Космическите ни “диаманти” три пъти златни в Баку

"Диамантите" от българския ансамбъл станаха безапелационно №1 на световната купа по художествена гимнастика в Азербайджан.

4 титли и общо 8 медала за България на световната купа по художествена гимнастика

“Диамантите” от ансамбъла на България продължиха своя полет с три златни медала и нови космически оценки на световната купа по художествена гимнастика в Баку. Момичетата на Весела Димитрова - Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова, станаха шампионки в многобоя, а след това спечелиха злато и от финала с 5 топки, и от финала с обръчи и бухалки. За изиграването си с топки за многобоя българките получиха оценка 45,550, надминавайки постижението си от световната купа в София, когато поставиха световен рекорд по най-висока оценка с 44,150.

На финала с топки вдигнаха още летвата с 45,600 (отново 36,700 за трудност и с 50 стотни по-добра оценка за изпълнение - 8,900). Среброто на 5 топки бе за Италия (44,550), а бронзът за Азербайджан (44,000).

На финала с 3 обръча и 2 чифта бухалки българките отново блеснаха до злато с 43,1500 (34,200 за трудност и 8,950 за изпълнение). Среброто бе пак за Италия (41,900), а бронзът за Беларус (39,850).

Боряна Калейн завоюва сребърен медал в многобоя. Оценката за 4-те ѝ изигравания бе с 0,275 по-малко от шампионката Дария Трубникова (Русия). Трета завърши другата рускиня Лала Крамаренко. Катрин Тасева завърши седма.

Боряна Калейн спечели златен медал на лента, сребърен на бухалки и бронзов на топка. Катрин Тасева взе бронз на лента. Така медалите за България станаха 8. Тасева завърши пета във финала на обръч.