Англия би 1:0 на хърватите, счупиха рекорда за най-млад дебютант

Англия победи 1:0 Хърватия на "Уембли" в дербито от група "D" на Евро 2020. 11 минути след почивката Рахийм Стърлинг успя да отбележи за тима на треньора Гарет Саутгейт. Нападателят на "Манчестър Сити" прати топката в мрежата след чудесен извеждащ пас на Калвин Филипс.

Джуд Белингам счупи рекорда за дебют на най-млад футболист на европейските финали. Халфът на "Борусия" (Дортмунд) е на 17 години и 349 дни. Белингам смени Хари Кейн в 82-ата мин. Предишният най-млад футболист на пъвенството на Стария континент бе нидерландеца Джетро Вилемс (18 години и 71 дни през 2012-а).

Домакините направиха страховит натиск в първите 20-ина минути, но не можаха да вкарат до края на първото полувреме.

Изрусеният Фил Фодън изпусна да открие още в 5-ата мин. Младият нападател на "Манчестър Сити" нацели дясната странична греда зад вратаря Доминик Ливакович при бърза контра и остър пас на Рахийм Стърлинг. 3 минути по-късно вратарят на "Динамо" (Загреб) отрази силен удар по тревата от въздуха на Калвин Филипс.

2 минути преди края на полувремето Кийрън Трипиър се опита да повтори гола си от фаул срещу "шахматистите" от световните финали преди три години в Русия, но този път прати топката в стената.

АНГЛИЯ - ХЪРВАТИЯ 1:0 (0:0). Голмайстор: Рахийм Стърлинг (56). Съдия: Даниеле Орсато (Ит). Жълти картони: Стърлинг, Фодън; Дуйе Чалета-Цар, Ковачич, Брозович.

АНГЛИЯ: Джордан Пикфорд, Кайл Уокър, Джон Стоунс, Тайрън Мингс, Кийрън Трипиър, Калвин Филипс, Деклан Райс, Рахийм Стърлинг (89-Доминик Калвърт-Люин), Мейсън Маунт, Фил Фодън (70-Маркъс Рашфорд), Хари Кейн (82-Джуд Белингам).

ХЪРВАТИЯ: 1. Доминик Ливакович, Симе Врсалко, Домагой Вида, Дуйе Чалета-Цар, Йошко Гвардиол, Лука Модрич, Марсело Брозович (70-Никола Влашич), Матео Ковачич (85-Марио Пашалич), Андрей Крамарич (70-Йосип Брекало), Анте Ребич (77-Бруно Петкович), Иван Перишич.