Италия бие и с резервите, Уелс и Швейцария са втори и трети в групата с по 4 т.

Матео Песина чуква топката към ъгъла на вратата на Уелс в Рим. СНИМКА: РОЙТЕРС

С преобладаващо резервен състав Италия спечели и третия си мач от група А на европейското първенство.

В Рим Матео Песина бе точен за крайното 1:0 срещу Уелс. В същото време в Баку Швейцария удари 3:1 Турция.

Така в крайното класиране на групата Италия е с 9 т., следват Уелс и Швейцария с по 4, като "драконите" са с по-добра голова разлика, и турците без актив.

С 4 т. представителите на алпийската държава почти сигурно ще бъдат един от третите отбори в класиранията на групите, които ще продължат на 1/8-финалите.

Срещу Уелс селекционерът на Италия Роберто Манчини бе дал почивка на 8 от своито основни футболисти. "Адзурите" вече си бяха осигурили класиране за 1/8-финалите с 2 победи с по 3:0. Тази над Турция на старта бе първа с повече от 2 гола на еврофинали за "скуадрата".

След равенство 1:1 с Швейцария и победа с 2:0 над турците със спечелени 4 т.  само драстични резултати в другите групи пък можеше да лишат уелсците от 1/8-финали като трети в класирането.

Мачът започна с атаки в двете посоки като италианците имаха по-добрите шансове, но не успяха да се възползват от тях. Към средата на първата част обаче домакините натикаха съперника в неговата половина.

В 35-ата мин Италия мина 1000 мин без допуснат гол във вратата си.

С този срещу Уелс станаха общо 11 поредни мача, в които не се наложи да бъде вадена топката от мрежата.

0,3-те допуснати гола на мач при Манчини пък са второто най-добро постижение в историята на "адзурите" след отбора на Адзелио Вичини от 90-те години на миналия век.

В 37-ата мин Марко Верати бе фаулиран близо да наказателното поле. При последвалия свободен удар заучено положение даде резултат.

Верати центрира, а Матео Песина от "Аталанта" изпрати топката в далечния ъгъл и отбеляза своето трето попадение с националната фланелка.

В 52-ата минута отново при пряк свободен удар италианците изпълниха друго атрактивно заучено положение, но ударът на Бернардески срещна гредата.

В 55-ата мин Итън Ампаду от "Челси" фаулира изключително грубо Бернардески пред очите на румънския рефер Овидиу Хацеган и бе изгонен с директен червен картон.

Така той стана най-младият футболист, изгонен на европейски финали.

До края на мача Италия водеше темпото, а капитанът на Уелс Гарет Бейл изпусна чисто положение да изравни.

Като цяло италианците се забавляваха на терена и без да хвърлят много сили, взеха своето.

Италия: Донарума (89-Сиригу), Толой, Бонучи (к), Бастони, Емерсон, Песина (87-Кастровили), Жоржиньо (75-Кристанте), Верати, Киеса, Белоти, Бернардески (75-Распадори)

Уелс: Уорд, Робъртс, Гънтър, Родон, Ампаду, Уилямс (86-Дейвис), Морел (60-Мур), Алан (86-Левит-86), Рамзи, Бейл (к) (86-Брукс), Джеймс (74-Уилсън-74).

В Баку Швейцария и Турция се нуждаеха се от победа, за да имат надежди за класиране напред в турнура.

След първия съдийски сигнал Турция имаше няколко изстрела, но всички бяха извън наказателното поле и не затрудниха кой знае колко швейцарския страж Ян Зомер.

В 6-ата мин нападателят на Швейцария Харис Сеферович откри резултата с хубав изстрел по тревата в далечния ъгъл.

Играта продължи по същия начин - двата отбора си разменяха атаки и се редуваха да грешат. Зомер трябваше да се намесва още няколко пъти.

В 25-ата мин халфът на "Ливърпул" Джердан Шакири получи топката на дъгата на наказателното поле.

Погледна къде се намира турския вратар Чакър и с красив и премерен изстрел успя да го преедолее за 2:0.

Малко след това Шакири бе изведен очи в със стража на противника, но този път не успя да вкара.

Футболистът на "Фенербахче" Кахвечъ отправи най-опасния удар за комшиите преди почивката, нов Зомер спаси.

Второто полувреме започна отново с натиск на Швейцария като вратарят на "Трабзон" Чакър трябваше да се намесва.

В 60-ата мин турският страж напрви страхотно спасяване след изстрел на Сеферович.

Само 2 мин по-късно човекът, който тормозеше швейцарската отбрана през цялата първа част - Кахвечъ, вкара оказалия се единствен гол за Турция на Евро 2020.

Последва разменен контрол над топката, за да стиге до 68-ата мин, в която след страхотно разигравене отляво Цубер подаде на Шакири, който се разписа отново за крайното 3:1.

Швейцария: Зомер, Елведи, Аканджи, Родригес, Видмер( 92-Мбабу), Фройлер, Джака, Цубер (85-Бенито), Шакири (76-Варгас), Сеферович (75-Граванович), Емболо.

Турция: Чакър, Челик, Демирал, Сьоюнджу, Мюлдюр, Айхан (63-Йокуслю), Юндер (80-Караман), Туфан (63-Язъджъ), Кахвечъ (80-Кьокчю), Чалханоглу (86-Токюз), Йълмаз.