Англия се класира за 1/8-финал след 2 гола в 3 мача, чака някой от “Групата на смъртта”

СНИМКА: РОЙТЕРС

Английският национален отбор се класира за 1/8-финалите на европейското първенство след едва 2 гола в 3-те си мача, макар и да не допусна нито един във вратата си.

За да се случи това поданиците на Елизабет II победиха 1:0 Чехия с гол на Рахим Стърлинг още в 12-ата минута, като още преди този мач и двата отбора си бяха гарантирали на практика класирането за 1/8-финала, защото имаха 4 точки след първите си два мача, а приключилите с груповата фаза на трето място в групите си Финландия и Украйна са с по три.

Освен първия и втория в групите в плейофите продължават и най-добрите четири отбора, класирали се на трето място.

Така за трети път след 1980 г. играчите с трите лъва на гърдите си излизат от групата като първи, но в случая това не е повод за оптимизъм.

В 1/8-финала, който пак ще се играе на “Уембли” в Лондон, момчетата на Гарет Саутгейт ще играя най-вероятно с Германия или Франция, като има опция и съперникът им да е актуалният европейски шампион Португалия.

В другия мач от групата Хърватия победи 3:1 и грабна второто място по голова разлика пред Чехия. Това е съмнителен триумф, защото и балканците, които са световен вицешампион, ще трябва да играят вероятно срещу Испания, Швеция или Полша.

Никола Влашич откри за хърватите в 17-ата минута, а три преди края на редовното време през първото полувреме Калъм Макгрегър изравни.
След почивката обаче “шахматистите” не оставиха никакви шансове на съперника и лесно го пречупиха с голове на капитана Лука Модрич и на Иван Перишич.

Чехия - Англия 0:1 (0:1). Голмайстор: Рахим Стърлинг (12). Съдия: Артур Соареш Диаш (Португалия). Жълт картон: Ян Боржил.

Чехия: Вацлик, Коуфал, Челюстка, Калаш, Боржил, Холеш (84-Видра), Соучек, Масопуст (64-Хлозек), Дарида (64-Крал), Янкто (46-Шевчик), Шик (75-Пекхарт).

Англия: Пикфорд, Уокър, Стоунс (79-Мингс), Макгуайър, Шоу, Филипс, Райс (46-Хендерсън), Сака (84-Санчо), Грилиш (68-Белингам), Стърлинг (67-Рашфорд), Кийн.

Хърватия - Шотландия 3:1 (1:1). Голмайстори: Никола Влашич (17), Лука Модрич (62), Иван Перишич (77); Калъм Макгрегър (42). Съдия: Фернандо Рапалини (Аржентина). Жълти картони: Деян Ловрен; Скот Маккена.

Хърватия: Лякович, Юранович, Вида, Гвадриол (71-Баришич), Ковачич, Брозович, Перишич (81-Ребич), Модрич, Влашич (76-Иванушец), Петкович (70-Крамарич).

Шотландия: Маршал, Мактомини, Хенли (33-Маккена), Тиърни, О’Донъл, Армстронг (70-Фрейзър), Макгин, Макгрегър, Робертсън, Дайкс, Адамс.