокса, за да бъде сменено предното крило на неговия “Хаас”.

Хамилтън можеше да се размине с точките заради грешка. При опит за изпреварване той напусна трасето и сблъсъкът с оградата доведе до отчупване на елемент от предното крило. Въпреки това шампионът успя при завръщането си да стигне до второто място. Той записа най-бърза обиколка и това му позволи да остане начело в генералното класиране. В обратния случай за първи път в кариерата си начело щеше да е Верстапен.

Състезанието бе прекъснато с червен флаг в 34-ата обиколка заради инцидент с Валтери Ботас (“Мерцедес”) и Джордж Ръсел (“Уилямс”). Двамата се закачиха и в резултат на това се удариха в огражденията. Ръсел бе изключително ядосан от отпадането си, а малко по-късно двамата опитаха да се разберат кой е виновен.

Още един старт в САЩ

В САЩ вече ще има две състезания от световния шампионат. От следващата година Остин няма да е единственият домакин на кръг от сезона, защото ръководството на Формула 1 обяви включването на Маями в календара. Градското трасе с дължина 5,41 км и 19 завоя ще бъде около “Хард рок стейдиъм”, където играе мачовете си отборът по американски футбол “Маями долфинс”. Датата на старта не е известна, но най-вероятно състезанието ще е през второто тримесечие от сезона.

Класиране при пилотите: 1. Хамилтън 44 т., 2. Верстапен 43, 3. Норис 27, 4. Шарл Льоклер 20, 5. Ботас 16.